Viyana'da Görülecek Yerler, Yapılacak Şeyler

Viyana Dünyanın yaşanılır şehirleri arasında ilk 5’in içerisinde yer alıyor. Tüm dünyadan insanlar akın akın Viyana’ya geliyor. Yüzyıllar boyu koskoca bir hanedanlığa ev sahipliği yapmış olan bu şehir aynı zamanda Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri sayılıyor. Tüm bu söylemler ve derecelendirmeler boşuna olamaz öyle değil mi? Tüm bu iltifatları layığı ile hak eden bu şehri sizde mutlaka gezip görmeli, tadına varmalısınız. Tatil planınız doğrultusunda ulaşım rezervasyonlarınızı erken tarihlerde yaparsanız ucuz uçak bileti bulma şansına sahip olacaksınız. Ve yaklaşık 2 – 3 saatlik bir uçuşun ardından işte buradasınız. Avusturya’nın başkenti olan Viyana aynı zamanda politik, ekonomik ve kültürel alanlarda da ülkenin merkezi haline gelmiş. Coğrafi konumu gereği yüzyıllar boyunca birçok imparatorluğa başkentlik yapmış olan bu şehir mimari ve kültürel açıdan Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri sayılıyor. Tarihi dokusuna ve mimarisine özenle sahip çıkıyor. Yüzyıllar boyunca içerisinde neler yaşandığını hesaba kattığınızda her köşeden tarihi bir yapıtın çıkmasına şaşırmıyorsunuz. 23 ayrı bölgeden oluşan şehirde her bölgenin ayrı bir değeri ve tarihi karşınıza çıkıyor. Her bir yapı, her bir eser ayrı değerde ancak tüm bunların içerisinde öyle yerler var ki tüm dünya insanları buraları görmek için Viyana’ya geliyor. İşte Viyana’ya geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken o özel yerler;

 

 

Schönbrunn Sarayı: Bu saray Habsburg hanedanlığının yazlık sarayı olarak inşa edilmiş ve tarihten hatırlayacağınız Avrupa’nın en güzel kadını İmparatoriçe Elisabeth yani diğer deyimi ile Sisi’nin en sevdiği yermiş.  Bugün ise bu saray ve bahçesi Viyana’ya gelen turistlerin ve Viyana halkının uğrak yeri olmuş. Sarayı çok sıra beklemeden gezebilmek için erken saatlerde orada olmanızı öneririz. Kapıda biletinizi alarak geziye başlayabiliyorsunuz. 200 odalı olan sarayda gezmek istediğiniz bölüm sayısına göre bilet fiyatları değişiklik gösteriyor. Bileti aldığınızda geziye hemen başlayamıyorsunuz. İçeride kargaşa ve karışıklık yaşanmaması için bilet üzerinde gireceğiniz saat size belirtiliyor. Eğer giriş saatiniz için beklemeniz gerekiyorsa bu süreçte size sarayın bahçesinde bir gezi yapmanızı öneriyoruz. Özellikle yaz mevsiminde tadına doyum olmayan bu bahçede piknik yapmak bambaşka bir zevk. Zaten Viyana halkını bebeklerini gezdirirken, piknik yaparken ve bisiklete binerken göreceksiniz. Sarayın bahçesi oldukça büyük, yürüyerek tamamını dolaşmanız mümkün değil. Panorama bahn adı verilen gezi trenlerine bilet alarak sarayın bahçelerini gezebilir ve 9 durağa bölünmüş olan bu turda istediğiniz durakta in-bin yapabilirsiniz. Trene bilet aldığınızda elinize vurulan bir damga tüm gün bu trenleri ücretsiz kullanmanızı sağlamakta. Saray içerisinde restoran ve cafesi bulunuyor. Burada birbirinden leziz ve özel tatlar bulabilirsiniz.

 

Schönbrunn Hayvanat Bahçesi: Schönbrunn Sarayı’nın içerisinde yer alan hayvanat bahçesi dünyanın en eski hayvanat bahçesi olarak tarihe geçmiş durumda. Aynı zamanda büyüklüğü ve içerisinde bulunan canlı çeşitliliği konusunda da adından söz ettiriyor. Özellikle iki büyük panda ve kutup ayısını görmek için bile gidenler var. Bunların yanında köstebeklerden koalalara, su altı canlılarından penguenlere kadar birçok çeşit canlı bulunuyor. Hayvanat bahçesinin internet sitesinden de ulaşacağınız özel bir durum var ki oda hayvanların beslenme saatleri ve bilgilendirme saatleri. Bu saatlerde yapacağınız ziyaretlerde hem yetkililer tarafından özel bilgiler alabilir, hem de hayvanların beslenmelerine tanık olarak çok renkli dakikalar geçirebilirsiniz. Yorulduğunuzda oturup dinlenebileceğiniz cafe ve restoranlar hayvanat bahçesi içerisinde bulunuyor. Eğer oturup zaman kaybetmek istemiyorsanız sizin için büfeler de düşünülmüş ve hepsi son derece lezzetli menüler sunuyorlar. Giriş ekstra ücrete tabi yani Schönbrunn Sarayına girerken almış olduğunuz bilet bu bölümde geçerli değil, buraya girerken yeniden bilet almanız gerekiyor. Ya da saraya ilk girişte kapsamlı biletlerden yana tercih yaptıysanız onlarla buraya giriş yapabiliyorsunuz.  

 

 

Hobsburg İmparatorluk Sarayı: Habsburg hanedanlığının kış mevsimlerinde kullandığı bu sarayın dışı ayrı, içi ayrı etkiliyor. Viyana denildiğinde ilk akla gelen Sisi’den izler taşıyan bu saraya giriş ücretli. Kapıdan aldığınız biletlerin fiyatları içeride gezeceğiniz bölümlere göre değişiklik gösteriyor. Özellikle saray içerisinde bulunan ve Sisi’ye ait olan müzenin ihtişamı başınızı döndürecek cinsten. Sisi’nin yaşamına ve hazin hayat hikâyesine bu denli yakın olmak herkesi son derece etkiliyor. Hanedanlığın davetlerde kullandığı porselen yemek takımları, tamamı gümüş çatal ve bıçak setleri, kristal bardaklar, davetlerde kurulan masaların düzeni, keten masa örtüleri açıkça sergileniyor. Bunların yanında Sisi’nin elbiseleri, yazdığı mektuplar, kullandığı eşyalar ve marjinal yaşam tarzını yansıtan her şey onu anlamanıza yeterli oluyor. 

 

 

Viyana Sanat Tarihi Müzesi: Burası şüphesiz ki sanat tarihi alanında dünyanın en iyi koleksiyonlarına sahip olan müzelerin başında geliyor. İçeride sizi şok edebilecek bir tarih sentezi ile karşılaşıyorsunuz ve buradan büyülenmiş bir şekilde ayrılıyorsunuz. Aslında tek bir isim altında olsa da içinde birden çok müze barındırıyor. Resim müzesi, Mısır müzesi, Küçük el sanatları müzesi gibi birçok bölümden oluştuğu için gezmek hayli ilgi çekici ve akıcı oluyor. Sabahın ilk saatlerinde girip gezmeye başlasın kapanış saatine kadar dahi tamamlayamayacağınız bir büyüklükte. Zaten müzenin hakkını vermek için bir gününüzün tamamını buraya ayırmanızı öneriyoruz. Müzenin içerisinde yer alan shopta eserlerin replikaları satılıyor ve buradan Viyana’ya ait çok güzel hediyelik eşyaları uygun fiyata satın alabiliyorsunuz. 

 

Aziz Stephen Katedrali: Bu eşsiz kilise Viyana’nın tam merkezinde yer alıyor ve adeta bu şehri simgeliyor. İki harabe kilise üzerine yükselen bu muhteşem yapı gotik tarzıyla oldukça etkili bir görünüme sahiptir. Yaklaşık 950 yıldır ayakta olan bu yapı şehrin birçok olayına tanıklık etmiş durumda. Turist rehberlerinin şehri gezdirmeye başladığı ilk nokta olan katedral kesinlikle din ayrımı yapılmadan her insanın gezip görmesi gereken eşsiz bir yer. Dışarının ihtişamını içeride de taşıyan yapıtta 340 merdivenle veya asansörle çan kulesine çıkılıyor. Bazı akşamlar konserlerin de düzenlendiği alanın etrafı ise adeta panayır alanı. Viyana’yı gezerken bu yapıyı görmemeniz neredeyse imkansız. Bu nedenle Viyana gezinizin başlangıç noktası olarak Aziz Stephen Kilisesini seçebilirsiniz.  

Opera Binası: Viyana opera binası misafirlerini iki farklı şekilde ağırlıyor. Binayı isterseniz müze olarak geziyorsunuz, isterseniz de konser dinlemek için ziyaret edebilirsiniz. Bu binayı eğer müze olarak gezmeyi planlıyorsanız bilet konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Binanın kapısına geldiğinizde biletinizi alabilir ve gezinize başlayabilirsiniz. Bu durumda size önerimiz binayı kapıda bulunan rehberler eşliğinde gezmeniz olacaktır. Ancak eğer bu muhteşem binada harika bir opera ziyafetine tanık olmak istiyorsanız aylar öncesinden hem uçak bileti hem de gitmek istediğiniz konser için biletinizi almanız gerekiyor. Bu eşsiz salonda yılda 60 kadar ayrı opera konseri ve bale gösterisi sergileniyor. Opera konserlerine hazırlık aşamasında çok büyük emekler veriliyor Sahneye kocaman dekorlar yerleştiriliyor, yani yapılan gösteriler hem kulağa hem de göze hitap ediyor. Salonda düşünülmüş ayrı bir incelik ise dil problemi. Her koltuğun arkasına mini bir monitör yerleştirilmiş. Burada verilen konserler orijinal dilde olduğu için bu mini monitörlerde farklı dillerde tercümeler yer alıyor.

 

Avusturya Milli Kütüphanesi: Bu kütüphanenin kuruluşu 1300’lü yıllara dayanıyor. Bu nedenle bünyesinde Osmanlı Devleti ile ilgilide yüzlerce eser bulunduruyor. Dev kitaplıklarda bulunan kitapların ortama yaydığı koku ve atmosfer,  hele de kitapsever bir kişi iseniz tarif edilemeyecek boyutta. Araştırma yapanların uğrak yeri olan kütüphanede yapılan bir uygulama var. Araştırma için alınan kitaplar geri geldiğinde yerine konmuyor ve araştırmacının kolay bulacağı bir yerde bir süre tutuluyor. Sadece birkaç saatinizi ayırarak bu farklı atmosferi yaşamanızı öneriyoruz. 

 

 

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Avusturya Kalkışlı Uçuşlar

X
Viyana Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder