En Ucuz Tacikistan Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Tacikistan Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Duşanbe

Para Birimi

seyehat zamanı Somoni

Tacikistan Şehirleri

Tacikistan Hakkında Genel Bilgiler

Orta Asya’nın en küçük devleti olan Tacikistan, dağlarla çevrili bir yapıya sahiptir ve ülkenin %90 gibi büyük bir kısmını da dağlar oluşturuyor. Başkent Duşanbe, resmi dil Tacikçe ve para birimi ise Somoni’dir. Başkent’te bulunan Şah İsmail Somoni, Tacikler için ayrı bir önem taşıyor ve Taciklerin milli kahramanı olarak bir sembol niteliği taşıyor. Tacikisstan’ın kurucusu olan bu önemli isme ait heykel de yine ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken detaylar arasında yerini almış durumda.


Resmi yazışmalarda her ne kadar Rusça tercih edilse de halk gündelik hayatta kendi dilleri olan ve yine resmi dil olarak kabul edilen Tacikçe’yi konuşmayı tercih ediyor ve bu anlamda milliyetçi bir kimliğe sahip odluklarını da belirtmek gerekiyor.


Ülkenin laik bir ülke olduğunu ve dini inanç konusunda herhangi bir baskı ya da zorbalığın da söz konusu olmadığını belirtmek gerekiyor. Nüfusun büyük bir kısmı Müslüman ancak inanç özgürlüğü bariz bir şekilde hakimdir.


Tarım ve hayvancılık, ülke ekonomisinin en önemli gelir kaynaklarından bir tanesidir ve küçükbaş hayvancılık ile birlikte ipe böceği yetiştiriciliği de yine yerel halk tarafından tercih edilen en önemli geçim kaynaklarından bazılarıdır.


Tacikistan’da, yoksulluk en büyük sorunlardan bir tanesidir ve halkın %70’lik dilimi yoksuldur. Sokaklar genellikle boş ve izbe bir görüntüye sahiptir.


Nevruz, ülkenin en eğlenceli etkinliklerinden bir tanesidir ve katılımın en yoğun olduğu eğlencelerden bir tanesidir. Bunun dışında yoğun bir etkinlik ya da festival programından bahsetmek de çok doğru olmayacaktır.


Trafik sorunu olmayan ülkede sokaklar kapılarını insanlara tamamen açmış durumda. Tacikistan seyahati öncesi vize konusunda sizleri nasıl bir sürecin beklediğini merak ediyorsanız eğer aşağıdaki metinden bilgi alabilirsiniz.


Tacikistan Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

Diplomatik pasaport sahiplerine sunulan 90 günlük ikamet ayrıcalığı söz konusudur ve bu süre zarfında vizeden muaf olduğunuzu da bilmeniz gerekiyor.


Hususi ve hizmet pasaport hamilleri de 6 aylık süre zarfında 60 gün sınırlaması ile vize konusunda muaftır. 60 günü sınırlı seyahatleriniz için vize almanıza gerek yoktur.


Umuma mahsus pasaport sahibi iseniz eğer 30 günlük seyahatleriniz ya da bu seyahat süresi altındaki gezileriniz için Duşanbe Havalimanında hizmet veren vize kapılarını kullanabilir ve vizelerinizi de bu kurumdan temin edebilirsiniz. 30 günlük seyahatleriniz için geçerli bir detay olduğunu belirtmek gerekiyor ve 2007 yılından bu yana süreç bu şekilde işliyor.


Vize başvurusu yapma durumunda ise Tacikistan konsolosluğu/elçiliğine gitmeniz gerekiyor ve herhangi bir şekilde yetkilendirilen kurumların olmadığını da bilmenizde fayda var. Randevu sistemi ile hizmet vermiyorlar, bu yüzden Pazartesi ve Cuma günler saat 9 ile 12 arası vize başvurularınızı yapabiliyorsunuz.


Yapacağınız vize başvuruları diğer ülkelerin elçiliklerine göre daha hızlı bir işlem sürecine tabi tutuluyor ve 3 ila 5 gün gibi bir süre zarfında vize sonuçlarınız açıklanıyor.


Tacikistan vize başvurularında en önemli detaylardan bir tanesi ülkeyi neden ziyaret edeceğinizi net bir şekilde ibraz etmenizdir. Eğer bu konuda yetkili isimleri tatmin edemezseniz ek belge isteme hakkına sahip olduklarını da bilmenizde fayda var.


Vize başvurusunda Tacikistan resmi makamlarınca tarafınıza ulaştırılan onaylı davetiyeleri de yine istenilen evraklar arasında sunmak durumundasınız ve bu evrağın eksik olması durumunda vize sonucunun olumsuz olacağını da bilmeniz gerekiyor. 

Tacikistan Haritası

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder