Hızlı Erişim

En Ucuz Tahran Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Tahran Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Tahran Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Tahran Şehri Hakkında Genel Bilgiler

15 milyon gibi bir nüfus ile an itibarıyla İran’ın en büyük ve en kalabalık şehri olan Tahran, metropol diye nitelendirebileceğimiz bir karaktere sahiptir. Şehir, merkez niteliği taşıyor ve birçok etkinliğin yanı sıra merkez bölgelerin ve kurumların da burada toplanması Tahran’ı çok daha popüler hale getiriyor. 1979 öncesi zayıf bir nüfusa sahip olan Tahran, İslam devrimi ile birlikte büyümeye ve göç almaya başladı. Bugünkü haline de devrim sonrası kavuşan Tahran, her geçen gün büyüyen nüfusu ile ilgi çekmeyi de başarıyor.

Şehrin ve Kuzey ve Güney Bölgeleri arasında bir kıyaslama yapıldığında belirgin bir kültür çatışmasının varlığı da net bir şekilde ortaya çıkıyor. Büyük ve ihtişamlı mimarilere karşı koymaya çalışan eski ve köhne binalar da bu kültürel çatışmanın en önemli göstergelerinden bir tanesidir.

Şehrin ihtişamlı duruşuna Sadabad Sarayı ve Mermer Saray büyük ölçüde katkıda bulunuyor. Az önce belirttiğimiz merkezi durum, eğitim kurumları ile de bir adım öne çıkıyor ve en büyük üniversiteler listesinde yer alan Tahran, İran ve Şerif Vagefi üniversiteleri de yine Tahran’ı daha değerli kılan en önemli detaylardan bazıları olarak karşımıza çıkıyor.

Şehrin en büyük sorunlarından bir tanesi kesinlikle trafik sorunudur. Yeterli araç sayısına ulaşamadıklarını şehre ayak bastığınızda net bir şekilde görecek ve çevre yollarının düzensizliğini de fark edeceksiniz. Ulaşımda hali hazırda birtakım sıkıntılar mevcut ancak havaalanına ayak bastığınızda sizleri şehir merkezine ulaştıracak çok fazla alternatifin olması da en büyük şansınızdır. 

Iman Khomeni Uluslar Arası Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Terminalin hemen dışında yer alan durakları kullanarak otobüslere ulaşabiliyorsunuz. Havalimanındaki birçok görevli Türkçe biliyor ve şehir merkezine ulaşmanız için hangi otobüsleri kullanacağınız konusunda da sizlere yardımcı olacaklardır.

Metro

Transfer ya da taksi kullanarak metro istasyonuna ulaşmanız mümkündür. Metro ile şehrin farklı noktalarına kısa sürede gidebiliyorsunuz ancak havalimanından direkt metroya ulaşım biraz sıkıntılı görünüyor. Behesh e Zahra istasyonuna ulaştıktan sonra şehir merkezine ulaşmanız da çok daha kolay olacaktır.

Taksi

Terminal önünde sizleri bekleyen ve sabit fiyat üzerinden hizmet veren taksiler bulunmaktadır. Tahran şehir merkezine ulaşmak için tercih edebileceğiniz alternatiflerden bir tanesi olan taksiler için ödeyeceğiniz rakam 400.000 Rs’dir. (021) 8879 2777 numaralı telefonu kullanarak taksi rezervasyon işlemini dilerseniz daha öncesinde yapabilirsiniz. Taksi ile şehir merkezine ulaşma süreniz de ortalama 90 dakikadır.

Transfer

Çok sayıda ziyaretçi otobüs ya da taksi kullanmak yerine transfer alternatifini tercih ediyor çünkü erişim çok daha kolay. Transfer araçları ile birlikte en yakın metro istasyonuna daha kısa sürede ulaşabiliyorsunuz ve terminalde transfer araçlarının yer aldığı özel bir alan mevcut.

Araç Kiralama

Ne yazık ki havalimanında araç kiralayabileceğiniz bir firma temsilcisi ya da stant yer almıyor. Europcar isimli araç kiralama firması erken rezervasyon gibi bir ayrıcalık sunuyor ve dilerseniz bu firma ile iletişime geçerek araç kiralama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 Mehrabad Uluslararası Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Havalimanı içerisinde 6 adet otobüs terminali yer alıyor ve Terminal 5’ten kalkan otobüsler, sizleri şehir merkezine götürecek olan otobüslerdir.

Metro

Havalimanına yakın bir metro ulaşım ağı bulunuyor ve ziyaretçiler tarafından tercih edilen en önemli ulaşım ağlarından bir tanesi olduğunu da belirtmek gerekiyor. Hat 1’i kullanarak Güney’e ziyaret etmeniz sizleri şehir merkezine ulaştıracaktır.

Taksi

Hızlı ve daha konforlu bir seyahati tercih ediyorsanız eğer taksiler bu konuda sizlere yardımcı olacaktır… Havalimanına ayak bastığınızda sizi çok sayıda taksici ve özel firma karşılıyor...

Diğer Alternatifler

Havalimanında olmasa da öncesinde rezervasyon yaptırarak araç kiralamanıza yardımcı olan çok sayıda firma var. İnternet üzerinden de form doldurup ödemelerinizi tamamlayarak araç kiralama işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz.

 

Tahran Haritası

Alternatif Şehirler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder