Hızlı Erişim

En Ucuz Zonguldak Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Zonguldak Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Zonguldak Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Zonguldak Şehri Hakkında Bilgi

Ülkemizin, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan ve Karadeniz’e kıyısı olan Zonguldak, civar ülkeler arasındaki deniz nedeniyle deniz ticaretinde önemli bir role sahip bir liman kentidir. Önemli bir liman kenti olmasının yanı sıra ülkemizdeki en zengin kömür rezervine sahip olan Zonguldak, bu özelliği ile de önemli bir şehir olma özelliğine sahiptir. Arkeolojik kalıntılara göre; ilk çağlarda Hitit, Frig, Lidya, Pers ve Makedonya Krallığı hâkimiyeti altında olan Zonguldak, 1071 yılındaki Malazgirt Savaşı ile birlikte Türk topraklarına katılmıştır. II. Mahmut döneminde, 1829 senesinde ilk kez kömür bulunan Zonguldak’ta, 1848 senesinde ilk kömür ocakları açılmıştır. Ülkemizdeki en önemli sanayii tesislerinin başında yer alan Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun bulduğu Zonguldak, 3.481 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir.


Yüzölçümünün neredeyse %52’si ormanlık alan olan Zonguldak’ta özellikle Merkez, Devrek, Karadeniz Ereğlisi, Alaplı ilçelerinde yoğunlaşmıştır. Neredeeyse her mevsim yağışlı geçen Zonguldak’ın yüksek bölgelerinde iğne yapraklı ağaç türlerinden olan köknar ve çam, daha aşağı bölgelerinde ise yayvan yapraklı ağaç türlerinden olan kayın, meşe, kestane, karaağaç, ıhlamur, kavak, akarsu kenarları da kavak, söğüt ağaçları bulunmaktadır. Bu ormanlık dokuyu orman gülü, pırnal meşesi, çoban püskülü, defne, kocayemiş, kızılcık, kiraz, funda, ayı üzümü, kuşburnu, böğürtlen, dağ çileği, eğrelti otu gibi orman altı bitki örtüsü tamamlamaktadır.
Ülkemizde, kara elmasın ana yurdu olarak bilinen Zonguldak’ta; 8. yüzyılın başlarında Bizans döneminde yapıldığı düşünülen ve Karadeniz Ereğlisi'nin kent sularının çevrelediği tepede bulunan Herakles Sarayı, başlangıçta Hagia Sophia Kilisesi olarak Bizanslılar tarafından inşa edilmiş olan ve sonrasında Orhan Gazi döneminde camiye çevrilmiş olan Orta Camii, Cehennemağzı Mağaraları'nın bulunduğu yörede yer alan ve ilk hıristiyanların ibadethane olarak kullandığı Acheron Vadisi Ören Yeri, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 200 metre yüksekliğe sahip olan ve Helenistik Dönem'de yapıldığı dünüşülen Çettepe Fener Kulesi tarihi açıdan görülmeye değer yapı ve mekanlardan yalnızca birkaçıdır.


Kültür varlıklarımız kadar doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan Zonguldak’ta; antik çağda yerleşim alanı olarak kullanılan ve Hıristiyanlığın yasak olduğu dönemlerde gizli ibadet merkezi olarak kullanılması için açılan önemli bir yer olan Cehennemağzı Mağarası, uzunluğu 1,5 kilometre olan ve prehistroik özellik taşıyan Sofurlar Mağarası, trekking parkuru olarak da kullanılan ve Karadeniz Ereğlisi'nde bulunan Güneşli Şelaleleri, toplam uzunluğu 800 metre olan ve Kilimli yolunun 15 kilometresindeki deniz kıyısında bulunan İnağzı Mağarası, Üzülmez bölgesinde bulunan ve iki büyük galeriye sahip olan Gökgök Mağarası gezilmeye ve görülmeye değer mesire alanlarından yalnızca birkaçıdır.

Zonguldak uçuşları şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta bulunan Zonguldak Çaycuma Havalimanı’ndan yapılmaktadır. 

Zonguldak Çaycuma Havalimanı

 

Otobüs

Zonguldak'ta şehiriçi ulaşım özel halk otobüsleri ile yapılmaktadır. Şehir merkezinden kalkan ve Çaycuma'ya istikametine doğru giden özel halk otobüslerini kullanarak Zonguldak Çaycuma Havalimanı'na ulaşım sağlayabilirsiniz. Zonguldak'ta toplu taşıma araçlarında Elmas Kart kullanılır. Elmas Kart'ı çeşitli büfe ve istasyonlardan temin edebilirsiniz. Bir diğer alternatif ise şehirde bulunan minibüslerdir. Şehir bulunan 17 adet minibüs durağından Çaycuma'ya giden minibüslere binerek Zonguldak Çaycuma Havalimanı'na ulaşım sağlayabilirsiniz. Minibüsler saat 22:00'a kadar hizmet vermektedir. Ayrıca, tercih edeceğiniz havayolu şirketlerinin servislerini de kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Taksi

Zonguldak Çaycuma Havalimanı’na ulaşmak için diğer bir seçenek ise taksidir. Merkezi noktalardan taksiye bindiğinizde; Zonguldak Merkez’den Zonguldak Çaycuma Havalimanı’na 90 – 100 TL ücretle ortalama 1 saat 10 dakika içerisinde, Kilimli’den Zonguldak Çaycuma Havalimanı’na 75 - 80 TL ücretle ortalama 1 saat içerisinde, Çaycuma’dan Zonguldak Çaycuma Havalimanı’na 25 - 30 TL ücretle ortalama 15 dakika içerisinde, Devrek’ten  Zonguldak Çaycuma Havalimanı’na 85 – 90 TL ücretle ortalama 35 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. (Ücretler ortalama rakamlardır, referans almayınız.)      
 

Tüm bu ulaşım seçenekleri dışında, diğer alternatif seçenekleri tercih edebilir ve Zonguldak’ta bulunan araç kiralama şirketlerinden hizmet alabilirsiniz. En uygun Zonguldak uçak bileti fırsatını yakalamak için ucakbileti.com üzerinden yapacağınız sorgulamayla tüm havayollarını karşılaştırabilir ve size en uygun bileti hemen satın alabilirsiniz. Ucakbileti.com olarak şimdiden iyi uçuşlar dileriz.

 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder