Hızlı Erişim

En Ucuz Sofya Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Sofya Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Sofya Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Sofya Hakkında Genel Bilgiler

1.3 milyonluk nüfusu ile hali hazırda ‘’Bulgaristan’ın en büyük şehri’’ unvanına sahip olan Sofya, Bulgaristan’ın Batı’sında yer alan Sofya Havzasında konumlanmış durumdadır. Başkent Sofya, farklı kültürlere ve etnik gruplara ev sahipliği yapan en özel şehirlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiği Sofya, tarihi dokusu ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Çok sayıda medeniyetin hüküm sürdüğünü tarihi dokular ve yerleşkeler aracılığı ile tahmin etmek çok da zor değil ve 1946 yılında kurulan Halk Cumhuriyeti ile birlikte merkez bölgenin bugünkü halini aldığını ve şehirleşmenin daha modern bir şekilde gerçekleştiğini de görebiliyoruz.
 

Mladost, Lyulin ve Druzhba, yeni yerleşim alanları ile birlikte yine şehrin eteklerinde konumlanmış olan yerleşim alanlarından bazılarıdır. Şehrin sahip olduğu nüfus kendi içinde bir yapılanma oluşturmuş ve hatta bölgesel olarak ayrılmıştır. Nüfusun %88’lik kısmını Bulgarlar oluştururken, %0.8’lik kısım Protestan ve %0.5’lik kısım ise Türkler olarak belirlenmiştir… Şehrin kültürel seviyesi oldukça güçlü ve nüfusun büyük bir kısmının ikinci bir dile hakim olması da bunun en önemli göstergelerinden bir tanesidir.
 

Şehir, özellikle geceleri oldukça hareketli ve bu hareketliliği sağlayan çok sayıda mekan olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu mekanlardan en önemli olanları ise;

*Skaptobara

*Clubhouse Hole

*Dondukov Beer House

*Pub 5

*One More Bar

Olarak belirtilebilir…
 

Gece hayatının yanı sıra alkol ve benzeri içeceklerin ucuz olması da gece hayatını hareketlendiren en önemli detaylardan bir tanesidir.

Sofya, gece hayatının yanı sıra gezilip görülecek alanları ile de fazlasıyla dikkat çekici bir şehir… Mutlaka görmeniz gereken yerler arasında;

*Banyabaşı Camii

*National Archaeological Museum

*St. George

*City Garden Park

*Alexander Nevsky Cathedral

*Eagles Köprüsü

Gibi adresler yer almaktadır…
 

Şehirde ihtiyaçlarınıza yanıt alabileceğiniz çok sayıda alış veriş merkezinin olduğunu da belirtmek gerekiyor. The Mall, Sky City Mall ve Serdika Center da başı çeken önemli alış veriş merkezlerinin arasında yer alıyor. Şehir, kendi içinde kültürel bir yapılanmaya sahip olsa da yöresel lezzet ve tatlar ile birlikte ürünlere de ulaşmanız ne yazık ki çok kolay değil. Sokak aralarında ya da alış veriş merkezlerinin yakınlarında konumlanmış olan dükkanlarda kültürel ögelere rastlamak pek mümkün olmuyor ve eğer bu tür ürünleri satın almak istiyorsanız şehirden biraz uzaklaşmanız gerekiyor.
 

Şehirdeki yemek kültürüne de değinmek gerekiyor çünkü çok özel lezzetlere sahip bir şehir ve öyle zannediyoruz ki karnınızı doyurma konusunda en küçük sıkıntı bile çekmeyeceksiniz. Kebap, köfte ve daha da önemlisi yaprak sarma gibi yemek kültürümüz sayesinde tanıdığımız bu özel lezzetleri Sofya mutfağında da bulabiliyorsunuz ve fiyatlar da oldukça uygun. Bunun yanı sıra Bulgar böreği adı verilen peynirli Banitsa da bu şehirdeki en popüler lezzetlerden bir tanesidir.
 

Sofya, ulaşım konusunda da sizleri yormayacak harika bir şehir… Sofya, Dolna Banya, İhtiman, Ormanlı havalimanı ile birlikte 4 adet havalimanına sahip ve bir de askeri havalimanını bünyesinde barındırmaktadır. 

Sofya Uluslararası Havalimanı Ulaşım Bilgileri
 

Otobüs

Sofya havalimanı, şehir merkezine yaklaşık olarak 5 km uzaklıkta ve bu aşamada çok sayıda alternatif ulaşım kanalı da karşınıza çıkıyor. Bu kanallardan bir tanesi; otobüs… ‘’84’’ servis numarası ile hizmet veren otobüsler, iki terminali de aktif olarak kullanıyor ve bu bölgelerden geçiyor. Terminal 2 ve Terminal 1 şeklinde bir rota belirlenmiştir ve burada yapmanız gereken en önemli şey biletinizi sürücülerden almak yerine kurulmuş olan standlardan almak olacaktır. Araca bindikten sonra yapmanız gereken bir işlem daha var ve o da biletlerinizi zımbalatmaktır. 
40/40/60 cm’den geniş bir ürüne sahipseniz bu ürünlerin her biri için ayrıca bilet almanız da şart! Bilet almamak gibi bir hataya düştüğünüz takdirde 10 leva gibi bir ceza ile karşı karşıya gelebilirsiniz. 
 

Shutter(Servis)

Sizi şehir merkezi ya da gitmek istediğiniz adrese götürecek servisler mevcut ancak bu servisleri kullanabilmek için seyahat ettiğiniz firmanın böyle bir hizmetinin var olması gerekiyor. Eğer seyahat firması bu ayrıcalığı sunuyorsa havaalanında bulunan servis noktalarından yardım alabiliyorsunuz. 
 

Taksi

Havalimanına giriş yapabilen taksi ‘’Ok Taxi’’dir. Bu şirket dışında farklı bir taksi bulmanız mümkün değil ve eğer şehir merkezine gitmek istiyorsanız ortalama ödeyeceğiniz taksi ücreti de 10 ila 15 leva arası değişiklik gösterecektir. 
Her havalimanında olduğu gibi bölgeden biraz uzaklaşmaya başladığınızda sizi şehir merkezine götürmek için alternatif sunan taksiciler olacaktır ancak Ok Taxi dışında yapacağınız farklı bir taksi tercihi size oldukça pahalıya mal olacaktır. 
Taksi sistemi oldukça gelişmiş durumda ve görevli personele adresi belirtmeniz yeterli oluyor. Taksi numaranızın da bulunduğu bir fiş basılıyor ve keyifli bir yolculuk sizleri bekliyor.
Çıkış kapısına yöneldiğinizde bir başka görevli personel sizleri yönlendiriyor ve taksi fişinizi göstermeniz, araca ulaşmanız için yeterli oluyor. 
Mavi ve kırmızı renk tonlarının kullanıldığı iki nokta sembolünün yer aldığı taksiler, ‘’Ok Taxi’’ şirketinin resmi araçlarıdır ve taksi sırasını görmeniz de çok zor olmayacaktır. 
 

Önemli Uyarı: ‘’Ok Taxi’’ tercihi yapmak istemiyorum başka bir alternatifim var mı? Diye soracak olursanız, izinsiz çalışan taksiler de illegal bir alternatif olabiliyor. Normal taksilerde açılış ücreti 0.60 leva iken bu taksilerde 0.70 ve daha fazlası karşınıza çıkabiliyor. Eğer bu rakam 1 leva ve üzerinde açılıyorsa o taksiye binmeniz çok doğru olmayacaktır. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder