Lütfen Bekleyiniz
Sizin için en uygun uçak biletlerini arıyoruz.

Trabzon - İzmir Uçak Bileti

0850 333 70 70

|( 08:00 - 23:00 )

0850 333 70 70

( 08:00 - 23:00 )
Nereden?
Nereye?
Gidiş Tarihi
Gidiş Tarihi x
 
Dönüş Tarihi
Dönüş Tarihi x

Trabzon-Izmir

Yaklaşık Seyahat Mesafesi

1,115 Km

Trabzon-Izmir

Yaklaşık Seyahat Süresi

1 saat 20 dak.

Izmir Havalimanları

Adnan Menderes Havalimanı

İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Türkiye'nin en işlek havalimanlarından bir tanesidir. 1987 senesinde açılan havalimanı, ülkenin yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarının büyük kısmına ev sahipliği yapar. Doha Aviation Summit'te "En Çevreci Havalimanı" ödülünü alan İzmir Adnan Menderes Havalimanı, şehir merkezinden 18 km uzaklıkta yer almaktadır.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na Nasıl Ulaşılır?

Havaş

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan Havaş servisleri ile hem İzmir merkeze hem de çevre ilçelere ulaşmak mümkündür. İzmir merkezindeki Alcancak-Büyük Efes Oteli önü, Havaş ile şehir merkezine ulaşacak yolcular için iniş noktasıdır. Ayrıntılı bilgi ve detayları Havaş İzmir web sayfasında bulabilirsiniz.

Taksi

İzmir Havalimanı'na taksiyle ulaşmak mümkündür. Şehir içinde pek çok noktadan taksi kiralayabilirsiniz.

Belediye Otobüsü

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na toplu taşıma kullanarak da ulaşabilirsiniz. 200, 202 ve 204 numaralı otobüsler sizi İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na götürür.

Metro

İzmir Metrosu'nun Güney Aksı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na yolcu taşır.

Vapur

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na deniz yolu ile ulaşacaklar, izdeniz.com.tr adresinden vapurlar ve iskeleler ile ilgili detaylı bilgi alabilir.

Trabzon Havalimanları

Trabzon Havalimanı Havalimanı

Türkiye'nin denize paralel tek havalimanı olmasıyla bilinen Trabzon Havalimanı, şehir merkezine sadece 6 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yıllık 3.5 milyon yolcu kapasitesine sahip olan havalimanın iç ve dış hatlar olarak toplam 23.745 m²'lik terminal alanı bulunmaktadır.

 

Trabzon Havalimanı'na Nasıl Ulaşılır?

Trabzon Havalimanı'na Atatürk Meydanı'ndan kalkan dolmuşlarla veya taksiyle ulaşabilirsiniz.

Izmir Hakkında

İzmir Tarihi

İzmir M.Ö. 7. ve 4. yy’lar arasında Lidyalılar ve Persler’in egemenliğinde kalmıştır. Daha sonra Romalılar’ın hakim olduğu İzmir, 440 yılında Hunlar’ın, 665 yılında Araplar’ın saldırısına uğramış, 1426'da Osmanlılar’ın yönetimine girmiştir. Şehir Osmanlı döneminde hızla gelişmiş, ekonomisini büyütmüştür. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İzmir'in Yunanistan'a bırakılmasına karar verilmiş, şehir işgal edilmiştir. Ancak 9 Eylül 1919’da İzmir düşman işgalinden kurtarılmış ve özgürlüğüne kavuşmuştur.

İklim ve Bitki Örtüsü

İzmir’de Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir. Yılın 100 günü 30 derecenin üzerinde sıcaklık olmaktadır. İzmir’e has imbat isimli rüzgar, sıcak yaz aylarında serinlik getirmektedir. İzmir topraklarının yüzde 50’ye yakını orman ve fundalıklarla kaplıdır. Bitki örtüsünde kızılçam, fıstık çamı, karaçam, selvi, maki ve zeytin ağaçları bulunmaktadır. Denizden 600 m. yüksekliğe kadar kızılçam, daha yukarıdaki yerlerde ise karaçam ormanları vardır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Bergama Antik Kent:

İzmir’in 100 km. kuzeyinde Bakırçay havzasında yer alan antik kent İon, Helen, Roma, Bizans dönemlerinin anıtsal eserlerine sahiptir.

Şirince:

Selçuk ilçesine 8 km. uzaklıktaki Şirince, mübadele öncesi Rumlar’ın yaşadığı bir köydü. Dokusu korunan köy, son yıllarda turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir.

Kadifekale:

Pagos Dağı eteklerinde bir tepe üzerinde bulunan kale, Makedonya Kralı Büyük İskender’in isteği ile M.Ö. 334’te yapılmıştır.

Kızlarağası Hanı:

Osmanlı han mimari örneklerinden biri olan Kızlarağası Hanı, 1744 yılında inşa edilmiştir.

St. Polycarp Kilisesi:

İzmir’in en eski yapılarından olan kilise, Konak ilçesinde yer almaktadır.

Yemek

Zeytin ve zeytinyağı denince ilk akla gelen şehirlerden İzmir, otlarıyla da meşhurdur. Çeşit çeşit otlardan yapılan ve zeytinyağı kullanılan yemekleri tamamen yöreye özgüdür. Mutfakta Girit etkisi görülmektedir. Ebegümeci, cibez, kenger, sarmaşık, hindiba, ısırgan, turp otu, labada, şevket-i bostan, helvacık, gelincik, labada, kuşotu, sinirotu, radika, deniz börülcesi, kuşkonmaz, kuşotu ve arapsaçı İzmirliler’in sıkça tükettiği otlar arasında yer almaktadır. Sokak lezzetlerinde boyoz, kumru, İzmir köftesi, lokma tatlısı, subye öne çıkmaktadır.

İZMİR HAVAALANLARI

Adnan Menderes Havalimanı Genel Bilgiler

1987 yılında faaliyete geçen Adnan Menderes Havalimanı, 136.199 m²’lik büyüklüğe sahiptir. Şehir merkezine 18 km. uzaklıkta bulunan havalimanının, iç ve dış hatlar olmak üzere iki adet terminali bulunmaktadır. Dış hatlar terminalinin kapasitesi yıllık 5 milyon yolcudur. İç hatlar terminali 2014 yılı içinde açılmak üzere yeniden inşa edilmekte ve yolculara daha yüksek standartta hizmet sunulması hedeflenmektedir.

Trabzon Hakkında

Trabzon Tarihi

Miletoslular tarafından M.Ö. 7. yüzyılda bir koloni kenti olarak kurulmuştur. Daha sonra Persler’in egemenliğine giren şehir, M.Ö. 280 yılında merkezi Amasya olan Pontus Devleti’nin sınırları içinde kalmıştır. İleriki dönemlerde Doğu Roma / Bizans İmparatorluğu’na dahil olmuş, Fatih Sultan Mehmet'in öncülüğündeki Osmanlı kuvvetleri 1461 yılında Trabzon'u ele geçirmiştir. 1. Dünya Savaşı’nda Ruslar tarafından bir süre işgal edilen Trabzon, 1923 yılında kurulan Cumhuriyet’in 61. ili olarak yerini almıştır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Trabzon’un yazlar�� serin, kışları ılıktır ve şehir yılın her mevsimi yağışlıdır. Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü Trabzon’da yağışlar ağırlıklı olarak yağmur şeklindedir, kar nadiren görülür. Yağış nedeniyle gür bitki örtüsüne sahip Trabzon’da 2 bin 500 bitki türü bulunmaktadır. Yüzde 45’i ormanlarla kaplıdır, yüksek kesimlerinde dağlar, tepeler ve yaylalar yer almaktadır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Uzungöl

Trabzon’a 99 km uzaklıktaki Uzungöl, bölgenin turizm merkezlerinden biridir. Uzungöl, zengin orman dokusuna sahiptir ve doğal güzellikleri her yıl binlerce yerli-yabancı turisti ağırlamaktadır.

Sümela Manastırı

Maçka Altındere sınırları içinde yer alan manastır, vadiden 300 metre yüksekliktedir. M.S. 5 yy’da yapımına başlanmış, 12 ve 13. yy’da bugünkü şeklini almıştır

Ayasofya Müzesi

13. yy’da inşa edilen kilisenin fresklerinde İncil’den alınmış konular canlandırılmıştır. Son Bizans devri yapılarının en önemli örnekleri arasında yer almaktadır.

Gülbahar Hatun Cami ve Türbesi

Yavuz Sultan Selim zamanında annesi Gülbahar Hatun adına 1514 tarihinde yaptırılmıştır. Trabzon’un tarihi yapılarından biri olan cami ve türbe, şehir merkezinde yer almaktadır.

Kaymaklı Manastırı

Kesme taşlardan 1424 yılında yapılmıştır. Trabzon’a 3 km mesafede yer almaktadır.

Atatürk Evi ve Müzesi

Atatürk 1934 ve 1937 yıllarındaki Trabzon ziyaretlerinde Soğuksu’da bulunan bu köşkte konuk edilmiştir. Ölümünden sonra Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Ortahisar Camisi

Kilise Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethinden sonra cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Fatih Camii veya Ortahisar Camii adıyla bilinmektedir.

Lapazan Yaylası

Denizden 2200 metre yükseklikte bulunan yayla, kamp meraklılarının uğrak noktalarından biridir.

Yemek

Karadeniz Bölgesi’nde balıkçılık ve bahçe sebzeciliği gelişmiştir. Buna bağlı olarak tüm bölgede zengin bir yemek çeşitliliği ortaya çıkmıştır. Karadeniz mutfağının en güzel lezzetleri olan hamsi, pide, Akçaabat köftesi, hamsili pilav, lahana kavurması, kara lahana yemeği, kaygana, kuymak, mıhlama, Laz böreği ve sütlaç Trabzon seyahati boyunca mutlaka tadılmalıdır. Şehirde bu lezzetlerin sunulduğu lokantalar yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir.

TRABZON HAVAALANLARI

Havalimanı Genel Bilgiler

1957 yılında faaliyete geçen Trabzon Havalimanı, 23.745 metrekarelik bir alan üzerinde kurulmuştur. Havalimanının iç ve dış hatlar olmak üzere iki adet terminali bulunmaktadır. İç hatlar terminali yıllık ortalama 2 milyon, dış hatlar terminali 1.5 milyon yolcu kapasitesine sahiptir. Tarifeli/tarifesiz uçuşlara açık Trabzon Havalimanı, 24 saat süreyle yerli ve yabancı hava trafiğine hizmet vermektedir.

Trabzon-Izmir Uçak Biletleri için Arama Yapınız.

Izmir Hava Durumu

15.2.2016 Pazartesi
Parçalı Bulutlu
23°
Sa 23°
Ça 23°
Pe 23°

Trabzon Hava Durumu

15.2.2016 Pazartesi
Güneşli
18°
Sa 19°
Ça 20°
Pe 18°