Viyana'ya Ne Zaman Gidilmeli

 

Avusturya’nın en kalabalık şehri olan Viyana, tarih, sanat ve modanın iç içe olduğu bir kent. Sarayları, müzeleri, parkları ve alışveriş duraklarıyla göz dolduran şehrin her mevsim tadı ayrı. Peki en güzel dönemi ne zaman? Şehre ne zaman gitmeli? Bu konuda işinizi kolaylaştıracak birkaç pratik bilgiyi sizler için bir araya getirdik. 

 

Viyana İklimi: Viyana’da klasik Avrupa iklimi hakimdir. Yazlar ılık ve sıcak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Yazın ortalama sıcaklık 22-26 derece arasında seyreder. Kış aylarında hava oldukça soğuktur, hatta bu dönemde sıcaklık sıfırın altına düşer. Ülkede yazdan çok kış mevsimi yaşandığını söyleyebiliriz. Yıl boyunca bol yağış görülür. Özellikle Aralık-Mart arası kar yağışına rastlanır. Viyana’nın yıllık ortalama sıcaklığı 9.9 derecedir. Mart ayının ortasında ılıklaşan hava yazın biraz daha sıcaklar. Ancak bu sıcaklık geçicidir. Ardından kuvvetli bir rüzgar ile soğuk hava dalgaları şehri etkisi altına alır.

 

En sıcak ve yağışlı aylar: Sıcaklığın ortalama 19.9 derece olduğu Temmuz ayı yılın en sıcak ayıdır. Temmuz ve Ağustos ayında sıcaklık 26-27 dereceleri görür. Ocak ayı 35 mm’lik yağışla en kurak ay olmakla birlikte, ortalama -0.6 derece sıcaklıkla en soğuk aydır. Yıllık ortalama yağış miktarı 623 mm iken, yılın en kurak ve en yağışlı ayı arasındaki yağış miktarı 40 mm’dir. En fazla yağışın olduğu ay ise 75 mm yağış oranıyla Haziran ayıdır.

 

Ne zaman gitmeli?: Viyana’ya gitmek için en ideal zaman havaların sıcak olduğu yaz aylarıdır. Viyana’da havalar Mart’tan itibaren ılımaya başladığından bahar ayları da tercih edilebilir. Aklınızda keyifli bir Viyana tatili varsa hemen bu tarihler için uçak bileti sorgulama işlemi yapmanızı öneririz. Kışları oldukça soğuk ve yağışlı olduğundan bu dönemde seyahat etmek zor olabilir. En iyisi şehri doya doya gezebileceğiniz yaz aylarıdır. Parkların ve bahçelerin rengarenk çiçeklerle dolduğu bahar ayında şehir tam anlamıyla canlanır. Bu dönemde şehirde pek çok etkinlik görülür. Mart sonundan Mayıs ayına kadar süren Viyana Bahar festivali, bu dönem şehri ziyaret etmek için güzel bir neden. Musikverein’de gerçekleşen festival zamanı şehrin tüm sokakları rengarenk ve cıvıl cıvıl olur. İnsanlar coşku içinde baharı karşılar. Dünyanın en iyi müzisyenlerini buluşturan Uluslararası Viyana Festivali ise görülmeye değer bir organizasyon. Mayıs’ta başlayıp altı hafta kadar süren festivalde dünyaca ünlü isimler konser verip, tiyatro oyunlarını sergilerler. Müziğe ve sanata meraklıysanız seyahatinizi festivalin olduğu döneme denk getirip keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Mayıs ayındaki etkinliklerden bir diğeri ise Viyana Bağımsız Kısa Film Festivali’dir. Sinemaya meraklıysanız, özellikle kısa filmler ilginizi çekiyorsa, Viyana ziyaretinizi bu döneme denk getirmenizi öneririz. Şehirde öne çıkan etkinliklerden biri de Temmuz ile Eylül ayları arasında Rathausplatz’da gerçekleşen açık hava film festivalidir. Festival zamanı her gün batımında açık havada film gösterimi yapılır. Bu dönemde Viyana’da olanlar festivale ücretsiz katılabilirler. Tam bir sanat şehri olan Viyana’da Film festivalleri sonbaharda da devam eder.  Ekim ayının son iki haftası gerçekleşen Viyana Uluslararası Film Festivali sanatsevereri bir araya getirir. Film festivallerini seviyorsanız gezinizi bu döneme denk getirip farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bu güzel şehri yazın veya sonbaharda ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, Viyana’ya ucuz uçak bileti için şimdiden araştırmalara başlayın. Planınızı önceden yapıp, biletinizi ne kadar erken alırsanız o kadar kazançlı çıkarsınız. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Avusturya Kalkışlı Uçuşlar

X
Viyana Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder