Varşova Şehir Rehberi

Varşova nam-ı değer Feniks şehri, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra mitolojik bir öge olan Feniks gibi tekrar küllerinden doğduğu için bu adla da anılmakta. Varşova Polonya ’nın başkentidir. Aynı zamanda da ülkenin en büyük şehridir. Yaklaşık 3 milyon nüfusa sahip olan şehrin merkezinde 1.7 milyondan fazla insan yaşamakta. 516 km² gibi oldukça küçük bir alana çok fazla şey sığdırmış Varşova halkı. Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında en kalabalık 9. şehirdir. 18 semtten oluşan Varşova’nın en merkezi yerleri Śródmieście ve Mokotów’dur. Varşova nerede diye soracak olursanız merkez olması bakımından Polonya’nın tam ortasındadır. Skierniewice, Ostrateka, Radom, Ciechanow da komşu şehirleridir. Varşova denince akla gelen bir diğer isim de Chopin’dir. Chopin Polonyalı ünlü bir piyanist ve bestecidir. Polonyalılar Chopin’le o kadar çok gurur duyarlar ki ülkenin hemen hemen her yerinde Chopin’e dair bir şeyler bulmak mümkün. Günümüzde her ne kadar Varşovalılar Sovyet döneme dair hatıralardan uzaklaşmak isteseler ve pek sevmeseler de hala o dönemin izlerini görmek mümkün. Avrupa’nın en dindar ülkesi Polonya’da Katolikler nüfusun %90’ını oluşturuyor. Din ve siyasetin çok fazla iç içe olduğunu söylesek yanlış olmaz.

Polonya para birimi de Złoty’dir. Dilleri ise Lehçe’dir. Polonyalılar için bile çok zor bir dil olan Lehçe’nin yanında para birimi olan Złoty’nin çok karmaşık bir sistemi var. Tekil rakam olan 1 için Złoty denirken 10’dan büyük rakamlı paralara da Złote denmekte. Bizdeki kuruşun karşılığı da grosz (groşdur) 1 €, 4 Złoty’ye tekabül ederken Türk Lirası karşılığı da 0,75 TL’dir. Złoty’nin Leh dilindeki anlamı altın demektir. Batı Avrupa ülkelerine göre ucuz diyebileceğimiz Polonya Doğu Avrupa ülkelerine göre biraz daha pahalı. Şehir içerisinde oldukça gelişmiş bir toplu taşıma sistemi bulunmakta. Otobüs, metro ve tramvaylarla birçok yere rahatlıkla gidebilirsiniz. Özellikle 100 numaralı otobüs turistik birçok noktadan geçmekte. Tren istasyonundan gece otobüsleri de çalışmakta. Frederic Chopin Havalimanı’ndan şehre gitmek isterseniz 175 numaralı otobüsle gidebilirsiniz. Varşova için bir öğrenci ve ticaret şehri desek yerinde olur. Türkiye’de dâhil çok fazla ülkeden öğrenciyi Varşova Üniversitesi ’nde bulmak mümkün. Türklerin de yoğun bulunması sebebiyle burada birçok Türk restoranı, nargile kafeler bulmak mümkün. İş adamları için de yılın birçok zamanı fuarlar organize edilmekte. Varşova başkent olduğu için Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği de burada bulunmakta. Türk vatandaşları herhangi bir sorunda buraya müracaat edebilirler.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Varşova Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder