Sivas Uçak Bileti

Nereden?
Nereye?
Gidiş Tarihi
 
Dönüş Tarihi

Sivas Tarihi

Tarih öncesi dönemlerde Sivas’ta birçok medeniyet hüküm sürmüştür. Bunlar sırasıyla Hititler, Babiller, Asurlular, Samiler, Sakalar, Frigyalılar, Lidyalılar, Medler ve Persler ve Romalılar’dır. M.Ö. 1. yy’da Roma İmparatorluğu, Kapadokya ve Pontus Krallığı’nı alarak Anadolu’yu Roma topraklarına katmıştır. 395 yılında Roma İmparatorluğu bölününce bölge Bizans’ın payına düşmüştür. 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra Kutalmışoğlu Süleyman Şahın kumandasındaki Türk Ordusu Sivas’ı ele geçirmiştir. Şehir Selçuklu Devleti’nin Konya ve Kayseri’den sonra üçüncü şehri ve eyalet merkezi olmuş, ilim, sağlık ve sanat merkezi haline gelmiştir. 1398’de Osmanlı topraklarına katılıp 1400 yılında Timur tarafından ele geçirilen Sivas, Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı Devleti’nin yönetimine geçirilmiştir. Şehir, milli mücadele yıllarında Sivas Kongresi’ne (4–11 Eylül 1919) ev sahipliği yapmıştır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Sivas’ta kara iklim görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir. İç Anadolu Bölgesi’nin en soğuk şehri olan Sivas’ta kışın hava dondurucudur. Yıllık yağış ortalaması 411 mm’dir. Sıcaklık -30,4°C ile +38°C arasında değişmektedir. Sivas’ta karların erimesiyle ilkbaharda tepeler ve platolar yemyeşil omaktadır ancak kısa süre sonra bu yeşillik yerini bozkır bitkilerine bırakmaktadır. Sivas’ın yüzde 11’i ormanlık ve fundalık, yüzde 43’ü çayır ve meradır. Suşehri ve Koyulhisar yöreleri Karadeniz ikliminden etkilendiği için ormanlarla kaplıdır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Buruciye Medresesi

Selçukklu döneminin ileri gelen şahıslarından Burucerdi tarafından yaptırılan medrese, 1271 yılında inşa edilmiştir.

Kurşunlu Hamam

Sivas’ın tarihi yapılarından biri olan hamam, 1576 yılında Behram Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Şifaiye Medresesi

1217 yılında Selçuklu Sultanı İzzeddin Keykuvas tarafından yatırılan medrese, Selçuklu Parkı içinde bulunmaktadır.

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi

Sivas Kongresi’ne ev sahipliği yapan müzede önemli etrnografik eserler yer almaktadır.

Subaşı Hanı

16. yy’da yapıldığı tahmin edilen han, şehir merkezinde bulunmaktadır.

Yemek

Ağırlıklı olarak tarım ürünlerinin kullanıldığı Sivas mutfağında yöresel yemekler una dayanmaktadır. Bunun yanı sıra Sivas’ta çok çeşitli sebze yemekleri ve çorbalar tüketilmektedir. Sivas kebabı çok meşhurdur. Sivas mutfağının bilinen lezzetleri arasında Madımak, çereli pilav, bulgur aşı, Sivas köftesi, ekmek aşı, Sivas kömbesi, Sivas katmeri, bulgurlu köfte, incir dolması, cılbır, evelik, keş, döğücek aşı, peskutan, hingel, kelecoş, tırhıt, sübüra, kül çöreği, fotla, tavuklu Divriği pilavı yer almaktadır.

SİVAS HAVAALANLARI

Sivas Havalimanı Genel Bilgiler

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı 1957 yılında faaliyete geçmiş, zaman içinde yenilenerek modern bir tesis haline gelmiştir. Yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip havalimanı, iç hatlar ve dış hatlar olmak üzere iki terminalle hizmet vermektedir. 20.047 m² büyüklüğünde terminal alanına sahip havalimanı, şehir merkezine 23 km. uzaklıktadır.

Sivas Havalimanları

Sivas Havalimanı

Türkiye'nin en uzun ikinci pistine sahip olan, 8760 uçak kapasiteli Sivas Nuri Demirağ Havalimanı, yıllık 3 milyon yolcuyu ağırlayabilmektedir. Özgün mimarisiyle dikkat çeken havalimanı günümüz standartlarını karşılayabilen modern imkanlara sahiptir. Sivas Nuri Demirağ Havalimanı'ndan THY, Anadolu Jet ve Pegasus Hava Yolları'yla direkt olarak İzmir ve İstanbul uçuşları yapılmaktadır.

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı'na Nasıl Ulaşılır?

Otobüs

Havalimanına giden belediye otobüslerinin seferleri, uçakların iniş-kalkış saatlerine göre belirlenmektedir. Havalimanı otobüslerinin servis saatlerini öğrenmek için Sivas Belediyesi'nin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Sivas Uçak Biletleri için Arama Yapınız.

Sivas Hava Durumu

25.5.2015 Pazartesi
Gökgürültülü Yağışlı
19°
Sa 21°
Ça 22°
Pe 19°