Hızlı Erişim

En Ucuz Taşkent Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Taşkent Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Taşkent Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Taşkent Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Taşkent, Orta Asya’nın nüfus açısından en büyük şehirlerinden biridir. 1966 yılında gerçekleşen büyük ve yıkıcı depremin ardından şehir nerdeyse tamamen yeniden inşaa edilmiştir. 2006 yılında yapılan sayıma göre şehrin nüfusu 2,7 milyon üzerindedir. Geniş yollar, yemyeşil alanları, parkları, bahçeleri, düzenli yerleşimi ve sağlam altyapısı ile Sovyet şehir planlamacılığının önemli örneklerinden birisi haline gelmiştir. Özbekistan Cumhuriyeti’nin başkenti olan şehir Tümen olarak adlandırılan 11 idari bölgeye ayrılmıştır. Bu idari bölgeler sırasıyla Bektemir, Mirza Uluğbey, Sergeli, Mirabad, Üçtepe, Sabir Rahimov, Çilanzar, Hamza, Yunusabad, Şeyhantaur ve Yakasaray şeklindedir.


Taşkent’te çok sayıda tiyatro, konser ve sinema salonları bulunmaktadır. Ayrıca üniversiteleri ve mimari yapıları ile Orta Asya’nın kültür başkenti olarak da gösterilmektedir. Bir diğer adıyla Orta Asya’nın Paris’i olarak da anılmaktadır. Günümüze kadar gelebilen ve en eski Kuran-ı Kerim mushafı olarak bilinen ve üçüncü Halife Osman tarafından yaptırılan eser Taşkent’te muhafaza edilmektedir. 


Taşkent Uluslararası Havalimanı Özbekistan’ın başkenti olan ve aynı adı taşıyan Taşkent’te bulunmaktador. Sivil kategorideki havalimanı aynı zamanda Uzbekistan Airways havayolu şirketinin de ana merkezi olarak bilinmektedir. Taşkent şehir merkezine yaklaşık olarak 12 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanı birçok Asya ve Avrupa havayolu şirketine de ev sahipliği yapmaktadır. Türk Hava Yolları, Air Astana, Iran Air, Korean Air Czech Airlines gibi birçok firma Taşkent’e seferler düzenlemektedir. 

 

Taşkent Uluslararası Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Taşkent Uluslararası Havalimanı’na şehir içi ulaşım ve toplu taşıma hizmeti sağlayan otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Numaralı otobüsler her 10-20 dakikada bir havalimanı güzergahına hareket etmektedirler. Ayrıca otobüsler ile dilerseniz Taşkent Metro hattına bağlantı duraklarında inerek metroyu da kullanabilirsiniz. Güncel ücretlendirme ve diğer bilgiler için firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir.

Troleybüs

Alternatif bir ulaşım şekli olarak kullanılan troleybüsler ile de havalimanına ulaşımınız mümkündür. 14 numaralı troleybüs ile otobüs ve metro güzergahına bağlanabilir ve şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Direkt olarak havalimanına ulaşım sağlayabilen bu alternatif ve nostaljik sistem ile keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Güncel ücret ve güzergah bilgilendirmesi için firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir. 

Taksi

Express taksiler ile direkt olarak havalimanı ve şehir merkezi güzergahında dilerseniz ulaşım sağlanmaktadır. Bu taksiler hızlı ve rahat olduğu için yolcuların en çok tercih ettiği ulaşım türlerinden birisidir. Ücretlendirme ve diğer bilgiler için taksi şoförleri ile görüşmeniz gerekmektedir. 

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Dilerseniz özel araç kiralama ve transfer hizmetlerinden faydalanarak Taşkent Uluslararası Havalimanı’na ya da havalimanından şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Kiralama ve hizmet bedelleri araç marka ve model bilgilerine göre değişiklik gösterdiği için firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir. 

 

Taşkent Haritası

Alternatif Şehirler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder