Pasaport nedir? Ne işe yarar? Nasıl çıkartırım?

Pasaport nedir? Ne işe yarar? Nasıl çıkartırım?

Pasaport nedir? Ne işe yarar? Nasıl çıkartırım?

Vatandaşı olduğunuz ülke dışında farklı bir ülkeye seyahat etmek için kullanacağınız özel bir belge türü olarak tanımı yapılan pasaport, seyahat, sağlık ya da turistik amaçlı gezilerinizde ihtiyacınız olan belgedir. Yabancı dilde hazırlanan bu belgede seyahat edecek kişiye ait çok sayıda bilgi yer almaktadır. Bazı pasaportlar İngilizce dilinde hazırlanırken bazı pasaportlarda ise bu tür bir koşul gözlemlenmiyor.

 


Ne İşe Yarar?


Farklı bir ülkeye seyahat etmeniz için bir giriş bileti olarak da tanımı yapılabilecek olan pasaport sayesinde sorunsuz bir seyahat sizleri bekliyor olacaktır. Her ülkenin bu konuda belli başlı yaptırımları ve kuralları mevcuttur. Yerine getirildiği takdirde ülkeye giriş esnasında herhangi bir sorun ile karşı karşıya gelmezsiniz.

 


Nasıl Çıkartırım ve Nereden Alabilirim?


Öncelikli olarak yapmanız gereken işlemlerden bir tanesi pasaport harç ödemesi ve defter ücretinin yatırılması işlemleridir. İkinci aşamada ise pasaport türünüze bağlı olarak ilçe emniyet müdürlüklerinizden randevu alarak devam edebiliyorsunuz. Randevularınızı online olarak alabiliyorsunuz ve saniyeler içerisinde bu işlemi yapmak da mümkündür. Randevu için hazırlamanız gereken birtakım evraklar söz konusu ve randevu tarihinde nüfus cüzdanı aslı, biometrik fotoğraf ve yatırdığınız ücretleri belgeleyen dekont ile birlikte ilçe emniyet müdürlüğünde yerinizi alabilirsiniz. İlçe emniyet Müdürlüğüne yapacağınız pasaport başvurusu ilgili personel tarafından inceleme altına alınıyor ve güvenlik bağlamında herhangi bir sorun teşkil edilmediği takdirde onay veriliyor. Bunun öncesinde parmak izi taraması ve resim taraması gibi süreçler de karşınıza çıkacaktır.

 


Sonraki süreç ise 3 iş günü gibi bir azman dilimi olarak değerlendiriliyor ve pasaportlarınız hazırlandıktan sonra Ptt ya da Emniyet Müdürlüğüne verdiğiniz adrese pasaportlarınız gönderiliyor. Bu bağlamda vereceğiniz bilgilerin tamamının size ait ve doğru olması da büyük önem taşıyor. Aksama ya da sorun yaşamak istemiyorsanız bu konudaki hassasiyetiniz de üst seviyelerde olmalıdır.

Kategoriler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder