Hızlı Erişim

En Ucuz Siirt Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Siirt Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Siirt Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Siirt Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Siirt şehri isminin Sami dilinden geldiği varsayılır. Bazı kaynaklar “Keert” sözcüğünden kaynaklandığını yazmaktadır. Eski kayıtlarda Seerd, Sört, Sairt, Sert şeklinde yazımlar ve kullanımlara rastlanmıştır. Şehrin adının “Seert” , “üç yer” anlamına geldiği söylenir.  Günümüzde ise “Sırt” kelimesini karşıladığı varsayılarak ve bulunduğu konum itibariyle Siirt ismi uygun görüşmüş ve kullanılmaya başlanmıştır. 


Siirt şehri, Anadolu uygarlıkları ve Mezopotamya’nın kesiştiği bir alan üzerine kurulmuştur. Ortaya çıkan uygarlıklar şehrin kültürel gelişiminde etkili olmuştur. Fakat bölgenin dağlık olması ve ulaşım imkanlarının yetersizliği zamanla şehirde bulunan kültür merkezlerinin ortaya çıkışını engellemiştir. Yapılan araştırmalar ve arkeolojik kazılarda Roma, Bizans, İslam ve Yakınçağ dönemlerine ait buluntular çıkartılmıştır. Günümüz kültürel yapısı ise Türk-İslam etkisiyle şekillenmiştir. 


Siirt nüfusunun yaklaşık olarak %65’i tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Tarla tarımına önem verilmektedir. Başlıca buğday, arpa, pirinç, mercimek, nohut, tütün ve soğan yetiştirilmektedir. Meyve üretimi de oldukça ileri seviyededir. Ayrıca kuruyemiş olarak ceviz, üzüm, zerdali, badem ve meşhur Siirt Fıstığı’da şehrin ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. 


Şehirde sanayi çok fazla gelişmemiştir. Küçük çapta yem, un, bal, tuğla ve teneke fabrikaları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çok sayıda dokuma tezgahı ve tiftik ipliği ile elde ünlü Siirt battaniyeleri üretilmektedir. 


1998 yılında hizmete açılan Siirt Havalimanı sayesinde Türkiye’nin birçok noktasına aktarmalı ve aktarmasız ulaşım sağlanmaktadır. Yolculara açık 356 metrekare alan, 20 araç kapasiteli küçük bir otogar mevcuttur. Havalimanı yalnızca iç hat seferlerine açıktır. Türk Hava Yolları, AnadoluJet ve Borajet gibi firmalar Ankara ve Tekirdağ – Siirt arasında direkt uçuşlar yapmaktadır.

 

Siirt Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Siirt Havalimanı’nda direkt Ankara ve İstanbul seferlerinin başlaması üzerine, Siirt Belediyesi havalimanına ulaşım için otobüs seferleri düzenlemeye başlamıştır. Siirt Belediye binası önünden hareket eden belediye otobüsleri ile uçakların kalkış saatinden en az 1 saat önce olacak şekilde ulaşım sağlanmaktadır. Ücretlendirme ve mesafe gibi aklınıza takılan konuları belediyenin danışma hattıyla görüşmeniz gerekmektedir. Ulaşım güzergahı değişiklik gösterdiği için net olarak bilgiyi bu şekilde edinebilirsiniz.

Taksi

Ticari taksiler aracılığıyla dilerseniz Siirt Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Siirte yaklaşık 14 kilometre mesafede bulunan Siirt Havalimanı’na gidiş-dönüşlerinizde standart taksi tarifesi geçerlidir. Açılış ücretinin üzerine kilometre hesabı ile ücret yazılmaktadır. Ortalama 40 TL gibi bir tutar yapmaktadır. Fakat net ücret ve mesafe bilgisini bindiğiniz noktayı baz alarak taksi şoförüne danışmanız daha sağlıklı olacaktır. 

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Şahsi aracınız ile Siirt Havalimanı’na gelmeniz size sorun yaratabilir. Sınırlı kapasitede küçük bir otoparkı bulunmaktadır. 20 araçlık otopark ihtiyacınızı karşılamayacağı ve gidiş-dönüş için uzun süre bırakamayacağınızdan özel aracınız ile ulaşım sağlamamanız faydanıza olacaktır. Aynı şekilde kiralık araç ile de problem yaşayabilirsiniz. Fakat şehre dönüşlerde araç kiralama ve transfer hizmetleri sizin için ayrı bir alternatif olabilir. 

 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder