Genel Bagaj Bilgisi

Genel Bagaj Bilgisi

Genel Bagaj Bilgisi

Bagaj, seyahat eden yolcunun yanında bulundurduğu özel eşyalarıdır. Kayıtlı ve kayıtsız bagaj olarak iki kategoride değerlendirilir. Bagajınız, seyahat edeceğiniz ülkenin gümrük kurallarına uyuyor ise varacağınız son noktaya kadar taşınız. Bagajınız ile ilgili tüm detayları öğrenmek için seyahat edeceğiniz firmanın check-in görevlisine danışabilirsiniz.

Bagajınızda taşınması yasak ve tehlikeli sayılan eşya, araç gereç, materyal ve diğer nesneler ile uçuşlara kabul edilmezsiniz. Bunların neler olduğunu havayolu firmanızın web sitesi üzerinden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Güvenliğiniz için bagajınızı kendiniz hazırlamaya ve kontrol sırasında açıp kapamaya dikkat ediniz. Havalimanında bagaj teslimi ve sorumluluğu kabul etmeyiniz.

Kayıtlı ve kayıtsız bagajlarda kabul edilmeyen bagaj türleri ülkelere göre değişiklik gösterebilir. Uçak biletini temin ettiğiniz firma ile görüşerek detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Mücevher, para, bilgisayar, cep telefonu ve döküman benzeri değerli sayılabilecek eşyalarınızı kabin bagajlarında taşıyabilirsiniz. Kargo bölümüne vermeniz halinde eğer ücretsiz bagaj hakkınızı kullanıyorsanız. Havayolu firmanızın bagaj kuralları ve yönetmeliğini incelemenizde fayda var. Bazı özel durumlar hariç sorumluluk tamamen sizde olduğu için bagajınıza gelebilecek zarar, hasar ve kayıplardan sorumlu tutulabilirsiniz.

Ücretsiz bagaj ya da ek bagaj hakkınız birçok firmada bulunmaktadır. Ücretsiz bagaj hakkınız genellikle el bagajınız olarak değerlendirilir ve uçağın modeline göre belirlenen kabin ölçüleri kadardır. Ücretsiz bagaj hakkınız ve ölçüleri için havayolu firmanızdan bilgi alabilirsiniz. Ayrıca yanınızda bir veya daha fazla bagajınız var ise kargo bölümünde ya da kabin ölçülerini aşmıyorsa kabinde, ek bagaj hakkı satın alıp taşıyabilirsiniz. Ek bagaj ücretleri için havayolu firmanızdan bilgi alabilirsiniz.

Yolculuk sonrası bagaj tesliminde bagajınızla ilgili bir hasar tespit ettiniz ve meydana gelen zararı firma yetkililerine durumu bildirerek çözmeye çalışabilirsiniz. Eğer durum bagaj taşıma hakkınızı elinizden alacak bir boyutta ise tutanak tutarak durumu ilgili yerlere bildirebilirsiniz. Oluşan zararlar için öncelikli olarak firmayla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Bagajınız bazı özel durumlarda uçağa kabul edilmeyebilir. Uçağı ve yolcuları tehlikeye düşürecek nitelikte olması, düzgün ve güvenli taşımayı engeleyecek şekilde paketlenmesi, ebatlarının firma standartları dışında olması, tek bir parçanın ağırlığı maksimum limitini geçiyorsa, gideceğiniz ülkenin kanunları ya da kurallarınca taşıması yasaklanmış içerik barındırıyorsa kesinlikle uçuşlara kabul edilmemektedir.

Özel bir bagajınız var ise örneğin spor malzemeleri, müzik aletleri, sağlık ekipmanları, bebek arabası gibi bunların taşınması için biletinizin rezervasyonu sonrasında çağrı merkezini arayarak bilgi vermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde check-in sırasında size problem yaratabilir.

Detaylı olarak bagaj hakkınız ve aklınıza takılan tüm sorular için seyahat edeceğiniz havayolu firmasının müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz. İyi uçuşlar dileriz.

Kategoriler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder