Van Uçak Bileti

Nereden?
Nereye?
Gidiş Tarihi
 
Dönüş Tarihi

Van Tarihi

Tarihi M.Ö. 4000’li yıllara dayanan Van’da ilk olarak Hurriler yaşamıştır. Daha sonraki dönemlerde Urartulular, Asurlular, Medler, Persler, Makedonyalılar, Partlar, Sasanilier ve Bizanslılar Van ve çevresine egemen olmuştur. 675 yılında Hz. Ömer zamanında feth edilen Van, İslam Devleti topraklarına katılmıştır. 975’te Mervanoğulları bölgede hakimiyet kurmuş, ardından Bizans Van’ı yeniden işgal etmiştir. 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra Van Büyük Selçuklular'ın eline geçmiştir.

Büyük Selçuklular'dan sonra Eyyübi ve Karakoyunlular'ın hakimiyetinde kalan Van, 1458'de Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında 20 Mayıs 1915’te Ruslar Van’ı işgal etmiş, şehir 2 Nisan 1918’de işgalden kurtarılmıştır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Kara iklimin görüldüğü Van’da kışlar soğuk ve sert, yazlar sıcak ve kuraktır. Van Gölü ve çevresinde hafif ılıman iklim de hüküm sürmekte, iç kesimler tamamen karasal iklimin etkisinde kalmaktadır. Kışın çoğunlukla hava sıcaklığı 0 derecenin altındadır. Sıcaklık -26 dereceyle 25 derece arasında değişmektedir. Van Gölü çevresinde zengin bir bitki örtüsü görülmektedir. Ormanlara şehrin güneyinde rastlanmaktadır. Ağırlıklı olarak bu ormanlarda meşe ağaçları vardır. Ayrıca güney kesimde stepler de bulunmaktadır. Van’ın yüzde 70’i çayır ve meralarla kaplıdır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Van Gölü

Van’ın en önemli doğal güzelliklerinden olan göl, Tatvan ilçe sınırları içinde yer almaktadır ve üzerinde Akdamar, Çarpanak, Kuş, Adır adaları bulunmaktadır.

Akdamar Kilisesi

915-921 yılları arasında inşa edilen kilise, Akdamar Adası’nın güneydoğusunda bulunmaktadır.

Van Kalesi

Urartu Krallığı tarafından yaptırılan kale, Van Gölü kıyısında bulunmaktadır.

Van Peribacaları

Vanadokya olarak adlandırılan Van Peribacaları, Yiğit Dağı'nın püskürttüğü kayaçların aşınmasıyla oluşmuştur.

Kedi Evi

Yüzüncü Yıl Üniversitesi içinde bulunan Kedi Evi, Van kedilerini koruma amaçla kurulmuştur. Van’ın meşhur kedilerini toplu halde görmek isteyenlerin ziyaretine açıktır.

Halime Hatun Kümbeti

Selçuklu döneminde Melik İzzeddin'in kızı Halime Hatun için yaptırdığı kümbet, onikigendir ve Gevaş ilçesinde bulunmaktadır.

St. Bartholomeus Kilisesi

Albayrak Köyü'nde bulunan kilisenin 3. yy’da yapıldığı tahmin edilmektedir.

Şeytan Köprüsü

Bendi Mahi Çayı üzerinde bulunan köprünün ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir. İhtişamlı bir köprü olan Şeytan Köprüsü, Van gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Hüsrev Paşa Cami

Hüsrev Paşa Külliyesi'nin içinde yer alan cami, bir Mimar Sinan eseridir.

Yemek

Hayvancığın gelişmiş olduğu Van’da ete dayalı bir mutfak görülmektedir. Etin yanı sıra Van’da sebze yemekleriyle tahıl ürünleri kullanılarak yapılan lezzetler de öne çıkmaktadır. Van’ın çok çeşitli kahvaltısı ve otlu peyniri meşhurdur. Taze kavrulmuş ve öğütülmüş buğdayın tereyağında kavrulup bulamaç haline getirildiği kavut isimli lezzet, kahvaltıların vazgeçilmezidir. Balık diğer yörelerden farklı olarak ayran aşıyla yenmektedir. Van mutfağının öne çıkan diğer lezzetleri keledoş, grut aşı, sengeser, şile, murtuğa, cılbır, kurut köftesi, çireşli bulgur pilavı, ciğer köftesi, tandırda Van balığı, acem köftesi, içli pilav, helise, ekşili, üzüm aşı, Van baklavası, kavut, paluza, çömlek yahnisi, ayva yemeği, çırış mıhlası, erit kızartması ve Van pastasıdır.

VAN HAVAALANI

Havalimanı Genel Bilgiler

Türkiye’nin ilk havalimanlarından biri olan Van Ferit Melen Havalimanı, iç ve dış hatlar uçuşlarıyla hizmet vermektedir. 4410 m² toplam terminal alanına havalimanı, şehir merkezine 8 km. uzaklıktadır.

Van Havalimanları

Ferit Melen Havalimanı

2009 yılında kullanıma açılan Van Ferit Melen Havalimanı'na 2012 yılında ülkenin ilk uyduyla iniş sistemi kurulmuştur. Direkt olarak İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Adana uçuşları yapılmaktadır.

Van Ferit Melen Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Halk Otobüsü

Havalimanı nizamiyesinin önünden, her saati 20 ve 50 geçe ring halk otobüsleri kalkmaktadır.

Minibüs

Terminal binası önünden yaklaşık 1 km mesafede yer alan Havalimanı kavşağından geçen minibüslerle şehir merkezine ulaşılabilir.

Bunların dışında, Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet yolcuları için Ferit Melen Havalimanı - Yüksekova- Şemdinli ve Erciş arasında servis imkanı sunulmaktadır.

Van Uçak Biletleri için Arama Yapınız.