Trabzon Uçak Bileti

Nereden?
Nereye?
Gidiş Tarihi
 
Dönüş Tarihi

Trabzon Tarihi

Miletoslular tarafından M.Ö. 7. yüzyılda bir koloni kenti olarak kurulmuştur. Daha sonra Persler’in egemenliğine giren şehir, M.Ö. 280 yılında merkezi Amasya olan Pontus Devleti’nin sınırları içinde kalmıştır. İleriki dönemlerde Doğu Roma / Bizans İmparatorluğu’na dahil olmuş, Fatih Sultan Mehmet'in öncülüğündeki Osmanlı kuvvetleri 1461 yılında Trabzon'u ele geçirmiştir. 1. Dünya Savaşı’nda Ruslar tarafından bir süre işgal edilen Trabzon, 1923 yılında kurulan Cumhuriyet’in 61. ili olarak yerini almıştır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Trabzon’un yazlar�� serin, kışları ılıktır ve şehir yılın her mevsimi yağışlıdır. Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü Trabzon’da yağışlar ağırlıklı olarak yağmur şeklindedir, kar nadiren görülür. Yağış nedeniyle gür bitki örtüsüne sahip Trabzon’da 2 bin 500 bitki türü bulunmaktadır. Yüzde 45’i ormanlarla kaplıdır, yüksek kesimlerinde dağlar, tepeler ve yaylalar yer almaktadır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Uzungöl

Trabzon’a 99 km uzaklıktaki Uzungöl, bölgenin turizm merkezlerinden biridir. Uzungöl, zengin orman dokusuna sahiptir ve doğal güzellikleri her yıl binlerce yerli-yabancı turisti ağırlamaktadır.

Sümela Manastırı

Maçka Altındere sınırları içinde yer alan manastır, vadiden 300 metre yüksekliktedir. M.S. 5 yy’da yapımına başlanmış, 12 ve 13. yy’da bugünkü şeklini almıştır

Ayasofya Müzesi

13. yy’da inşa edilen kilisenin fresklerinde İncil’den alınmış konular canlandırılmıştır. Son Bizans devri yapılarının en önemli örnekleri arasında yer almaktadır.

Gülbahar Hatun Cami ve Türbesi

Yavuz Sultan Selim zamanında annesi Gülbahar Hatun adına 1514 tarihinde yaptırılmıştır. Trabzon’un tarihi yapılarından biri olan cami ve türbe, şehir merkezinde yer almaktadır.

Kaymaklı Manastırı

Kesme taşlardan 1424 yılında yapılmıştır. Trabzon’a 3 km mesafede yer almaktadır.

Atatürk Evi ve Müzesi

Atatürk 1934 ve 1937 yıllarındaki Trabzon ziyaretlerinde Soğuksu’da bulunan bu köşkte konuk edilmiştir. Ölümünden sonra Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Ortahisar Camisi

Kilise Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethinden sonra cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Fatih Camii veya Ortahisar Camii adıyla bilinmektedir.

Lapazan Yaylası

Denizden 2200 metre yükseklikte bulunan yayla, kamp meraklılarının uğrak noktalarından biridir.

Yemek

Karadeniz Bölgesi’nde balıkçılık ve bahçe sebzeciliği gelişmiştir. Buna bağlı olarak tüm bölgede zengin bir yemek çeşitliliği ortaya çıkmıştır. Karadeniz mutfağının en güzel lezzetleri olan hamsi, pide, Akçaabat köftesi, hamsili pilav, lahana kavurması, kara lahana yemeği, kaygana, kuymak, mıhlama, Laz böreği ve sütlaç Trabzon seyahati boyunca mutlaka tadılmalıdır. Şehirde bu lezzetlerin sunulduğu lokantalar yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir.

TRABZON HAVAALANLARI

Havalimanı Genel Bilgiler

1957 yılında faaliyete geçen Trabzon Havalimanı, 23.745 metrekarelik bir alan üzerinde kurulmuştur. Havalimanının iç ve dış hatlar olmak üzere iki adet terminali bulunmaktadır. İç hatlar terminali yıllık ortalama 2 milyon, dış hatlar terminali 1.5 milyon yolcu kapasitesine sahiptir. Tarifeli/tarifesiz uçuşlara açık Trabzon Havalimanı, 24 saat süreyle yerli ve yabancı hava trafiğine hizmet vermektedir.

Trabzon Havalimanları

Trabzon Havalimanı

Türkiye'nin denize paralel tek havalimanı olmasıyla bilinen Trabzon Havalimanı, şehir merkezine sadece 6 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yıllık 3.5 milyon yolcu kapasitesine sahip olan havalimanın iç ve dış hatlar olarak toplam 23.745 m²'lik terminal alanı bulunmaktadır.

 

Trabzon Havalimanı'na Nasıl Ulaşılır?

Trabzon Havalimanı'na Atatürk Meydanı'ndan kalkan dolmuşlarla veya taksiyle ulaşabilirsiniz.

Trabzon Uçak Biletleri için Arama Yapınız.

Trabzon Hava Durumu

26.5.2015 Salı
Parçalı Bulutlu
22°
Ça 23°
Pe 26°
Cu 19°