Bebek ve çocuk yolcular hakkında

Bebek ve çocuk yolcular hakkında

Bebek ve çocuk yolcular hakkında

Bebek ve çocuk yolcular için hava yolu firmalarının belirlediği bazı prosedürler var ve bu prosedürlerin firmaya bağlı olarak değişiklik gösterebileceğini de belirtmek gerekiyor…


* Henüz 3 yaşına girmemiş olan çocuklar, firmalar tarafından bebek olarak kabul görüyor. Yeni doğanlar için ise doktor raporu bile mevcut olsa herhangi bir şekilde uçuş izni verilmiyor. Bebeklerinizin uçuşa dahil olabilmesi için en az 7 günlük olmaları şart ve doktor raporunun ibrazı da zorunludur.


* Uçuş emniyet kuralları çerçevesinde her yetişkin bir bebeğe refakat edebilir. Eğer 3 yaşından küçük çocuğunuz varsa yanında sizlerin olması, 2 çocuğunuz var ise sizlerin yanında bir yetişkinin daha olması gerekiyor.


* 2 yaşını doldurmayan bebekleriniz için hava yolu firmasının belirlediği fiyatı ödeyerek seyahat edebiliyorsunuz. Seyahat öncesi kimlik tespiti işlemi yapılarak yaş doğrulaması da gerçekleştiriliyor.


* Bebek yolcular yalnızca yetişkinlerin refakatinde seyahat edebiliyor ya da ebeveynleri tarafından yetkilendirilen bir yetişkin eşliğinde seyahatlere dahil olabiliyor.


* Kabin memurlarının da bebek yolcular üzerinde belli bir sorumluluğu vardır ve bebeklere de yolcu kemeri verilmesi zorunludur. Eğer aksi bir durum söz konusu olursa itiraz etme hakkınız bulunuyor.


* Bebek yolcular için belirlenen ücret, hava yolu firmasına göre değişiklik gösterebilir.


* 2-6 yaş arası çocuklarda ise bazı firmalar yetişkin refakatinde seyahat etmelerine izin verirken, bazı firmalar ise kabin görevlileri eşliğinde seyahate izin veriyor.


* Kabin memuru refakati için firmaya en az 48 saat öncesinden bilgi vermeniz ve taleplerinizi de iletmeniz gerekiyor.


* Refakatçi olarak kabin memuru talebinde bulunuyorsanız eğer yolculuk boyunca kabin memuru ve çocuğunuzun masraflarını üstlenmeyi de kabul etmiş oluyorsunuz. Kabin memuru eşliğinde seyahat edeceğiniz çocuğunuz için sizlerin ya da refakat için yetkilendirdiğiniz kişinin uçak hareket edene dek havalimanında kalması gerekiyor.


*Refakatsiz çocuk yolcu prosedürü de hava yolu firmalarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bazı firmalar tek uçuşa izin verirken bazı firmalar ise refakatçi ya da izin şartı koşabiliyor.


* Refakatçi olmadan uçuş yapabilmeleri için seyahat planındaki rezervasyon detaylarının tümünün onaylanmış olması şartı karşınıza çıkacaktır.


* Çocuğunuzun refakatçisiz bir şekilde uçuş yapabilmesi için seyahat planındaki rezervasyonların tamamının onaylanmış olması gerekiyor.


* Refakatsiz uçuşlar için en az iki saat öncesinden havalimanındaki yerinizi alarak refakatçisiz çocuk formunu da eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor.


* Eşinizle ayrı iseniz ve velayet sizde ise eski eşinizden bu durumda da izin almanız gerekiyor. Eski eşinizin bu seyahat için onay verdiğini belirten noter tasdikli bir belgeye ihtiyacınız olacaktır. Dış hat uçuşlarında bu belge özellikle talep ediliyor ve ekstra hassasiyet gösteriliyor.

Kategoriler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder