Hızlı Erişim

En Ucuz Van Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Van Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Van Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Van Şehri Hakkında Genel Bilgi

Van, Türkiye’nin en kalabalık on dokuzuncu şehridir. 2015 itibariyle 1 milyon nüfusun üzerine çıkmıştır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Van, bölgenin nüfus bakımından en kalabalık ve büyük ilidir. Ağrı, Bitlis, Siirt, Hakkari illeri ile komşudur. Ayrıca doğusunda İran ile sınırı mevcuttur. Meşhur Van Gölü, Anadolu’nun en büyük ve kapalı havzası olmasıyla bilinir. Ayrıca kıyı toprakları verimli, akarsuları bol, iklim koşulları oldukça elverişli olduğu için önemli bir yerleşim merkezidir. 


Yüz ölçümü açısından da Türkiye’nin en büyük illerinden biridir. Büyük bölümü engebeli, yüksek ve dağlık alanlardan oluşur. Yerleşime elverişli alanlar bu yüzde sınırlıdır. Şehirde sert bir karasal iklim hakimdir. Bu yüzden tarım alanında üretim sınırlıdır ve çeşit azdır. Bitki örtüsü bozkır olan Van’da kış ayları sert ve yoğun kar yağışlı geçmektedir. Yaz ayları ise kurak ve sıcaktır. Van Gölü kıyısında bulunan yerleşim yerlerinde serin hava hissedilmektedir. Bozkır bitki örtüsü sayesinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği gelişmiştir. 
Şehrin bilinen en önemli özelliği ise Van Kedisi’dir. Gözleri kehribar yada mavi renktedirler. Sıklıkla da biri kehribar ike diğeri mavi renkte olabilen nadir asil ırklardandır. 
Tarım alanları yüz ölçümünün genel olarak %10’unu kapsar. Yetiştirilen ürünlerin başında buğday, arpa, şeker pancarı ve elma gibi ürünler gelmektedir. Tarım önemli geçim kaynakları arasında olsa da çok gazla tercih edilmemektedir. Hayvancılık ise her mevsim tercih edilen kazanç şekillerindendir. Van sanayi bakımından da bölgenin üçüncü şehridir. Şeker, çimento, et ve ürünleri, süt kombinaları gibi birçok fabrika ve üretim tesisi kuruludur.

 
Van’ın ünlü kedisinin yanı sıra kahvaltısı da çok meşhurdur. Dağlardan toplanan otlarla yapılan Van otlu peyniri yöre kültüründe çok önemli bir yere sahiptir. 
Van Ferit Melen Havalimanı il sınırları içinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en doğusunda yer alan havalimanı olan Ferit Melen Havalimanı, yolculara açık 1660 m2 alan ve 140 araçlık otoparka sahiptir. 2009 yılında uluslararası ulaşıma açılmıştır. 2012 yılında ise Türkiye’de ilk olarak uyduyla iniş sistemi bu havalimanında kurulmuştur.

 

Van Ferit Melen Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Halk otobüsleri ile havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Her saat başı ring sistem ile hareket eden otobüsler yolcu sayısına bakılmaksızın şehir merkezi otogar istikametinde yol almaktadır. Aynı şekilde havalimanından dönüşlerde de terminal binasına 300 metre uzaklıkta bulunan durak üzerinden halk otobüsleri ile şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Taksi

Ticari taksiler ile ulaşım yöntemini de bütçeniz için sorun yaratmıyorsa kullanabilirsiniz. Şehir merkezi ile havalimanı arası çok uzak olmadığı için uygun ücretlere gidiş-dönüş sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde havalimanı terminal binası önünden taksiler ile dilediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Minibüs

Van Ferit Melen Havalimanı’na bir diğer erişim türü de minibüstür. Fakat duraklar terminal binasına yaklaşık 900 metre uzaklıkta kaldığı için nadir tercih edilmektedir. 

Diğer Ulaşım Türleri

Merkezi bir konumda olduğu için özel araç ile de ulaşım mümkündür. Dilerseniz kendi şahsi aracınız ya da araç kiralama imkanlarından faydalanarak da erişim sağlayabilirsiniz. Araç kiralama ve diğer alternatif seçenekler için firmalarla görüşmenizi tavsiye ederiz. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder