Varşova'da Neler Yapılır

Polonya her ne kadar turistlerin en çok gezdikleri yerler listesinde başı çekmese de aslında keşfedilmeyi bekleyen bir cevher. Hatta 2. Dünya Savaşı sonrasında talihsiz bir şekilde Naziler tarafından yerle bir edilse de tekrar küllerinden doğarak bugün Anka kuşu lakabıyla anılıyor. Savaş sırasında tüm ülke yerle bir edilmesine rağmen 1980 sonrasında planlı bir şekilde hatıralardan veya fotoğraflardan akılda kaldığı şekilde eski görüntüsüne sadık kalarak yeniden inşa edildi. Sophie’nin Seçimi filminde Merly Streep‘in canlandırdığı karakterin yaşadığı ve unutmak istediği acılar da işte bu günlerden kalmaydı.

Çoğu kişinin gidip görmek için aklına ilk gelen yerlerden biri olmasa da havaalanına ayak basar basmaz Varşova kenti size harika duygular hissettirecek. Havaalanından çıkar çıkmaz çok kısa sürede (15-20 dakikalık bir zaman zarfında) merkeze kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Gezip görülecek çoğu yer yürüme mesafesinde olduğu için Varşova ‘yı adım adım keşfetmenin zevkine ayrı varacaksınız. Şehrin büyük bölümünü kaplayan park ve bahçeler, Ortaçağ mimarisi ile inşa edilmiş binalarla müthiş bir uyum sergiliyor. Doğanın en güzel renkleri ve insanoğlunun yarattığı muhteşem yapılar bir arada… Böyle bir görüntüyü maalesef çoğu büyük şehirde görmek pek mümkün olmasa da Varşova bu konuda bulunmaz bir nimet ve kıymeti pek bilinmeyen yerlerden. Ama bu durumun iyi yanları da var; çok fazla turist akınına uğramıyor olması size şehri keşfetmek için mükemmel bir fırsat sunuyor. Şehrin en önemli turistik bölgesi Eski Şehir diye adlandırılan bölüm, 1980 sonrasında aslına uygun olarak yeniden inşa edilen binalardan oluşuyor ve Varşova ‘daki kalabalığın çoğuna da burada rastlayabilmeniz mümkün. Varşova ‘ya geldiğinizde ve Varşova da ne yapılır diye sorduğunuzda, size rehber niteliğinde olacak Varşova da gezilecek yerler listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Eski Şehri Keşfetmek / Stare Miasto: Bir şehrin yeniden doğuşunu görmek ve eski görkemli günlerinin her şeye rağmen nasıl da ayakta kalabildiğine şahit olmak ve Varşova’nın kalp atışlarını daha yakından duyabilmek için mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir Eski Şehir. Varşova gezilecek yerler denince ilk akla gelen yerdir burası.

Yeni Şehir Bölgesi / Nowe Miasto: Barbakan Surları‘nın kapısını geçtikten sonra resmi olarak Yeni Şehir bölgesine giriş yapmış oluyorsunuz. Yeni şehir denince aklımıza bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz kareler gelmekte ve bu bölgede çoğunlukla 18. yüzyıl döneminin eserleri ve binaları yer almakta. Ayrıca Yeni Şehir Bölgesi’nde Varşova Ayaklanması için yapılmış olan Uprising Monument anıtını da ziyaret edebilirsiniz.

Wilanów Sarayı / Kraliyet Sarayı: Oldukça masalsı bir mimariye sahip bu yapı, ziyaretçilere Moskova’daki Kremlin Sarayı‘nı anımsatıyor. Şehrin en eski ve tanınan yapılarından biri olan bu saray, Eski Şehir denilen bölgede yer alıyor. Saray her gün saat 09:30 ve 18:00 arası ziyaretçilere açık. Giriş ücreti ise 20 PLN: 15 TL. İndirimli biletler de 15 PLN: 11 TL ’dir.

Warsaw National Museum / Varşova Ulusal Müzesi: 18. yüzyılda Güzel Sanatlar Müzesi adı altında kurulan Varşova Ulusal Muzesi ‘ni pazar günleri ziyaret etmek de ücretsiz. 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından tahrip edilen yerlerden birisi olan müzede bugün 780 binden fazla eser sergilenmekte. Müze, pazartesi günleri kapalı ve salı günleri ise ücretsiz. Açılış saatleri ise 10:00 ve 18:00 arasındadır. Giriş ücreti ise 15 PLN: 11 TL öğrenciler için de 10 PLN: 7,5 TL ‘dir.

Barbakan Surları: Ortaçağ ‘ın ambiyansını yaşamak ve kendinizi o dönemde yaşayan insanların yerine koymak yani hep duyduğumuz eski hikâyeleri yaşamak için mutlaka gitmeniz gereken bir yer.

The Polish Uprising Museum: Bu müze, Varşova ‘da 1944 yılında Nazilere karşı başlatılan o meşhur ve büyük ayaklanmayı anmak için kurulmuştur. Salı günleri kapalı olan müze, diğer günler saat 08:00 ve 18:00 ‘e kadar ziyarete açık. Pazar hariç diğer günler müze giriş ücreti 18 PLN yani yaklaşık 14 TL. Öğrenciler içinse 14 PLN yani 10 TL.

Bilim ve Kültür Sarayı / Palace of Culture and Science: İlk bakışta size Empire State binasını hatırlatacak olan bu bina Sovyet dönemin lideri Stalin, Empire State binasıyla yarışması için inşa ettirdiği bu binayı her ne kadar Polonyalılar pek sevmese de onlara hediye etmiş. İçerisinde Club 55 adlı ünlü bir gece kulübünü de barındıran, toplam uzunluğu 231 metre olan bu binanın 30. katına çıkarak şehri ayaklarınızın altına alabilirsiniz. Saat 09:30 ve 20:30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti ise 20 PLN: 15 TL indirimli biletler de 15 PLN: 11 TL ’dir.

Krakowskie Przedmiescie Caddesi: Diğer ismi Kraliyet Yolu olan bu cadde Varşova‘nın en önemli caddelerinden birisi. Varşova Üniversitesi de bu cadde üzerinde yer almakta. Oldukça dindar olan Polonya ‘ya gittiğinizde her yerde kilise görmeniz sizi şaşırtmasın. Bu cadde üzerinde de birçok farklı kiliseye rastlayacaksınız. Polonyalıların dindarlığıyla ilgili Türkiye ‘de yaşayan bir Polonyalının sözleri şu şekilde ‘’ Polonya ‘da insanlar adınızı öğrendikten sonra hangi dine mensup olduğunuzu sorarsa sakın şaşırmayın, çünkü din çok önemli bir yer tutuyor. ‘’ Sovyet yönetiminden bu yana Sovyet kültüründen oldukça etkilenen Polonya‘nın her yanında özellikle Varşova‘da klasik müzik en az din kadar kutsal ve önemli kabul ediliyor. Eğer Krakowskie Przedmiescie Caddesi üzerinde yorulup bir banka oturmak isterseniz bank üzerinde bulunan bir düğmeye basarak Chopin dinlemeye başlayabilirsiniz.

Nowy Swiat Caddesi: Bu cadde, bir nevi İstanbul’daki İstiklal Caddesi. Şehrin en canlı ve hareketli yerlerinden birisi. Alışveriş, kafe, restoranlar ve gece kulüpleri için mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Zbawiciela Meydanı: Lazienski Parkı‘nın yakınlarında bulunan bu meydan, aynı zamanda eşcinsellerin sıklıkla ziyaret ettiği mekanlardan. Meydanın ortasında kocaman bir gökkuşağı buketi görmeniz mümkün. Polonyalılar için dindar demiştik ve bu nedenle meydanın ortasındaki bu gökkuşağı kimi zaman saldırıların da hedefi oluyor.

Bar Powisle: Bu mekan, Sovyet döneminden kalma bir tren istasyonunun bara çevrilmiş hali. Yerli yabancı birçok insanın severek gittiği bu barın oldukça rahat bir ortamı var.

Lazienski Park: Varşova denince akla en çok parklar gelir ve Lazienski Park da bu parkların başında geliyor. 18.yy’dan kalma bu park Varşovalıların favori mekânlarından. Park içerisinde 2 adet göl ve ayrıca bir saray bulunmakta. Eğer yaz ayında Varşova ‘daysanız ve klasik müzik tutkunuysanız, Pazar günü saat 12:00 ve 16:00 verilen ücretsiz klasik müzik konserlerini kaçırmamanızı tavsiye ederiz. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Varşova Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder