Uçakta Sigara ve Alkol Taşıma Sınırı Var Mıdır? Ne Kadardır?

Uçakta Sigara ve Alkol Taşıma Sınırı Var Mıdır? Ne Kadardır?

Uçakta Sigara ve Alkol Taşıma Sınırı Var Mıdır? Ne Kadardır?

Duty-free mağazalardan satın alacağınız tütün ev alkol gibi ürünler için hava yolu firmaları belli bir sınırlandırma belirlemiş durumda. Bu sınırlama her firmaya göre değişiklik gösterse de birçok firma hemen hemen aynı rakamları tercih ediyor ve kullanıcılarına sunuyor. 600 adet sigara, duty-free mağazalarından satılan alabileceğiniz maksimum miktar olarak karşınıza çıkıyor. Tercihinizi purolardan yana yapmak isterseniz eğer en fazla 50 adet satın alabiliyorsunuz. Kıyılmış tütün için ise bu sınırlama 250 gram olarak karşınıza çıkıyor. Pipo tütünü için de yine 250 gramlık bir sınırlama karşınıza çıkacaktır.

 

Bu sınırlandırmalar alkol ürünleri için de geçerli ve birçok yolcunun tercihi genellikle alkol ve sigara olduğu için bu detayı da sizlerle paylaşmak gerektiğini düşünüyoruz. Alkol derecesi %22 ve bu dereceyi geçen alkoller için karşınıza çıkacak olan sınırlandırma 1 litredir. %22’yi geçmeyen ürünler için ise 2 litrelik bir sınırlama mevcuttur. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu sınırlandırmalar her hava yolu firmasında değişiklik gösterebilir bu yüzden bilet satın alacağınız firmanın kural ve şartlarını okuyarak bilgi almanız çok daha doğru olacaktır. Özellikle yurt dışı seyahatlerinde bu mağazalar ziyaretçilerin ilgisini çok daha fazla çekiyor ve en çok satın alınan ürünler sigara ve alkol olduğu için de bununla ilgili bir sınırlandırmanın mevcut olması gayet normal bir durumdur.

 

Satın alacağınız alkol ve sigaranın yanı sıra kişisel eşyalarınız ve farklı ürün grupları da yine hava yolu bagaj standartları uygulamalarına takılabilir. Bilet satın alacağınız firma bununla ilgili kriterleri sizinle paylaşmaya devam ediyor ve ekstra bagaj ücreti de bu yüzden oluşmuştur. Gerek yolcu gerek uçak güvenliğini sağlamak adına bu kriterlere uymak zorundasınız ve aksi bir durum tespit edildiği takdirde bagajlarınız uçağa alınmayacaktır. Bu konuda herhangi bir itiraz hakkınız bulunmuyor ve zaten biletlerinizi satın aldığınızda kullanıcı sözleşmesini de onaylamış ve kabul etmiş oluyorsunuz. Aksi bir durumda hava yolu firmasının alacağı kararlar geçerli olacak ve daha da önemlisi bu şartlar baz alınacaktır.

Kategoriler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder