THY Uçak Biletleri

Nereden?
Nereye?
Gidiş Tarihi
 
Dönüş Tarihi

THY Hakkında

Türk Hava Yolları dünyaca üne sahip havayolu şirketlerinden bir tanesidir. Özellikle son yıllarda yaptığı atılımlar sayesinde adından sıkça söz ettiren firma, her geçen gün daha geniş bir kitle tarafından tanınır hale gelmektedir.

Türk Hava Yolları 20 Mayıs 1933 tarihinde kurulmuştur ve ülkemize ait dünyaca ünlü tek markadır. Havayolu şirketinin bugüne kadarki benimsemiş olduğu hizmet anlayışı sayesinde kalite kelimesi ile eş anlama gelen bir algı oluşturmayı başarmıştır. Günümüzde 243 noktaya uçuş gerçekleştirerek dünyada en geniş uçuş ağına sahip 4. havayolu firmasıdır. Skytrax 2013 ödüllerinde Avrupa'nın en iyi havayolu firması olma başarısını kazanmış olup dünya çapında da 9. sırada kendisine yer bulmuştur. Turkish Airlines kaliteli bir hizmet anlayışının sonucu olarak bahsettiğimiz ödüllere ulaşılmış beklenen bir sonuçtur. Türkiye'nin ulusal havayolu şirketi olarak "bayrak taşıyıcısı" konumuna sahip olan firma her geçen gün kendisini yenileyerek çağa ayak uydurmayı başarmıştır. Müşterilere sağlanan imkan ve konfor sayesinde müşteri memnuniyeti açısından son derece tatmin edici sonuçların alınmasına olanak sağlanmıştır.

THY firmasına ait uçuşlar hakkında ve bilet fiyatları konusunda bilgi alınabilecek en pratik yer www.ucakbileti.com sitesidir. Site üzerinden Türk Hava Yolları'na ait tüm seferler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilmek mümkünüdür. Sitenin kullanım olarak son derece basit bir yapıya sahip olması, insanların uçak bileti alırken yaşadığı zorlukları ortadan kaldırdığı gibi, herkesin pratik bir şekilde istediği güzergaha ait THY uçak bileti alabilmesinin de önünü açmıştır. Türk Hava Yolları firmasının dönemsel olarak gerçekleştirdiği bir çok kampanyası mevcuttur.

Türk Hava Yolları kampanyaları maddi olarak ciddi avantajları beraberinde getirmektedir. Bu tarz kampanya ve fırsatlardan haberdar olmak ise ihtiyaç halinde en makul seviyeden uçak bileti alınabilmesi anlamına gelecektir. www.ucakbileti.com site size bu tarz kampanya ve indirimlerden haberdar olabilmek adına en uygun ortamı sunmaktadır. Sitede yer alan Türk Hava Yolları kısmına giriş yaptığınız takdirde firmaya ait tüm kampanyaları kolaylıkla görebileceksiniz. Bu durum size her fırsattan maksimum düzeyde yararlanabilmek imkanı sunacaktır. Düzenli olarak havayolunu kullanarak seyahat edenler açısından bu tarz indirim ve kampanyalardan haberdar olabilmek oldukça önemli bir ayrıntıdır. www.ucakbileti.com sitesi üzerinden THY bilet rezervasyonu yaptırmak istediğinizde bu işlemin gerçekleştirilmesinin son derece basit olduğunu sizlerde göreceksiniz.

THY online işlemler sayesinde bir çok avantajdan faydalanabiliyorsunuz. THY bilet sorgulama sistemi sizlerin istediğiniz yere ulaşabilmenizi sağlayacak tüm uçuşların sitesini önüne çıkartacaktır. Bu listede sayesinde THY uçak bilet fiyatları hakkında kapsamlı bir bilgiye ulaşabilecek ve kendiniz için en uygun sefere bilet alabileceksiniz.

Sitede uygulanmak olan "3d secure" güvenlik sistemi sizlerin güven içerisinde online olarak bilet almanıza olanak sağlamaktadır. Bu uygulama sayesinde kredi kartlarının son derece güvenli bir sistem üzerinden kullanılması mümkün hale getirilmiştir. Özellikle internetten alışveriş yapmakta güvenlik açısından sakınca görenler için rahatlatıcı bir uygulamadır.

THY Bagaj Hakkı

Türk Hava Yolları Bagaj Bilgisi

Bagajı olan yolcularımız hava alanlarında bagajlarını teslim etmek için ‘Bagaj Teslim’ ve ya ‘Online Check-in’ kontuarlarına başvurmalıdırlar. Bagajınızı teslim etmek için, dış hatlar da uçuş saatinizden 60 dakika, iç hatlarda ise 45 dakikada önceden teslim etmek gerekir.

Yurtiçi Bagaj Hakları:

Business; Yetişkin 30 kg, bebek 10 kg
Ekonomi; Yetişkin 20 kg, bebek 10 kg
Promosyon; Yetişkin 15 kg, bebek 10 kg

Yurtdışı Bagaj Hakları(Toplam Azami):

Business; 30 kg
Ekonomi; 20 kg
Comfort; 20 kg
Bebek; 0-2 yaş 10 kg ve 1 adet katlanır bebek arabası(115cm)

THY Transferler

THY Transfer, Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı ve uluslararası milli havayolu firmasıdır. Türk Hava Yolları’nın ana merkez havaalanı İstanbul Atatürk Havalimanıdır. Aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışı uçuşları içinde Ankara Esenboğa Havalimanında da bir merkezi bulunmaktadır.

Türk Hava Yolları bu merkezi havaalanlarından 105 ülkede 243’den fazla noktaya uçarak Avrupa’nın ve Dünya’nın en iyi havayolu sıralamasında 9. Havayolu şirketi olmuştur. Birçok uçuş noktasında da havalimanı transferi ve otel transfer hizmetleri bulunmaktadır.

Türk Hava Yolları yurt içi servis hizmeti bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

THY Uçakta İkram

Uçakta ikram nedir?

Uçuş sırasında yolcularımıza, servis edilen yiyecek ve içeceklerin tümüdür. Uçuş ikramları hazırlanırken uçuşun yapıldığı hat, uçuş süresi, kalkış ve iniş saatlerini, yolcunun özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve yolcularımızdan gelen istekler dikkate alınmaktadır.

Uçakta sunulan özel yemekler nelerdir? Neye Göre talep edilir?

Yolcularımızın dini inançları, beslenme alışkanlıkları ve sağlık ile ilgi rahatsızlıklarından dolayı özel yemek iteğinde bulunabilirler. Bu isteklerin kalkıştan 24 saat önce bildirilmesi gerekmektedir. Özel yemek istekleri sadece dış hat seferlerinde geçerlidir. İç hat seferlerinde ise kutlama pastası dışında özel yemek isteği uygulaması bulunmamaktadır.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) belirtmiş olduğu özel yemek isteklerinin tümünü karşılamaktayız. Aynı zamanda IATA’nın özel yemek çeşitleri arasında fındık – fıstık alerjisi rahatsızlığı olan yolcularımız içinde özel yemek hazırlayabiliyoruz. Bunun içinde rezervasyon yapan yolcularımız özel istekte bulunmaları gerekmekte ve alerji rahatsızlığını belirtecek bir doktor raporu göstermeleri gereklidir.

Türk Hava Yollarının İkram Servisini Diğer Havayolu Şirketlerinden Ayıran Nitelikler nelerdir?

İkramlarımız minimum ortak zevkler doğrultusunda sürekli geliştirmekte ve değiştirmekteyiz. Amacımız misafirlerimize uçuşlarında restoran hizmetini ve lezzetini yaşatmaktır.
Yolcularımıza sunulan servislerde menüler Türk mutfağının tüm çeşitleri ile birlikte dünya mutfağının da içinde bulunduran menüler sunmaktır. Menülerimiz Tüm sınıf uçuşlarında haftalık geliştirilerek değişmektedir.

Uzun mesafeli uçuş seyahatlerinde “Flying Chef” uygulamamız bulunmaktadır. Bu uygulama sadece taze ürünlerle yapılan yemeklerimiz yolcuğa anlatılarak, tanıtılarak tüm dünyaya sunumu ve Türk misafirperverliğini gösterilmesiyle yapılmaktadır.

THY Uçuş Öncesi ve Sonrası

Uçakta cep telefon kullanılabilir mi?

Uçak sistemine zararlı olduğu için yerde ve havada kullanım yasaktır. Uçak modu konumu ile iniş ve kalkış dışında cep telefonu kullanılabilir.

Laptop, cd çalar vs. araçları kullanabilir miyim?

Yerde, kalkışta, inişte, kemer ikaz ışıkları yanıyorken kullanılamaz.

Uçakta sigara içile bilinir mi?

Uçakta hem şirket hem de Devlet kuralları gereği sigara içilmesi yasaktır.

Cam kenarında oturula bilinir mi?

Biniş Kartı Alacağınız sırada isteğinizi belirtmeniz gerekir veya internet “seat selection” (koltuk seçimi) işlemi yapılması gerekir.

Bagajlar Nasıl Yüklenir?

Barkod sistemleri kullanıldığı zamanlarda uçağa otomatik olarak yüklenmektedir. Sistem olmadığı durumlarda bagajlar yolcuların istekleri doğrultusunda, kontrollü biçimde yüklenir.

Elbiseler asıla bilinir mi?

Business sınıfı uçaklarda, Business sınıfı yolculardan Dolaplarda yer kalmış ise, asılması mümkündür.

Uçak sallanması normal midir?

Uçaklar belirli yükseklikten sonra hava şartları sebebiyle sallanması mümkündür.

İç hat uçuşlarında körüğe park ediliyor mu?

Körükler dolu olduğu vakit, uçaklar açık da park etmek zorundadırlar.

Uçak Rötar sebepleri nelerdir?

Aktarmalı uçuştan gelen bağlantılı yolcularımızın gecikmesi, hava sahasındaki trafik sebebi, teknik anlamda sorunlar, işletme, güvenlik nedenleri, pasaport ve vize sorunları, yolcuların rahatsızlanması durumunda, hem iniş için hava şartları hem de kalkış için hava şartları, Park yeri sorunu, grev sebebiyle ilgili gecikmeler olabilmektedir.

THY İptal – İade Koşulları

1. İç hat uçuşlarında yapılacak iptal/iade :

THY’nın web sitesi aracılığı ile düzenlenmiş olan sadece iç hat uçuşlarını içeren elektronik biletlerin iptal ve iade talepleri ilk uçuşunuzun tarifeli kalkış saatine kadar THY’nin web sitesi aracılığı ile yapılabilmektedir.

İç hat Promosyon sınıflı (P/W/G) biletlerimiz; İç hat promosyon sınıf ücretlerinde uçuş öncesi ve uçuş sonrasında iptal ve iade ile rezervasyon ve parkur değişikliği yapılamaz.
İlk uçuştan sonra iptal ve iade işlemleri THY’nın web sitesi aracılığı ile yapılamaz.

Söz konusu biletlerin iptal/iade işlemleri için, lütfen ödeme için kullandığınız Kredi Kartı, fotoğraflı kimlik belgesi (pasaport, nüfus cüzdanı veya ehliyet) ve Seyahat Planınızla birlikte seyahatinizin başladığı ülkede bulunan bir THY Satış Ofisine başvurunuz.

İptal işlemleri için Online Bilet Sitesi'nde "Rezervasyonlarım" başlığına tıklanmalıdır. LOGIN sayfasında rezervasyon ve soyisim ile giriş yaptıktan sonra rezervasyonunuzu iptal edebilirsiniz.

İç hat promosyon sınıf ücretleri hariç diğer ücretlerde rezervasyon, uçuş kalkış saatine on iki saatten az bir zaman kala iptal edildiği takdirde bilet bedelinin %30 'u ceza olarak tahsil edilir. Uçuştan sonra bilet iadesi yapılamaz.

2. Dış hat uçuşlarında yapılacak iptal/iade:

THY’nın web sitesi aracılığı ile düzenlenmiş olan dışhat uçuşlarını içeren biletlerin iade işlemleri Türk Hava Yolları Satış Ofisleri'nden ve Çağrı Merkezi’inden yapılacak olup, satın alınan biletlerde iade ve iptal ceza bedeli, bilet ücret kurallarına bağlı olarak bilet bedelinin %100 'ne kadar çıkabilmektedir. Satış ofislerinden yapılacak olan bilet iade işlemleri sadece biletin düzenlendiği ülkede gerçekleşebilir.

THY’nın web sitesi aracılığı ile düzenlenmiş olan dış hat uçuşlarını içeren elektronik biletlerin iptal, iade ve değişiklik talepleri için, lütfen ödeme için kullandığınız Kredi Kartı, fotoğraflı kimlik belgesi (pasaport, nüfus cüzdanı veya ehliyet) ve Seyahat Planınızla birlikte seyahatinizin başladığı ülkede bulunan bir THY Satış Ofisine başvurunuz.

3: İptal/İade ile ilgili önemli hususlar:

Internet üzerinden yapılan ödemelerde, iadesi mümkün olan biletlerin, iade işlemleri sadece bilet satın alma işlemlerinde kullanılan kredi kartına yapılır.
Ödemede kullanılan kredi kartının son kullanma tarihinin geçmiş olması ya da iptal edilmiş olması durumunda;

Eğer kart sahibi aynı bankaya ait başka bir kart kullanıyorsa kart sahibinin hesabına iade yapılır.

Eğer kart sahibi banka ile çalışmayı bırakmış ise, bankadan almış olduğu resmi yazı ile satış ofislerimize başvurabilir.

Biletleme Servis Ücreti iade edilmeyecek olup, iade işlemlerinde ayrıca Servis Ücreti bedeli alınmayacaktır.

Biletleme ve Ödeme işlemini İnternet bankacılığı aracılığıyla yapmış olduğunuz biletlerin iptal ve iade işlemleri için Türkiye'de bulunan THY Satış Ofislerine başvurunuz. Bilet iptal, iade ve değişiklik işlemleri sadece Türk Hava Yolları Satış Ofisleri'nden yapılacak olup, satın alınan biletlerde iade ve iptal/ceza bedeli, bilet ücret kuralları doğrultusunda yapılacaktır.

THY’nın web sitesi aracılığıyla yapılan iptal işlemlerinde yolcuya Türk Hava Yolları tarafından onay e-postası gönderilmektedir.

İç hat biletlerinde: Rezervasyon, uçuş kalkış saatine on iki saatten az bir zaman kala iptal edildiği takdirde bilet bedelinin %30 'u ceza olarak tahsil edilir. Uçuştan sonra bilet iadesi yapılamaz. “İade edilemez” kuralı olan biletlerin ücreti iadeye alınmaz. Bilet düzenlenirken tahsil edilen iade edilebilir vergilerin iadesi gerçekleştirilir.

Dış hat biletlerinde: THY’nın web sitesi aracılığıyla yapılan biletlerin iptali şu an için THY’nın web sitesinden yapılamamaktadır. İptal iade ve değişiklik işlemleri için THY satış ofisimize başvurmanız gerekmektedir. Bilet ücret kuralında belirtilen iptal/iade cezası tahsil edilir. “İade edilemez” kuralı olan biletler iadeye alınmaz.

Talep etmiş olduğunuz iptal/iade işlemi, rezervasyon kaydındaki tüm yolcuların biletleri için gerçekleşecektir.

Not: Promosyon Biletlerde İptal-iade-değişiklik işlemleri yapılamaz.

THY’nin AB’nin 889 Sayılı Tüzüğünün 6 (1) Maddesi Üzerine Bildirimi

İşbu metin Avrupa Birliği’nin “EC Regulation (EC) No. 889/2002 sayılı tüzük kararı ile uyumludur. “SDR” “Özel Çekme Hakkı” biriminden Euro’ya, Poincre Francs değerinden Euro’ya yapılacak çevirime ilişkin verileri sadece rehber/yol gösterici yaklaşık değerler olup, para birimlerindeki değişime uygun olarak farklılık gösterebilir. Lütfen bu bildirimin işbu regulasyon ya da Montreal Konvansiyonu’na göre açılacak tazminat talepleri için dayanak gösterilemeyeceğini nazara alınız.

Havayolu Taşıyıcısının Yolcu ve Bagajından Doğan Sorumluluğu

İşbu bilgilendirme özeti metni, THY’nin Avrupa Birliği çıkış ve Avrupa Birliği varışlı uçuşlarında (Birlik kurallarına ve Montreal Konvansiyonu hükümlerine göre) uygulanacak sorumluluğa ilişkin düzenlemeleri belirlemektedir.

Ölüm ve Yaralanma Halinde Sorumluluk

Yolcunun ölümü veya yaralanması nedeni ile sorumluluğumuz herhangi bir üst sınırlamaya tabi olmayacaktır. Yolcu ile ilgili tüm taleplerde, yolcunun müterafik kusuruna ilişkin uygulanabilir mevzuat hükümlerini ileri sürme hakkımız bulunmaktadır. Ancak, yolcu ölümü veya yaralanması veya bedensel zarara uğraması halinde 113.100 SDR’ye kadar olan zararlarda herhangi bir sorumluluktan kurtulma defi öne sürmeyeceğiz. 113.100 SDR’nin üzerindeki taleplerde ise, Varşova Konvansiyonu’nun uygulandığı durumlarda kendimizin ve adamlarımızın her türlü tedbirleri aldığını veya almamızın imkansız olduğunu, Montreal Konvansiyonu hükümlerinin uygulandığı durumlarda, zararın meydana gelmesinde bir kusur ya da ihmalimizin bulunmadığını, ispat ile sorumluluktan kurtulma defini ileri sürebiliriz. Varşova Konvansiyonu ‘nun uygulandığı durumlarda, sigorta veya benzeri kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan rücuen tazmin taleplerinde sorumluluk limitinden veya defi haklarından feragat uygulanmayacaktır.

Ön Ödeme

Ölüm veya yaralanma halinde, tarafımızca gecikmeksizinve her halükarda tazminata hak kazanan gerçek şahısların teşhisinden itibaren 15 gün içinde söz konusu şahısların acil ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak için müzayaka içine düştüğü nispette gerekli miktarda ön ödeme yapılır. Bu hükme halel gelmemek kaydıyla yolcu ölümü halinde bu ön ödeme miktarı yolcu başına 16.000 SDR karşılığından az olmayacaktır.

Hava Taşıması Esnasında Yolcunun Gecikmesi

Yolcunun gecikmesi durumunda, yolcunun müterafik kusuruna ilişkin uygulanabilir mevzuat hükümlerini ileri sürebildiğimiz haller saklı kalmak kaydıyla, sorumluluğumuz aşağıda belirtilen limitlerle sınırlandırılmıştır.

Varşova Konvansiyonu’nun uygulandığı durumlarda; zararınn önlenmesi için kendimizin ve adamlarımızn her türlü tedbirleri aldığını veya almamızın imkansız olduğunu ispat etmemiz halinde sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Montreal Konvansiyonu hükümlerinin uygulandığı durumlarda, zararın meydana gelmesinin önlenmesi için öngörülebilir tüm tedbirleri aldığımızı ya da bu tedbirlerin alınmasının imkansız olduğunu ispat etmemiz halinde, sorumluluğumuz bulunmamakatadır. Montreal Konvansiyonu’na göre sorumluluğumuz 4.694 SDR ile (yaklaşık 5.000 Euro) sınırlandırılmıştır.

Hava Taşıması Esnasında Bagajın, Hasarı, Kaybı, Gecikmesi Hali

Varşova Konvansiyonu’nun Uygulandığı durumlarda

Bagajın tahrip olması, kaybı, hasarı ya da gecikmesi durumunda yolcunun ya da hakların dayandırdığı kişinin müterafik kusuruna ilişkin uygulanabilir mevzuat hükümlerini ileri sürebiliriz. Bunun dışında, zararın önlenmesi için kendimizin ve adamlarımızın her türlü tedbirleri aldığını veya almamızın imkansız olduğunu ispat etmemiz durumundaki sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Bu haller dışında sorumluluğumuz aşağıda belirtilen limitlerle sınırlandırılmıştır.

Varşova Konvansiyonu’na göre sorumluluğumuz kayıtlı bagaj için kilogram başına 250 Poincare Franc (birçok ülkede yaklaşık 20 USD) ve kayıtsız bagaj için toplam 5.000 Poincare Franc (yaklaşık 400 USD) ile sınırlandırılmıştır. Zarar vermek kastıyla veya ihmalimiz olduğunun ispatı halinde bu limitler uygulanmaz.

Montreal Konvansiyonu’nun uygulandığı durumlarda

Bagajın tahrip olması, kaybı, hasarı ya da haklarını dayandırdığı kişinin mütefarik kusuruna ilişkin uygulanabilir mevzuat hükümlerini ileri sürebildiğimiz haller saklı kalmak kaydıyla, sorumluluğumuz aşağıda belirtilen limitlerle sınırlandırılmıştır.

Zararın meydana gelmesinin önlenmesi için öngörülebilir tüm tedbirleri aldığımızı ya da bu tedbirlerin alınmasının imkansız olduğunu ispat etmemiz halinde, sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Kayıtlı bagajın, teslimden önce hasarlı olmaması kaydıyla, bagajın tahrip olması, kaybı, hasarı, halinde aşağıdaki limitler dahilinde kusurdan bağımsız bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Ancak, kayıtsız bagaj durumunda sorumluluğumuz kusurumuzun ispat edilmesine bağlıdır.

Bagajın tahrip olması, kaybı, hasarı ya da gecikmesi halinde Montreal Konvansiyonu’na göre sorumluluğumuz 1.131 SDR ile (yaklaşık 1.250 Euro) sınırlandırılmıştır.

Gerek Montreal gerekse Varşova Konvansiyonu hükümlerine göre, kayıtlı Bagaj için uygulanabilir sorumluluk sınırlarını aşan Değer Bildirimi yapmak ve yürürlükteki Kurallarımıza uygun bir ücret ödemek koşuluyla, talep edebileceğiniz miktarı bildirdiğiniz ve ödemesini yaptığınız oranda artırma olanağına sahipsiniz.

Bagaja İlişkin Dava Önşartı Şikayet İhbarı

Kayıtlı Bagaj hasarı halinde, bagajı taslim almaya yetkili kişi, hasarın öğrenilmesinden sonra derhal ve bagajın teslim alınışından itibaren en geç yedi gün içinde, gecikme halinde Bagajın kendisine teslime hazır bulundurulduğu tarihten itibaren yirmibir gün içinde tarafımıza yazılı ihbarda bulunmak zorundadır. Aksi takdirde aleyhimize dava açamazsınız. Şikayet ihbarınızı yukarıdaki süreler içnde yazılı olarak yapmanız şarttır.

Sözleşme Akdedilen ve Fiilen Taşıyan Havayollarının Sorumlulukları

Yolcunun sözleşme akdettiği havayolu ile seferi bilfiil icra eden taşıyan havayolunun birbirinden farklı olması halinde yolcu tazminat şikayetini ya da tazminat talebini her iki havayoluna yöneltebilir. Bilet üzerinde ismi ya da uçuş kodu verilen havayolu, sözleşme akdedilen havayolu sayılır.

Davalarda Süre Kısıtlaması (Hak Düşürücü Süre)

Tazminat davası, hava aracının varış yerine geldiği veya gelmesi gerektiği günden veya taşımanın durduğu tarihten itibaren iki yıl içinde açılmazsa, hasar ve zarara ilişkin her türlü dava ve talep hakkı düşer.

Bildirimin Yasal Dayanağı

İşbu bildirim 1995 tarihinde La Haye’de değiştirilen 1929 tarihli Varşova Konvansiyonu, yolcu taşımasında havayolunun sorumluluğuna ilişkin 1995 tarihli IATA anlaşması, bu anlaşmanın uygulanmasına dair 1995 tarihli IATA anlaşması ile 1999 tarihli Montreal Konvansiyonu hükümlerine dayanmaktadır.

Türk Havayolları Kampanyaları

thy

Türk Hava Yolları İskandinavya Fırsatı

11-03-2015
Bir sonraki istikamet bir İskandinav ülkesiyse, Türk Hava Yolları'nın İskandinavya biletleri tam size göre! THY İskandinavya Kampanyası Ucakbileti.com'da!

Türk Hava Yolları ile Yurtdışı Kampanyaları

11-03-2015

Türk Hava Yolları ile Türkiye 44 TL

11-03-2015

Türk Hava Yolları İle Ocak Ayında Dünyayı Keşfedin

11-03-2015

Türk Hava Yolları İle Kışın Türkiye 55 TL

11-03-2015
THY Uçak Biletleri için Arama Yapınız.