Zürih’te Ne Yenir Ne İçilir?

Zürih’te Ne Yenir Ne İçilir?

Avrupa’nın kalbinde yer alan İsviçre’nin Zürih kenti, tek başına kendi tarifleri olan bir mutfak değildir. Jeopolitik durumuyla köprü konumunda oluşu diğer ülkelerden etkilenmesine neden olmuştur. Fakat her ne kadar etkilenirse etkilensin tek başına muhteşem yemeklere imza attıklarını söylemeliyiz. Gezilecekler listenizde Zürih varsa; seyahat listenizin yeme içme kısmına listemizdeki yiyecekleri eklemenizi öneririz.

Zürih’e gitmek ise oldukça kolay. Vize işlemlerinizden önce ucakbileti.com’a girerek ekonomik Zürih uçak bileti almanız bir tık kadar uzağınızda!

 

Raclette

Reclette aslında bir peynir türü. Aynı zamanda yemeğe adı verilmesinin sebebi içerisine son bir dokunuş olarak reclette peynirinin eritilmesi. Her Zürih evinde sık sık yapılan bu efsanevi tat, çeşitli baharatlarla renklendiriliyor.

 

Sosis

İsviçre’de en çok konuşulan dilin Almanca oluşundan dolayı yemek kültürünün de şehir içerisine yerleştiğini görebilirsiniz. Dolayısıyla Zürih’te de meşhur Bratwürst, istediğiniz etlerden yapılan bir sosis. Çeşitli garnitürler ile bu meşhur  tat damağınızda kalacak.  

 

Çikolata

Elbette İsviçre demek çikolata demek! En ünlü mekân ise Sprüngli. Burada, içerisinde çikolata olan binlerce tadı deneyebilir, sevdiklerinize hediye olarak da satın alabilirsiniz. Alışılagelmiş çikolata tatlarından daha farklı tatların karşınıza çıkacağı Zürih’te Sprüngli’ye muhakkak uğramalısınız.

 

Zürcher Geschnetzeltes

Zürih şehrinde hemen hemen her restoranda rastlayabileceğiniz bir başka tat; Zürcher Geschnetzeltes. Dana etinin krema, beyaz şarap ve mantardan oluşan sos ile harmanlanarak ortaya çıkartılan bir tat.

 

Rösti

Rösti patateslerin rendelenip kızartılmasıyla ortaya çıkan efsanevi bir tat. Eski zamanlarda sadece kahvaltılarda yenilen rösti, artık günün her saatindeki öğünde başrol. Rösti’yi ister atıştırmalık, isterseniz ana yemek olarak yiyebilirsiniz.

 

Bagel

Diğer adı Brazel de olan Bagel, kahvaltıda en çok tüketilen bir besin. Hindili, çikolatalı tavuklu, ezmeli, peynirli, zeytinli ve sosisli gibi çeşitleri tercih edebilirsiniz. Bizim poğaçalarımızı andıran Bagel, İsviçre gibi pahalı bir şehirde, uygun bir yemek alternatifi oluşturabilir.

 

Et ve Peynir Fondü

Fondü’yü her ne kadar kesilmiş meyveleri eritilmiş çikolatanın içerisine daldırarak minik bir çatal yardımıyla yemek aklımıza gelse de, İsviçre mutfağı bu temeli alarak neden peynirleri ve patateslere hatta etlere dahi aynı işlemi uygulamayalım ki? Demiş olmalılar ki et ve peynir fondü mutfaklarda yerini almış. Peynir fondü, eritilmiş peynirin içerisine yine minik bir çatal yardımıyla patates ve ekmekleri daldırılarak yemek suretiyle düşünülmüş popüler bir yiyecek.

Et fondünün hikayesi biraz daha enteresan. Çiğ olarak sofranıza gelen etleri masanızın ortasındaki kızgın yağda önce pişiriyorsunuz, daha sonra soslara bulayarak afiyetle yiyorsunuz.

İsviçre’de gitmenizi önereceğimiz popüler mekânlar ise şu şekilde ;

● Le Dezaley

● Sprüngli

● Zeughauskeller

● Brezelkönig

● Reclette Factory

● La Fonte

● Za’atar

● Pizzeria Azzurro

● Ristorante Da  Angela

● Restaurant La Soupiere

Afiyet olsun!

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Zürih Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder