En Ucuz Zambiya Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Zambiya Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Lusaka

Para Birimi

seyehat zamanı Zambian kwacha

Zambiya Hakkında Genel Bilgiler


Afrika’nın güneyinde konumlanmış olan Zambiya, denize kıyısı olmayan ülkeler arasında yer alıyor. Başkanlık tipi Cumhuriyet yönetimine sahip olan ülkenin başkenti Lusaka, resmi dili İngilizce’dir.

1969 yılında kadar farklı ülkelerin elinde olan maden işletmeciliği, günümüz itibarıyla Zambiya’nın eline geçmiş ve devletleşmiştir. Bu dönemden sonra ülke ekonomisinde büyük oranda gelişme kaydedilmiştir. Ülke ekonomisinde pay sahibi olan önemli iş kollarından bir diğer ise tarımdır. Yerli halkın büyük bir kısmı geçimini tarım yaparak sağlıyor. Endüstri kolunda çalışan insanların sayısı da bir hayli fazladır.


24 Ekim Bağımsızlık Günü, ülkenin en önemli etkinliklerinden bir tanesidir. Özgürlüğe kavuşan ülkede her yıl 24 Ekim’de büyük kutlamalar gerçekleştiriliyor ve törenler eşliğinde bu özel gün kutlanıyor. Zambiya’da resmi dil İngilizce olmasına rağmen 20’den fazla yerel dilin konuşulduğu da biliniyor.

Bunun yanı sıra kültürünü en iyi şekilde yansıtan ülke halkı, yerel kostümleri ile de festivallerde boy gösteriyor. Halkın büyük bir kısmı putperest ve inançsız insan sayısı da çok fazla. İnanç özgürlüğünün hakim olduğu ülkede farklı inançlara da büyük saygı duyuluyor.


Sahip olduğu coğrafya nedeniyle vahşi doğaya da ev sahipliği yapan Zambiya, birbirinden özel kuş türlerini de hali hazırda bünyesinde barındırıyor. Özellikle Kasım Ayları, kuşları seyretmek ve keşfetmek için en ideal dönemlerden bir tanesidir

.
Mutfağı ile de ilgi çekici bir hal alan ülke, sahip olduğu yemeklerin büyük bir kısmında mısıra yer vermeyi tercih ediyor.


Ülkeyi ziyaret etmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar da mevcuttur. Halkın büyük bir kısmı yoksul ve yoksul mahallelerde su bulma konusunda büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Özellikle şişelenmiş su konusunda sıkıntı yaşamamak adına bu noktalara adım atmadan önce önlemlerinizi almanızda fayda var.


Kadınların gece yarısı yalnız başına bar ya da benzeri eğlence mekanlarına gitmeleri tavsiye edilmiyor ve yine gecenin ilerleyen atlerinde yalnız başınıza araba kullanmanız da büyük bir risk olarak kabul ediliyor.


Zambiya’yı ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımızın vize süreci ile ilgili bilmesi gereken detaylar ise aşağıdaki gibidir.


Zambiya Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

 

Ülkeyi ziyaret edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizeye tabi olduğunu belirtmek
gerekiyor.


Tek girişli vize için ödeyeceğiniz vize ücreti ise 50 Dolar olarak belirlenmiştir. Bu ücret değişiklik gösterebiliyor bu yüzden güncel bilgi için resmi web sitesini kullanabilirsiniz.

Vize başvurusu ile birlikte sarı humma aşısı gerekliliği de söz konusu hale geliyor. Ülkede sağlık sektörü gelişmediği için bulaşıcı hastalıkların sayısı da oldukça fazla ve sarı humma aşısı olmadan giriş yapmanıza izin verilmiyor.


Vize başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması ve belgelerin de yine eksiksiz bir şekilde hazır edilmesi şarttır.


Ülkedeki seyahatleriniz boyunca koruyucu ilaç takviyesi almanız da bulaşıcı hastalıklardan korunmanıza yardımcı olacaktır. Bu konu ile ilgili uyarı vize başvurusu esnasında da detaylı bir şekilde yapılacaktır.

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder