Uçaklara hangi evcil hayvanlar kabul edilir?

Uçaklara hangi evcil hayvanlar kabul edilir?

Uçaklara hangi evcil hayvanlar kabul edilir?

Uçakta evcil havyan detayı, hava yolu firmalarına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Birçok firmanın web sitesini ziyaret ettiğinizde ‘’Rehber köpek harici evcil hayvan taşınması yasaktır’’ ibaresini göreceksiniz. Engelli vatandaşlarımızın en büyük yardımcılarından bir tanesi olan rehber köpekler için herhangi bir sınırlandırma karşınıza çıkmıyor ancak bunun dışında evcil hayvan taşıma sınırlaması gibi bir kriter bazı hava yolu firmalarında mevcuttur. ‘’12 haftalık olması durumunda kabin bölümünde kedi ya da köpek taşınmasına müsaade edilir’’ gibi bir ibare de yine birçok hava yolu firmasının web sitesinde yer alıyor ancak genelleme yapmak elbette doğru olmayacaktır.


Türk Hava yolları ise bu konuda oldukça esnek davranıyor ve tehlike arz etmeyen türler olduğu sürece kedi, köpek ve kuş cinslerinin taşınabileceğini belirtiyor. Bilgi güncel olmamakla birlikte değişiklik gösterebiliyor ve bu yüzden seyahat edeceğiniz hava yolu firması ile iletişime geçerek bilgi almanız çok daha doğru olacaktır. Bazı hava yolu şirketleri 12 haftadan küçük de olsa evcil hayvan taşınmasına izin vermezken bazı hava yolu firmaları da bu konuda olabildiğince esnek davranıyor ve Türk Hava Yolları da bu firmalar arasında kendine yer bulmaya devam ediyor.


Köpek ve kediler için 8 kg altında olmaları şartı koyan hava yolu firmaları da var ve bununla birlikte sürüngenler dışında evcil hayvan taşınmasına da izin verdiklerini görebiliyoruz. Kemirgenler için ise özel kuralların geçerli olduğunu belirtmekte fayda var. Ağırlık kuralı her firmada farklılık gösterebiliyor ve evcil hayvanların kilo sınırlamasını 10 kg olarak belirleyen firmalar da mevcuttur. Bu durum az önce de belirttiğimiz gibi hava yolu firmasına göre değişiklik gösteriyor bu yüzden sizler de biletlerinizi temin etmeden önce hava yolu firması çağrı merkezleri ile iletişime geçerek daha detaylı ve daha sağlıklı bilgi edinebilirsiniz. Evcil havyan taşıma kuralları her geçen gün biraz daha esnek hale getiriliyor ve müşterilerin bu konudaki talepleri de kuralların esnetilmesindeki en önemli nedenlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Kategoriler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder