Hızlı Erişim

En Ucuz Tokat Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Tokat Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Tokat Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Tokat Şehri Hakkında Genel Bilgiler


Tokat, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Samsun, Sivas, Yozgat, Ordu ve Amasya ile komşudur. Bir rivayete göre şehir içerisinde bulunan kalede dönemin Selçuklu hükümdarının gönderdiği gözlemcinin etrafı kaledeki nöbetçi askerler tarafından çevrelenir. Gözlemciyi yakalamaya çalışırlar fakat kavga esnasında silahsız sadece tokatla askerleri bir bir bayıltır. Bu durum karşısında kale komutanı Türkler’in silahsız hali buysa silahlı halleri nasıl olur diye duyduğu endişe sonrasında teslim olmayı kabul ettiklerini hükümdara iletmesini ister. Yaşanan bu olay sonrasında şehre bugünkü bilinen adı olan “Tokat” verilir.

Tokat şehri İç Anadolu ve Karadeniz iklimi arasında geçişler gösterir. Bulunduğu konum ve şehir çevresinde bulunan akarsuların da etkisiyle nemli bir hava gözlemlenmektedir. Çevrede bulunan Yeşilırmak, Tozanlı, Kelkit, Güllin, Darı Deresi ve Cırcır kolu gibi başlıca akarsular sayılabilir. 

Tokat halkı genellikle geçimini tarim, hayvancılık ve ticaret ile sağlamaktadır. Tokat küçük ve düzenli yapısı sayesinde birçok insanın yaşamak istediği şehirlerden birisidir. Sayısız doğa güzellikleri, ekonomik alşveriş imkanları ve huzurlu bir yaşamı olan ideal şehirlerdendir. Şehrin tek sanayi faaliyeti yürütülen yeri ise Tokat Organize Sanayi Bölgesidir. Tarım üretiminde ise domates, vişne, biber, kiraz, patates, şekerpancarı ve üzüm başlıca tarım ürünleri olarak sıralayabiliriz. Bunun yanı sıra büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık da yapılmaktadır. Ayrıca çevre illere göre arı kovanı sayısı ve bal üretimi ile Türkiye’de önemli bir pazara sahiptir. 

Tokat Havalimanı’nın geçmişi 1976 yılına kadar uzanmaktadır. İnşa edildiği tarih ise 1993 yılıdır. 1980 askeri darbesi sonrasında havalimanı çalışmaları durdurulmuş ve uzun bir süre havalimanı inşaatına başlanmamıştır. Daha sonrasında devlet desteği sayesinde 1993 yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi yönetiminde olan Tokat Havalimanı inşaatına başlanmıştır. 1995 yılında hizmete açılan havalimanı sayesinde Türkiye’nin birçok noktasına seferler düzenlenmektedir. Borajet ve AnadoluJet ortak uçuşlarıyle birlikte düzenli ve tarifeli seferler düzenlenmektedir. 

 

Tokat Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Tokat Havalimanı – Tokat arasında servis hizmetinden faydalanarak ulaşım sağlanmaktadır. Tokat iline 20 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanına ulaşabilmek için Tokat – Turhal karayolu güzergahında otobüslere binerek ulaşabilirsiniz. Topçam firması direkt olarak Tokat Havalimanı’na seferler düzenlemektedir. Dilerseniz uygun fiyatlara ulaşım sağlayabilirsiniz. Tokat merkez ve otogar çıkışlı olarak servislere binebilirsiniz.

Taksi

Tokat Havalimanı’na alternatif ulaşım düşünüyorsanız ticari taksiler ile dilerseniz ulaşımınız mümkündür. 20 kilometre Tokat iline 25 Kilometre ise Turhal ilçesine uzaklığı yüzünden bütçenizi ticari taksi ile ulaşım biraz yorabilir. Ortalama olarak 60 – 70 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Fiyatlar tahmini rakamlardır. Standart taksimetre ücretlendirmesi açılış ücreti üzerine kilometre cinsinden belirlenen hizmet bedeli ile ücret yazılmaktadır. Bu yüzden çıkış noktanızı baz alarak net ücret bilgisi için taksi şoförü ile görüşmeniz size en sağlıklı bilgiyi sağlayacaktır.

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Şehire 20 kilometre mesafede olduğu için özel aracınızla yapacağınız seyahat sonrası otopark imkanı olmasına rağmen sıkıntısı yaşayabilirsiniz. En fazla 24 saat bırakabileceğiniz aracınız için güvenlik ve diğer problemler yaşayabilirsiniz. Araç kiralama hizmetinden faydalanarak dilerseniz bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Araç kiralama ücretleri model ve marka bilgisine göre değiştiği için firma yetkilileri ile görüşerek net bilgi edinebilirsiniz. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder