Hızlı Erişim

En Ucuz Üsküp Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Üsküp Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Üsküp Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Üsküp Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Üsküp, Makedonya’nın en büyük şehri ve aynı zamanda başkentidir. Ülkenin birçok anlamda merkezi olan şehir, içinden geçen Vardar Nehri ile iki bölgeye ayrılmaktadır. Milattan önce 4000’li yıllardan bu yana yerleşim yeri olan Üsküp’te yapılan çalışmalar ile Neolitik döneme de ait kalıntılar bulunmuştur. 1. ve 2. Dünya Savaşı’nda oldukça zarar gördü ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığın ilan edilmesinin ardından Makedonya Cumhuriyeti kuruldu ve başkent Üsküp ilan edildi. Vardar Nehri yatağında kurulu olan şehir, komşu ülkelerin şehirleri olan Belgrad ile Atina şehirlerine hemen hemen eşit uzaklıkta yer almaktadır.
 

Şehir, Makedonya ülke topraklarında Kosova’ya yakın bir bölgede yer almaktadır. Balkanların orta bölümünde yer alan şehir birçok tepe ve dağla çevrilidir. Astropikal iklimin hakim olduğu Üsküp’te yazlar sıcak ve nemli, kışlar ise soğuk ve nemli geçmektedir. Yaz mevsiminde sıcaklık 40 derece ve üzerine çıkarken ilkbahar ve sonbahar aylarında 15 ile 24 derece arasında değişkenlik göstermektedir. Kış aylarında ise 0’ın altına düştüğü de görülmektedir.
 

Konum itibariyle merkezi bir noktada bulunan şehirde birçok etnik kökene ait tarihi miras bulunmaktadır. Üsküp 2014 projesi ile yapılan yenileme ve düzenleme çalışmaları şehre yeni bir görünüm katmaktadır. Eski yapıların restorasyonu ve yeni yapılarda kullanılan mimari, ziyaretçileri için özenle yapılmaktadır. Şehrin yaklaşık olarak %67’lik bir kısmı Makedonlar’dan oluşmaktadır. Geri kalan dilimde ise Arnavutlar, Romanlar çoğunluktadır. Ayrıca şehirde Türk, Boşnak, Sırp ve Aromani gibi azınlık topluluklar da yaşamaktadır.
 

Üsküp Havalimanı, şehirde bilinen adı ile Üsküp Büyük İskender Havalimanı, Makedonya’nın en büyük ve işlek iki havalimanından birisidir. Üsküp’ün Petrovec köyüne yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 2011 yılında yapılan çalışmalara günümüzdeki yeni şekli, geniş pisti, yönetim ve kargo binası ve yolcu terminali ile sivil ve askeri kategoride hizmet sağlamaktadır. 

Üsküp Büyük İskender Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Vardar Expres firmasının sağladığı servis hizmeti ile havalimanı ve Üsküp şehir merkezi arasında hızlı ve rahat ekspress ulaşım sağlamaktadır. Direkt olarak havalimanı ve Üsküp arasında hizmet vermektedirler. Tek yön gidiş 175 denar ücreti bulunmaktadır. Ortalama olarak 30-40 dakika yolculuk süresi bulunmaktadır. Bu süre trafik yoğunluğu ve hava şartlarına göre değişebilir.

Taksi

Ticari taksiler 24 saat havalimanı ve şehir merkezi arasında ulaşım sağlanmaktadır. Şehir merkezine çok uzak olmadığı için gideceğiniz noktalara sabit ücretler bulunmaktadır. Taksi ücretleri gideceğiniz yere göre 1500 ile 5000 denar arasında değişmektedir.

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Havalimanında bulunan araç kiralama hizmetinden faydalanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Dünya çapında bilinen birçok araç kiralama firması Üsküp’de de hizmet vermektedir. Uygun fiyatlara dilediğiniz marka ve model aracı kiralayarak hizmet alabilirsiniz. Marka ve model bilgisine dayalı olarak araç kiralama ücretleri değiştiği için firma yetkilileri ile görüşerek bilgi alabilirsiniz. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder