Tahran Uçak Bileti

Nereden?
Nereye?
Gidiş Tarihi
 
Dönüş Tarihi

Tahran İran’ın en büyük şehri ve aynı zamanda siyasi merkezidir. Başkentlik vasfını üstlenmiş olan şehir bu bağlamda son derece gelişmiş bir yapıya sahiptir. İran’ın en kalabalık şehri olarak bazı problemleri yaşıyor olsa da günümüzde Ortadoğu’nun parlayan yıldızlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Şehir son derece köklü bir geçmişe sahip ve geçmiş taşıdığı önem bakımından günümüzdeki durumun çok daha uzağında olduğunu söylemek mümkün. Birçok kaynakta eski dönemler küçük bir balıkçı köyü olarak geçen Tahran, o dönemde Rey şehrine bağlı bir kasaba olarak gösteriliyor. Fakat 1876 yılından sonra Kaçar Hanedanı tarafından başkent olarak ilan edilen ilan edilen şehir süratle gelişmeye ve önem kazanmaya başlamıştır. Bu süreçte Rey şehrinin Moğollar tarafından istila edilmesi ve şehirdeki önemli tüccarların buradan ayrılarak Tahran’a yerleşmesinin de büyük etkisi olduğunu söylemek mümkündür. Zaman içinde ivmeli bir şekilde gelişimine devam eden Tahran, bir dönem Rey şehrine bağlı, küçük bir balıkçı kötü ile, Rey şehri günümüzde Tahran’ın bölgelerinden birisi haline gelmiştir. Bu durum, şehrin ne kadar büyük bir hızla büyüdüğünün ve sonucunda ulaştığı mevkiinin önemini göstermek adına güzel bir örnek olacaktır.

Şehrin ismi Farsçada “sıcak yer” anlamına gelmektedir. Şehre bu ismin verilmesinde etken olan şey ise tahmin edebileceğiniz gibi iklim koşullarıdır. Sert bir bozkır ikliminin hakim olduğu Tahran’da yaz ayları son derece sıcak ve kurak geçmektedir. Bunun yanı sıra kış ayları da sert soğuklar ve bolca kar yağışı ile geçmektedir. Şehir, yaz ayları hariç mevsimsel yağışlar almaktadır. Bu denli sert iklim koşullarının olması sebebiyle şehri ziyaret için en ideal dönem mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarıdır. Kış aylarında şehri ziyaret etmek büyük bir eziyet anlamına gelmektedir.

Tarih boyunca sürekli olarak önemini arttırmış olan ve Pers İmparatorluğu gibi köklü ve eşsiz bir tarihsel zenginliğin mirasçısı olan Tahran bu sayede son derece zengin bir kültürel birikime ulaşmıştır. Şehirdeki en önemli yapılardan birisi Kaçar Hanedanı döneminde inşa edilen Gül Bahçesi Sarayı’dır. Görsel açıdan son derece ihtişamlı ve etkileyici bir yapıdan söz edilmektedir. Bunun yanı sıra şehirdeki önemli eserlerden bir diğeri ise 7.000 metrekare alan üzerine kurulu olan bir bahçede sergilenen Cam ve Seramik Müzesidir. Bu alanda son derece başarılı ve göz kamaştıran eserlerin yer aldığı bu müze mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde üst sıralardadır. Bunun yanı sıra Pers İmparatorluğu’nun kuruluşunun 2.500. yıldönümünde inşa edilen Özgürlük Anıtı şehirde görülmeye değer yapılardan bir tanesidir. 2500 tane taş ile kaplı olan anıtın ortasında bir müze bulunmaktadır. Eğer Özgürlük Anıtı’nın en üst katına çıkarsanız Tahran’ın hemen her yerini görebileceğiniz bir noktadan şehri izleyebileceksiniz. Bunların yanı sıra Bazar-ı Bozurg şehrin önemli alışveriş merkezlerinden birisidir. Şehir Albors Bağlarının eteğine kuruludur ve bu sayede kış turizmi için sayısız tesisin inşası gerçekleşmiştir.

İran’a yani Tahran’a uçak bileti almak isteyenler için en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi olarak www.ucakbileti.com sitesini göstermek mümkündür. Site son derece basit bir yapıya sahiptir ve böylece temel düzeyde internet kullanım bilgisi olan bir kişinin rahatlıkla bilet alma işlemlerini gerçekleştirmesi sağlanmaktadır. Sadece basit iki işlem gerçekleştirerek istediğiniz uçak seferine bilet alabiliyorsunuz.

Tahran uçak bileti arama motorunu kullanarak dilediğiniz havayolu şirketinin uçak bileti fiyatlarını görüntüleyebilir kıyaslama olanağı bulabilirsiniz. Farsçada "Sıcak Yer" anlamına gelen Tahran, İran'ın başkentidir. 200 yıl önce küçük bir köy olan Tahran, günümüzde ülkenin en büyük, en kalabalık ve en hareketli şehridir. Büyük meydanları, göz alıcı sarayları, nadide eserleri barındıran müzeleriyle ön plana çıkmaktadır. Azadi Kulesi, Laleh Parkı, Gül Bahçesi (Golestan) Sarayı, şehrin kuzeyinde yer alan Niavaran Sarayı gezebileceğiniz bazı önemli yerlerdendir. İran'da gece hayatı yoktur. Her geçen gün restoran sayısını artıran Tahran, İran'ın Paris'i diyebiliriz. Ucakbileti.com aracılığı ile Tahran uçak biletini iki adımda alabilirsiniz. Kalkış ve varış noktalarını seçerek havayollarının bilet fiyatlarını listeleyebilir en ucuz uçak biletini satın alabilirsiniz.

Tahran Uçak Biletleri için Arama Yapınız.

Tahran Hava Durumu

30.5.2015
Çoğunlukla Bulutlu
34°
Sunday 36°
Monday 37°
Tuesday 38°