Viyana Şehir Rehberi

Avusturya’nın başkenti olan Viyana, görkemli yapıları,yemyeşil alanları ve nefis lezzetleriyle gezginlerin kalbini çalan bir yer. Yüzyıllar boyu Habsburg Hanedanlığı’na ev sahipliği yapan şehir, Avrupa’nın kültürel ve ticari merkezlerinden biri. 414,89 kilometrekarelik yüzölçümüyle ülkenin en küçük eyaleti olan Viyana, 1.705.000 kişilik nüfusuyla oldukça kalabalık bir kent. Valsin ve sanatın başkenti Viyana, zamanında Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Joseph Haydn, Franz Schubert gibi önemli müzisyenlere ev sahipliği yapmış. Değerli sanatçılara ilham kaynağı olan bu büyülü şehrin birbirinden güzel sarayları, müzeleri ve caddeleri keşfedilmeye değer.  

 

 

Nerede Yer Alır?: Tuna Nehri’nin iki kıyısına uzanan şehir, Orta Avrupa’da bulunmaktadır. Kuzeyde Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovenya, doğuda Macaristan, batıda Almanya ve İsviçre ile komşudur. Coğrafi konum olarak son derece stratejik bir noktada yer alan kent önemli bir ticaret merkezidir.

Viyana Para Birimi: Viyana’nın para birimi Euro’dur.

Viyana Resmi Dili: Viyana’nın resmi dili Almanca’dır.

Vize İşlemleri: Viyana’ya gitmek için Avusturya Vizesi (Schengen) almak gerekir.

İklim: Viyana doğuda karasal, batıda okyanusun etkisi ile bir geçiş ikliminin etkisi altındadır. Yazlar ılık, kışlar oldukça soğuk geçer. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 22-26 derece arasındadır. Kış ayları oldukça sert geçer, bu dönemde sıcaklığın sıfırın altına düştüğü görülmektedir. Yıl boyu yağışın olduğu şehirde kışları bol kar yağışlı geçer.  Bu nedenle Viyana’ya kışın gitmek pek akıl karı değildir. Viyana’ya gitmek için havaların sıcak olduğu ilkbahar ve yaz mevsimi ideal bir dönem olablir. Güneşli havalarda dilediğiniz gibi gezerek şehrin güzelliklerine doyabilirsiniz. Yazın Viyana’ya gitme düşünceniz varsa ucuz uçak bileti bulmak için bir an önce harekete geçmelisiniz. 

 

 

Ulaşım: İstanbul’dan Viyana’ya direkt uçuşla ulaşmak mümkündür. İstanbul-Viyana arası uçuş süresi yaklaşık 2 saat 25 dakikadır.  Havaalanından şehir merkezine otobüs veya S-Bahn treniyle ulaşım sağlanabilir.

Şehiriçi Ulaşım: Gelişmiş ulaşım ağı sayesinde şehir içinde bir yerden bir yere gitmek oldukça kolaydır. Metro, tramvay, tren ve otobüsleri kullanarak şehri rahatça gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler: Tarihin canlı tanığı olan Viyana, eşsiz mimarisiyle büyüleyen pek çok yapıyı bünyesinde barındırır. Bugüne kadar özenle korunmuş sarayları, kiliseleri, tiyatro ve opera binalarıyla göz doldurmaktadır.  Hofburg Sarayı, Museums Quartier, Aziz Stephan Katedrali, Schonbrunn Sarayı, Arsenal Müzesi, Votiv Kilisesi, Türkenschanzpark ve Tarihi Opera Binası şehirde görülmeye değer yerlerdendir. Şehri ziyaretinizde dünyanın en zengin koleksiyonuna sahip Albertina Müzesi’ne gidip Leonardo da Vinci ve Michalengelo gibi değerli ressamların önemli eserlerini inceleyebilir, Habsburg’ların yazlık sarayı olan Schonbrunn Sarayı’nı gezebilirsiniz. Viyana’ya gitmişken Prater Park’ta dönme dolaba binip yukardan şehrin muhteşem manzarasını seyretmenin, Stadtpark’ta doğayla iç içe olmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Dünyanın en iyi operasını izlemeden de  şehirden ayrılmayın.

 

 

Yeme İçme: Kendine özgü zengin bir mutfağı olan Viyana, özellikle kahveleri, tatlıları ve şinitzeli ile meşhurdur. Viyanalılar için kahve içmek ayrı bir tutkudur. Şehrin her köşesinde bir kahve dükkanı vardır. Viyana’ya gitmişken şehrin ünlü lezzeti olan şinitzeli tatmadan, kafelerinde tatlı ve kahve keyfi yapmadan dönmek olmaz.İnce dilimlenmiş dana bonfilesinden hazırlanan şinitzelin en güzeli FiglMüller’de yenir. Dana etinin patates, havuç gibi çeşitli sebzeler ile ilik suyunda haşlanmasıyla yapılan Tafelspitz ise denenmesi gereken tatlardandır. Viyana’ya gtmişken şehrin ünlü pastanesi Demel’in nefis tatlıları ile yerlilerin favori kahvesi “wien melange”ın tadına bakmayı da ihmal etmeyin..

Alışveriş: Viyana alışveriş bakımından diğer Avrupa kentlerine göre pahalı bir şehirdir. Şehirde alışveriş denilince akla gelen ilk duraklar; Kohlmarkt, Hofburg, Mariahilfer, Stephans Platz, Graben, Karntner Caddesi ve çevresidir. Bu bölgelerde dünyaca ünlü birçok giyim mağazası bulunur. Çikolata, seramik ürünler, mücevher ve  vintage kıyafetler Viyana’dan alabileceğiniz hediyelik eşyalardan birkaçıdır.

Şehirle İlgili Genel Bilgiler
Ülke:
Avusturya
Nüfus: 1.741 milyon
Dil: Almanca
Para birimi: Euro
İklim: Geçiş İklimi
Saat Farkı: 1 saat geri
Telefon Kodu: +43
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Viyana Alt Başlıklar

Diğer Avusturya Kalkışlı Uçuşlar

X
Viyana Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder