Pasaport türleri ve özellikleri nelerdir?

Pasaport türleri ve özellikleri nelerdir?

Pasaport türleri ve özellikleri nelerdir?

1- Bordo Pasaport

Umuma mahsus pasaport olarak da bilinen bordo pasaport, Türkiye Cumhuriyetinde ikamet eden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ikamet eden vatandaşlarımızın sahip olabileceği pasaport türlerinden bir tanesidir. Standart özellikleri barındıran bu pasaport türü ile birlikte çok sayıda yabancı ülkeye giriş ve çıkış yapabiliyorsunuz.

 


2- Yeşil Pasaport

Hususi pasaport olarak adlandırılan yeşil pasaport, Meclis üyeleri, bakanlar ve eski üyelerin yanı sıra üçüncü derecede görev yapan devlet memurlarının sahip olabileceği pasaportlardan bir tanesidir. İl ve ilçe başkanları da yine yeşil pasaporttan yaralanabiliyor ve 25 yaşına kadar olan çocukları da yine bu pasaportu kullanabilecek olan kimselerdir. Yeşil pasaport, bazı ülkelere vizesiz seyahat hakkı sunuyor ve bu ülkelerin listesine de yine sitemiz üzerinden dilediğiniz an kolayca ulaşabilirsiniz.

 


3- Gri Pasaport

Hizmet pasaportu olarak da adlandırılan gri pasaport, devlet kurumları bünyesinde çalışan ve yine devlet tarafından görevlendirilerek yurt dışına çıkan kimselerin sahip olabileceği pasaportlardan bir tanesidir. Sarı basın kartına sahip olan basın mensupları ile birlikte bilimsel etkinlikler çerçevesinde yurt dışına çıkmış olan akademisyenler de yine görevleri boyunca bu pasaportu kullanabiliyor. Yeşil pasaportta olduğu gibi gri pasaportta da bazı ülkelere vizesiz seyahat etme fırsatına sahipsiniz.

 


4- Siyah Pasaport

Diplomatik pasaport olarak adlandırılan siyah pasaport, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ile birlikte Konsolosluk çalışanları(Diplomat) için hazırlanmış olan özel pasaporttur. Meclis üyeleri, Yargıtay, üst düzey devlet kadrosu çalışanları, Sayıştay, Cumhurbaşkanı ve Valilerin sahip olabileceği bu pasaport ile de yine dünyanın birçok ülkesine vizesiz giriş yapmak mümkün hale geliyor.

Kategoriler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder