En Ucuz Türkiye Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Türkiye Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Ankara

Para Birimi

seyehat zamanı Lira

Türkiye Hakkında Genel Bilgiler


Resmi adı Türkiye Cumhuriyeti olan ülke, bulunduğu eşsiz coğrafya ile birlikte tüm dünya ülkelerince kabul görmüş ve önemli bir yer edinmeyi başarmıştır. Ülke topraklarının büyük bir kısmı Anadolu’da yer alırken, bir kısmı ise Avrupa’da yer almaktadır. Ülkenin 3 tarafının denizlerle çevrili olması da coğrafi anlamda ne kadar etkin ve ihtişamlı bir duruşa sahip olduğunun en önemli göstergesidir. Asya ve Avrupa arasında köprü görevi gören İstanbul ve Çanakkale Boğazları da ülkenin önem arz eden noktalarından bazılarıdır.


Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’ kıyıları olan ülke, turistik anlamda da önemli bir yere sahiptir. Ülke kültürel yapısı, Anadolu’ya dair birçok unsuru da bünyesinde barındırıyor. Tarihi dokuları, güçlü mimarisi ve yeşil alanları ile turizmin göz bebeği olmaya devam eden ülkelerden bir tanesi olduğunu da belirtmek gerekiyor. Gürcistan, Ermenistan, İran, Nahcivan, Bulgaristan, Yunanistan, Irak ve Suriye ise ülkenin komşuları arasında yer alıyor.


Ülkenin Başkenti Ankara, resmi dili Türkçe ve para birimi de Türk Lirasıdır. İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Adana ve Konya ise ülkenin en büyük şehirleri olarak biliniyor. Avrupa ülkeleri arasında bir kıyas yapıldığında, nüfus bakımından Almanya’dan sonra ikinci büyük ülke olarak da listelerde kendine yer buluyor. Tarihi dokusu ve geçmişe olan bağlılığı ile de dikkatleri üzerine çeken Türkiye, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor ve turizm, ülke ekonomisinde önemli bir yer edinmiş durumdadır.


Pamukkale, Hattuşaş, Efes Antik Kenti, Sümela Manastırı, Safranbolu ve Nemrut dağı gibi etkileyici yapı ve noktalara sahip olan Türkiye, her yıl gelişen ve büyüyen ülkelerden bir tanesidir. İstanbul-Adalar, Bursa-Uludağ, İzmir-Şirince ve Antalya Aspendos da yine ilgi çekici şehir ve noktalar olarak bilinmektedir. Unesco dünya mirasları listesinde de kendine yer bulan Türkiye, Pamukkale’yi bu listeye dahil etmeyi başarmıştır.


Beko ve Türk Hava Yolları gibi önemli markalara da ev sahipliği yapan ülkenin ekonomisi, inşaat, tekstil, tarım, demir-çelik ve madencilik ile şekillenmiştir. Müslüman bir ülke olan Türkiye’de farklı din ve inançlara da büyük saygı gösterilmektedir. Örf ve adetlerine aşırı derecede bağlı olan yerli halkın milliyetçilik duygusu da oldukça yoğundur. İklim bakımından inceleyecek olursak; Güney ve Batı kıyılarında Akdeniz ikliminin hakim olduğunu belirtmek gerekiyor. Karadeniz Bölgesinde ise Karadeniz iklimi hakimdir. Doğu Anadolu ve İç Batı Anadolu bölgesinde ise karasal iklim karşımıza çıkıyor.


Teşkilat ve oluşumlara liderlik etme konusunda da önemli adımlar atan Türkiye, İslam işbirliği Teşkilatı ve ekonomik İşbirliği, Türk Konseyi gibi oluşumlarda da yerini almıştır. Komşu devletlerin yanı sıra İslam devletleri ile de sıkı bir dostluk içerisinde olan ülke, ekonomik ve endüstriyel gelişim adına bağlarını güçlü tutmaya devam ediyor.


Samimi ve misafirperver insanları ile güçlü bir sosyal hayatı da ziyaretçileri ile buluşturan ülkede saat 22:00’dan sonra alkol satışı yasaktır ancak bu durum eğlence anlayışını değiştirmiyor ve özellikle İstanbul, İzmir, Antalya gibi şehirlerde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence devam ediyor. Ülkeyi ziyaret edecek olan vatandaşların, vize politikası ile ilgili bilmesi gereken detaylar ise aşağıdaki gibidir.

 

Türkiye’nin Vize Politikası


Avrupa Birliği aday ülkelerinden bir tanesi olan Türkiye, karmaşık bir vize politikasına sahiptir. Avusturya, Belçika, İrlanda, Malta, Hollanda gibi Ab üyesi ülkelerin vatandaşlarına da vize uygulanıyor. Vize işlemleri büyükelçilik ve konsolosluk aracılığı ile gerçekleştirilebiliyor.


Avrupa Birliği tarafından Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanan vize politikası değişiklik gösterdiği takdirde ve Türkiye cumhuriyeti vatandaşları bu ülkelere vizesiz girebildiği takdirde, Türkiye de Schengen ülkelerinin vatandaşı olan kimselere vize muafiyeti sunacak ve vize işlemlerini kaldıracaktır.


11 Nisan 2014’te atılan adım ile birlikte Türkiye, e-vize ile varış programındaki yerini almış ve bu uygulamayı kullanmayı tercih etmiştir.

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder