En Ucuz Ürdün Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Ürdün Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Amman

Para Birimi

seyehat zamanı Ürdün dinarı

Ürdün Şehirleri

Ürdün Hakkında Genel bilgiler

Ortadoğu’da konumlanmış Arap ülkelerinden bir tanesi olan Ürdün, kutsal toprakların kesişim bölgesinde yer aldığı için çok sayıda ziyaretçiye de kucak açmaya devam ediyor. Başkent Amman, resmi dil Arapça ve para birimi de Ürdün Dinarı’dır.


Ülkede en dikkat çekici noktalardan bir tanesi İsrail ile barış yapan az sayıda ülkelerden bir tanesi olmasıdır ve hali hazırda Filistin sorunu da en büyük sorunlarından bir tanesidir. Ülkede okuma oranı oldukça yüksektir ve gelirin büyük bir kısmı da eğitim çalışmalarına harcanmaktadır.  %92 gibi yüksek bir okuma oranı ile karşımıza çıkan Ürdün, bu konuda kendini her geçen gün biraz daha geliştiriyor.


Ülke ekonomisinin büyük bir kısmı tarıma dayalıdır ancak güçlü bir ekonomileri yoktur ve dışa bağımlı bir ekonomi söz konusudur. Ortadoğu’nun belki de en geri kalmış ülkelerinden bir tanesidir ve onları bir adım önde tutan tek şey okuma oranını yüksek olmasıdır. Tekstil ve çimento sanayi de oldukça gelişmiş durumda ancak ülkenin en büyük gelir kaynağı kesinlikle turizmdir.


Ürdün’de çok sayıda Filistinli yaşıyor ve iki halk arasında herhangi bir çatışma durumu da söz konusu değildir. Erkeklerin 4 kadın ile evlenmesi yasal olan ülkede muhafazakar bir yapılanma söz konusudur ancak Ürdün sokaklarında yer alan birahane ve pub tarzı eğlence mekanlarına da herhangi bir baskı durumu söz konusu değildir.


Ceraş Kültür ve Sanat Festivali ülkenin en büyük festivallerinden bir tanesidir ve tanınmış çok sayıda sanatçının da davet edildiği bu festival, yine turistlerin ilgisini çeken önemli etkinliklerden bir tanesidir.


Barış ortamının hakim olduğu sokaklar fazlasıyla dar ve satışların yapıldığı tezgahlar ile kapatılmıştır. İç içe bir yaşam söz konusu ve Arap Baharından etkilenmeyen ülkelerden bir tanesidir.


Ürdün seyahati öncesi vize sürecinin ne şekilde karşınıza çıkacağı da aşağıda yer almaktadır.

 

Ürdün Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

Ürdün ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanmış olan bir vize muafiyet anlaşması söz konusudur. 1 Aralık 2009 yılında imzalanan bu anlaşma ile birlikte her iki ülke vatandaşları da karşılıklı olarak vizeden muaf tutulmuştur. Bu durum tüm pasaport türleri için de geçerlidir. Aynı durum Ürdün’de yaşayan Ürdün vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti’ne gerçekleştirecekleri ziyaret için de geçerlidir. Bu anlaşma ile birlikte iki ülke arasındaki iletişimi daha kuvvetli hale getirmek hedeflenmiştir…


Toplam 180 günlük sürede 90 gün ikamet etme ayrıcalığı söz konusudur. Bu süre zarfında legal olarak ülkede ikamet edebiliyorsunuz ancak bu süreyi geçtiğiniz takdirde ve çıkış esnasında bu durum tespit edildiğinde birtakım yaptırımlar da karşınıza çıkıyor ve daha da önemlisi bir daha Ürdün’e girişiniz de engellenebiliyor. Bu ceza genellikle para cezası olarak karşınıza çıkıyor ancak farklı yaptırımlar da söz konusu ve bu yüzden dikkatli olmak, süreyi aşmamak kesinlikle tavsiye edilen olacaktır.


Ürdün İçişleri Bakanlığı ile irtibata geçerek 90 günden daha fazla ikamet izni almak adına başvurularınızı yapabilir ve oturma izni hakkında da detayları öğrenebilirsiniz.


Ürdün’ü bir basamak olarak kullanacak ve bu ülkeden farklı bir noktaya geçiş yapacaksanız eğer Başkent Amman’da bulunan elçilik ile iletişime geçmeniz gerekiyor ve yine konu ile ilgili detaylı bilgileri de elçilikten almanız daha faydalı ve daha doğru olacaktır.

 

Ürdün Haritası

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder