En Ucuz Sudan Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Sudan Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Hartum

Para Birimi

seyehat zamanı Sudan Sterlini

Sudan Şehirleri

Sudan Hakkında Genel Bilgiler

Sudan Cumhuriyeti ya da Sudan, Afrika’nın en geniş topraklara sahip üçüncü ülkesidir. Sudan’ın başkenti Hartum, ülkedeki en büyük ikinci şehirdir. Güney Sudan, Etiyopya, Eritre, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad ve Libya ile çevrilidir. Sudan ülkesini Nil nehri iki parçaya ayırmaktadır. Nil Vadisi, dış ilişkiler ve ekonomi bakımından ülke için önemi büyüktür. Ülkede yerleşim 5000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Dünyanın en büyük 16. ülkesi olan Sudan, 2011 yılında Güney Sudan ile ayrılmasından sonra günümüzde Afrika’nın en büyük ülkesi Cezayir olarak bilinmektedir.


Ülkede en önemli geçim kaynağı petroldür. Yeraltında çıkarılan doğalgaz, demir, krom, kurşun, çinko, bakır, mika, nikel, altın ve gümüş gibi önemli madenler ülke ekonomisinde önemli rol oynamaktadır. Ülkenin başkenti olan Hartum’dan büyük olan Omdurman şehri, ülkenin önemli kültür ve ekonomi merkezlerinden biridir. Ondurman aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olma özelliğini de taşır.


Ülkenin resmi dili ve eğitim dili Arapça’dır. Fakat buna rağmen çoğunluk halkın ana dili Arapça değildir. Ülkede Ingessana, Fur, Nuban, Nübyece ve Beja gibi eski diller konuşulur. Ülkenin bilinen resmi dini İslam’dır. Halkın %90 kadarı Müslüman’dır. Geri kalan azınlıklar halinda animizm, kıpti ve ortodoks mezheplerine mensup topluluklardır.


 Sudan ulaşım çeşitliliği açısından Afrika’da önemli bir yer sahiptir. Deniz, hava, kara ve demiryolu gibi alternatif ulaşım türleri bulunur. Başkent Hartum’da bulunan ülkenin en büyük havalimanı ayrıca Sudan’ın en büyük havayolu firması olan Sudan Havayolları’nın da ana merkezidir. Önemli bir ticaret limanı olan Port Sudan şehri balıkçılık, turizm ve deniz ticareti açısından büyük bir merkezdir.


Sudan vize konusunda sadece Mısır ve Suriye vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır. Ayrıca bazı ülkelerin diplomatik, resmi ya da özel pasaportu bulunan vatandaşlarının vize alması gerekmemektedir. Türkiye vatandaşları ise Sudan’a varışlarında vize alabilirler. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder