Hızlı Erişim

En Ucuz Semerkand Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Semerkand Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Semerkand Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Semerkand Hakkında Genel Bilgiler

Orta Asya’da yer alan Semerkand, Özbekistan’ın en önemli şehirlerinden bir tanesidir. İpek yolu üzerinde konumlanmış olan şehir, tarih boyunca bu avantajı en iyi şekilde kullanmış ve birçok medeniyet için ticaret merkezi olmuştur. 2001 yılında Unesco Dünya Mirasları listesinde kendine yer bulan Semerkand, turistlerin de göz bebeği olmaya devam ediyor.

İpek dokumacılığı ve altın işletmeciliği hali hazırda devam ediyor ve bu çalışmaların geleneksel olduğu söyleniyor. Tarih boyunca devam eden uğraş alanları hali hazırda Semerkand’ın ekonomisinde de önemli bir pay sahibidir.

Müze, cami ve anıtlar, turistlerin ilgisini çeken yapılardan bazılarıdır ve hali hazırda tarihe tanıklık eden şehir olarak da bilinen Semerkand, bu konuda uçsuz bucaksız bir okyanusu andırıyor. Restorasyon çalışmalarının devam ettiği birçok yapı mevcut ve bu yapıların aslına uygun şekilde restore edilmesi için de büyük çaba gösteriliyor.

Semerkand’da ulaşım sorunu yaşamayacaksınız ve şehrin önemli noktaları, otobüs ve minibüslerin güzergahı dahilinde yer alıyor. Seferler akşam saatlerine kadar devam ediyor ancak gece yarısı ulaşım tercih edecek olursanız taksileri kullanmak durumunda kalıyorsunuz.

Semerkand, mutfak bakımından da zengin bir kültüre sahiptir. Pirinç, soğan ve havuç kullanılarak yapılan ve Palov adı verilen yemek, Semerkand için ayrı bir öneme sahiptir. Tahmin edeceğiniz üzre pilavın farklı bir türüdür ancak havucun yemeğe kattığı lezzet gerçekten tarifsiz. Erişte, Semerkand mutfağında önemli bir yere sahiptir ve birçok yemekte de kullanılıyor.

Viator şirketi tarafından düzenlenen şarap tadım günleri, eğlence öncesi sizleri biraz gevşetecek ve rahatlatacaktır. Her ne kadar şehirde gece yarısı rahat bir şekilde dolaşamayacağınız söylense de sabahın erken saatlerinde kadar devam eden eğlence bu durumu ortadan kaldırıyor.

Festival ve organizasyonlar konusunda da etkileyici bir tavra sahip olan Semerkand, eğlenceli ve neşeli bir görüntü sergiliyor. İnsanların turistlere bakış açısı gayet olumlu ve bu sıcakkanlı insanlar ile kısa sürede kaynaşabilirsiniz.

Semerkand havalimanına adım attıktan sonra sizleri şehir merkezine ulaştıracak alternatiflere de aşağıdaki başlıktan kolayca ulaşabilirsiniz. 

Semerkand Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Havalimanı ve şehir merkezi arası mesafe oldukça kısa ve şehir içi ulaşımda hizmet veren otobüsler, havalimanına da uğruyor. 10, 31, 37 ve 60 numaralı otobüsler, havalimanı şehir merkezi güzergahını kullanan otobüslerdir. 600 Özbekistan Somu, tek yön için ödeyeceğiniz bilet tutarıdır.

Taksi

3000 Özbekistan Somu karşılığında taksileri kullanarak şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. Taksiler gayet güvenilir ve tercih edilebilir ulaşım araçlarıdır. Tüm gün hizmet verdiklerini belirtmek gerekiyor ve havalimanında da yolcuları bekleyen çok sayıda taksi ve taksi firması yer alıyor.   

Diğer Alternatifler

Araç Kiralama

Semerkad havalimanında araç kiralama firmalarının satış büroları yer alıyor. Bu büroları ziyaret ederek araçlar hakkında bilgi alabilir ve fiyatları da öğrenebilirsiniz. Zaman kaybetmek istemiyorsanız yine araç kiralama firmalarına ait resmi web sitelerini de kullanabilir ve online olarak da bilgi alabilir, işlem yapabilirsiniz. 

Semerkand Haritası

Alternatif Şehirler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder