Zürih Şehir Rehberi

Zürih Şehir Rehberi

Zürih İsviçre ülkesinin en büyük şehridir. Başkent Bern’den sonra en popüler şehir olan Zürih, İsviçre kültürel ve ekonomik başkentidir. Zürih’in çok adının geçmesi çoğu kişi tarafından Zürih’i İsviçre’nin başkenti sanılmasına yol açmaktadır.

Oldukça pahalı bir şehir olan Zürih, seyahat listenizde yer alıyorsa Zürih şehir rehberini okumadan bu şehre yolculuk etmemelisiniz.

 

 

Zürih Nerededir?

Zürih, İsviçre ülkesinin kuzeyinde bulunmaktadır. Denize kıyısı yoktur, sadece şehir kendi içinde göllerden oluşmaktadır. Hatta adını da aldığı Zürih Gölü, şehrin büyük bir alanını da kaplamaktadır. Şehir, Alp dağlarına 30 km uzaklıktadır.

 

Zürih’e Gitmek İçin Vize Gerekli Midir?

Evet, İsviçre – Zürih’e gitmek için vize gereklidir. 2008 yılından bugüne Schengen bölgesi içerisinde bulunan İsviçre’ye gitmek isteyen ziyaretçiler, Schengen vizesine başvurmalıdırlar. İsviçre konsolosluğu resmi sitesinden detayları öğrenebilirsiniz.

 

 

Zürih’e Ulaşım

Zürih’e gitmek için Zürih uçak bileti satın almalısınız. Ülkemizden Zürih’e günde 3 veya daha fazla uçuş bulunmaktadır. Direkt veya aktarmalı olarak tercih edebileceğiniz uçuşların direkt olanı yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Bunların yanı sıra Almanya ve İsviçre’den ister demiryolu ile, isterseniz de havayoluyla Zürih’e ulaşımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Havaalanından şehir merkezine trenler ile ulaşabilirsiniz. Dilerseniz araç kiralama firmalarından araç kiralayarak da şehir merkezine ulaşımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

Zürih’te Şehir İçi Ulaşım

Zürih’te şehir içi ulaşım çok gelişmiştir. Öncelikle trafik veya araç sıkıntısı çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz. Şehir içinde en çok kullanılan araçlar; teleferik, banliyö trenler, bisiklet, otobüs ve taksilerdir. Zürih’te görülecek yerler birbirine çok yakındır, dilerseniz yaya olarak da birçok yeri ziyaret edebilirsiniz.

Şehirde en sık rastlayacağınız araç S-Bahn adı verilen banliyö trenleridir. Zürih’in en uzak yerlerine kadar ulaşımlarınızı sağlayabileceğiniz ve 26 farklı hattı bulunan bu trenler sabah 06:00 ve gece 00:00 arası hizmet vermektedirler.

Zürih kenti otobüs anlamında da oldukça gelişmiş bir ağ hattına sahiptir. Otobüsler de sabah 06:00 ve gece 00:00 arası hizmet vermektedirler. Aynı zamanda gece otobüs seferleri de mevcuttur.

Tüm toplu taşımalarda kullanabileceğiniz kart ise Zürih kart’dır. Havaalanından çıktıktan sonra çeşitli yerlerde satışının gerçekleştiği bu kartın birçok avantajı vardır. Toplu taşımalarda kullanabileceğiniz gibi müzeleri de ücretsiz veya cüzi bir ücret karşılığında gezebilirsiniz.

Diğer bir Zürih’te şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz alternatif bisikletlerdir. Şehrin yerlileri tarafından sıkça kullanılan bisikletleri dilerseniz sizler de kiralayabilirsiniz.

 

 

Zürih Resmi Dili

Zürih köprü konumunda bir şehir olduğundan dolayı şehir içerisinde birçok dil konuşulmaktadır. Fakat en bilinenleri Almanca, Fransızca ve İngilizce’dir. Bunun yanında Arnavutça, İtalyanca dilleri de kulağınıza çalınabilir. Fakat ülkenin tüm resmi yazışmalarında, okullarda ve devlet işlerinde resmi dil Almancadır.

 

Zürih Saat Farkı

Türkiye ile Zürih arasındaki fark 2 saattir.  Türkiye’nin saati Zürih’ten 2 saat ileridedir.

 

Zürih’in Para Birimi

Zürih’de İsviçre Frankı kullanılmaktadır. Uluslararası para birimi ise CHF’dir.

 

 

Zürih’e Ne Zaman Gidilir?

Zürih şehrinde okyanusal iklim hakimdir. Yani kışlar oldukça soğuk, yazlar ise sıcak geçmektedir. Şehrin en sıcak ayı 30 derece ile Temmuz ayıdır.

Kışın ise – dereceleri gören Zürih şehrinin dört bir yanında kar görülmektedir. Zürih’e gitmek için en ideal zamanlar ise, kış aylarını seviyorsanız kışın, ne çok sıcak ne çok soğuk olsun derseniz de bahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Zürih’te senenin birçok zamanında festivaller düzenlenmektedir. Tatilinizi 3 nisan, 1 mayıs ve 1 ocak gibi resmi tatil olan günlere denk getirmemenizi de ekstradan belirtelim.

 

 

Zürih Festivalleri

Zürih her yıl dünyanın dört bir yanından katılımcıların katıldığı birçok festivali bünyesinde düzenlemektedir. Bunlardan ilki Zürih’in en büyük ve en çok katılımcısının olduğu Züri Fascht. 3 temmuzda düzenlenen festival Limmat nehri ve Zürih gölü  kıyısına kurulan sahnelerde dans, müzik ve eğlence sonuna kadar yaşanıyor.

Food Zürich ise mayıs ayı sonunda düzenlenen bir yemek festivalidir. 11 gün süren ve genci yaşlısıyla her yaştan katılımın üst düzeyde olduğu bu festivale ziyaret zamanlarınızı denk getirirseniz, hem güzel yemeklerden denemiş hem de çeşitli mutfak sanatlarını öğrenmiş olursunuz.

Eylül ve ekim aylarında yaklaşık 11 gün süren Zürih Film Festivali, dünyanın dört bir yanından gelen yapımcı, senarist ve oyuncuları buluşturan bir film festivalidir. Festivalin ana konusu ise bilimkurgu filmleridir. 

Bir diğer İsviçre Festivalleri’nden birisi ise Sechselauten. Nisan ayında kutlanan bu festival baharın gelişinin kutlandığı bir festivaldir. Zürih halkının hemen hemen hepsinin iştirak ederek kutladığı bu bahar festivali renkli anlara sahne oluyor.

Doğa ve kültürün iç içe geçtiği bir şehir olan Zürih şehir rehberimizin sonuna geldik. İyi tatiller dileriz!

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Zürih Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder