Varna'da Ne Yapılır

Balkanlar'ın özellikle Karadeniz'in önemli tatil şehirlerinden olan Bulgaristan'ın Varna şehri. Ülkemiz için çok kolay ve erişimi sorunsuz tatil beldelerinden biridir. Bu yönüyle bakıldığında Bulgaristan'ın Avrupa birliği üyeliği sonrasında koşullar oldukça değişmiş olsa da Bulgar hükümetinin tatil vizesi adı altında Türk vatandaşlarına ayrıcalıklar tanıdığı bilinmektedir. Dolayısıyla Varna mı uçak bileti ülke girişinizde ihtiyacımız olan tek evrak. Bulgaristan Avrupa Birliği'nden sonra Schengen vizesi uygulamasına geçmiş olsa da Türk vatandaşlarına bu koşullar özellikle Varna turlar ve  Varna tatil söz konusu olduğunda oldukça esnetilmektedir. Bulgaristan coğrafyası itibariyle Türkiye'ye çok yakın bir doğal yapı içerisinde bulunmakta. Gerek ormanları gerek sahilleri son derece temiz olan Varna şehri ülkemizden 45 dakika uzaklıkta. Bu süre hava yolu ile hesaplanmış olup tatil dönemlerinde Varna şehrine direkt uçuşlar söz konusu olmakta. Genel itibariyle son derece düşük bir nüfus oranına sahip olan şehir turizmin açıldığı dönemlerde Yaklaşık 4 veya 5 kat büyümekte ve bu büyüme Varna şehrine ekonomik anlamda büyük gelir getirmektedir. Bu sebeple Varna sakinleri ve Bulgaristan yönetimi turistlerin rahat edebilmesi için her türlü olanağı sunmuş durumda. Özellikle Varna gezilecek yerler anlamında büyük zenginliğe sahip. Şehir yönetimi ve Bulgaristan yönetimi şehrin önemli noktalarına turistler için ücretsiz gezilebilecek ya da minimum ücret karşılığında ziyaret edilebilecek konuma getirmiş durumda. Doğal güzelliği tarihi alanları ile oldukça dikkat çekici olan Varna. Birçok farklı turistlik nokta öne çıkmakta Roma İmparatorluğu'nu Osmanlı İmparatorluğu'nu ve ilkel çağlardan bu yana devam eden coğrafya üzerindeki yaşam şehrin her yanını tarihi eserlerle süslenmesini de beraberinde getirmiş. Varna sadece deniz ve gece hayatı ile değil tarihi eserler söz konusu olduğunda bu alanda da söz sahibi olacak güzellikleri içinde barındırmakta. Yüz ölçümü dikkate alındığında şehir kesinlikle otomobil ile gezilmeyi gerektirmektedir. Eğer ülkeye girişinizde ehliyetinizi Bulgaristan konsolosluğuna bildirmişseniz araç kiralamanız ve Varna şehrinde kullanmanız kurallar gereği serbest olacaktır. Fakat ehliyetiniz ile ilgili bir sorun varsa kesinlikle araç kiralamamanız sizin yararınıza olacaktır. Zira şehirde alkol ve eğlencenin zaman zaman limitleri aşıldığı için Bulgaristan polisi şehirde sürekli olarak denetimler yapmakta ve birçok kişi bu denetimler sonunda ceza alabilmektedir.

 

 

Varna gezinize kesinlikle başlamanız gereken noktaların başında Art Nouveau tren garı olmalı. Zira gar Osmanlı döneminden bu yana ayakta durmakta ve modern Bulgaristan mimarisi ile geçmişin izlerini üzerinde barındırmaktadır. Bahçesinde rengarenk çiçeklerin her daim bulunduğu tren garı bu yönü ile fotoğraf çekilmek ve Varna şehrinden bir anı ile dönmek isteyen insanların uğrak noktası olmaktadır. Eğer tarihi eserlere ve özellikle içinde yakın tarihin izlerini taşıyan eserlere bir ilgiliniz varsa mutlaka gitmeniz gereken nokta Morska Gradina olmalıdır. Çünkü balkanların uçsuz bucaksız ve en büyük parkı ünvanını elinde bulunduran Morska Gradina içinde birçok savaş görmüş Sovyetler birliği döneminden kalmış savaş gemilerini barındırmaktadır. Gemilerin içini gezmek ve tarihi yakından tanımak mümkün kılınmıştır. Düzenli turlar ile küçük guruplar halinde dilerseniz İngilizce dilerseniz Bulgarca ya da Türkçe bu gemiler hakkında geniş çaplı bilgilere erişmeniz mümkün kılınmıştır. Gemiler içinde her türlü noktaya fotoğraf çekebilmeniz mümkün olmakla birlikte gemiler içinde gerçek mühimmat bulundurmamaktadır. Morska Gradina Sovyetler birliğinden sadece gemileri değil Yuri Gagarin’in izlerini de taşımaktadır. Bulgaristan’ın Sovyetler birliğine bağlı olduğu dönemde ülkeyi ziyaret etmesi ve Bulgaristanlı kozmonotlar ile birlikte dikmiş oldukları hatıra ağaçları da bu parkın içinde yer almaktadır. Morska Gradina parkı içinde oyun sahaları yüzme alanları canlı balık akvaryumları ve roma döneminden kalma heykelleri de içinde barındıran bir sahil şerididir. İçinde gezmenizi ve görmenizi bekleyen oldukça güzel noktaları bulunan parkı gezmeye başlamadan önce mutlaka bisiklet kiralamanız gerekmektedir. Zira park bir günde gezilip tamamlanması yürüyerek oldukça zor alanların başında gelmektedir.

 

 

Park geziniz sona erdikten sonra sanat sokağını ziyaret etmek ve yeni eski tarihli binlerce yağlı boya kara kalem pastel resimleri görmek onlara dokunmak isterseniz adresiniz Slivnitsa, Kniaz Boris sokakları olmalıdır. Ayrıca iki sokağın kesişim noktası olan Preslav Caddesi de aynı iki sokakta olduğu gibi sanat eserlerinin resme dökülmüş hallerini yakından görebileceğiniz bağlantı noktasıdır. Rönesans sonrası sanat akımlarının Avrupa özellikle Bulgaristan üzerindeki etkilerinin değişimin en sıcak hissedileceği noktalar bu resimler üzerinde görülmektedir. Varna Katedrali uzun yıllar boyunca Varna şehrini sembolize etmek için ve randevulaşmak için genç aşıkların kullandıkları ortak nokta olarak tarihe kazınmış durumda. Katedral olağan üstü mimarisi ve hala ibadete açık olması dikkate alındığında tarihe hem imza atmış hem de meydan okumuş yapılar arasına Bulgaristan da Varna şehrinde başarmış durumda. Katedralin ardından Varna da gerçekten sanatın içinde kendinize yer bulmak isterseniz katedralin karşısında konumlanmış opera binasını ziyaret edebilirsiniz. Duvarlarında 100 yıllık afişlerin bulunduğu binada hala opera gösterileri düzenlenmekte ve hafta sonu giderseniz bu gösterileri canlı olarak izleme fırsatına erişebilmektesiniz. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği noktaların başında gelen opera binası adeta fotoğraf çekilmek isteyenlerin izdiham oluşturdukları alanların başında gelmektedir. Nezavisimost halk meydanı fotoğraf için en ideal noktalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca fotoğraflarını hemen kağıda basmak isteyenler için yüksek çözünürlüklü fotoğraflama işi de bu nokta da seyyar fakat çok kısa süre içerisinde yapılabilmektedir.

 

Unesco dünya mirası listesine alınan Nessebar antik şehri antik çağlardan bu yana üzerinde yaşama olanak sağlayan son derece sağlam olarak ayakta kalmayı başarmış noktaların arasında bulunmaktadır. Yapıldığı dönem göz önünde bulundurulduğunda Roma imparatorluğu ile pers imparatorluğunun kıyasıya savaştığı dönemlerden kaldığı dikkat çekmektedir. Yapılan birçok savaş ve saldırıya rağmen bu antik kent ayakta kalmayı başarmış ender noktalardan biridir. Bulgaristan sadece roma ve pers imparatorlukları için değil Türkiye ve Osmanlı imparatorluğu içinde oldukça önem taşımaktadır. Uzun yıllar bölgeyi elinde tutan Osmanlı devleti birçok medrese camiyi de Bulgaristan üzerinde konumlandırmıştır. Bu camilerden olan ve hala Türklerin yaşadığı bölgelerden olma özelliğini koruyan Dobriç kasabası içinde iki Osmanlı camisi bulundurmaktadır. Ayrıca kasaba bütünü ile Osmanlı mimarisinin görülebildiği ve içinde modern yapılaşmaya izin verilmeyen noktalardan biridir. Bu kasaba içerisinde balıklar için büyük bir gölet buz pateni salonu mevcut olmakla beraber tarihi şehrin dokusu ve havası bozulmaması için caddeleri trafiğe kapatılmıştır. Şehir içinde Osmanlı usulü restoranları ve balıkçı lokantalarını da bulundurmaktadır. Varna ile 45 kilometre mesafe de olan Dobriç araba ile yaklaşık 1 saatte ulaşabileceğiniz ve pişmanlık yaratmayacak bir şehirdir. Ayrıca çok özel el yapımı işlemelerin süs eşyalarının ve el dokuması halıların bulunabildiği bir kasabadır. Dobriç kasabası içerisinde gül suyu olarak bilinen saf gül suyu kolonyası ve çok özel çiçeklerden yapılan esanslarda turistlerin beğenisine sunulmaktadır. Kasaba içerisinde geçen 1.5 asra rağmen hizmet vermeye devam eden Türk hamamı ve Türk hanı hem mimarisi ile hem içinde bulundurduğu Osmanlı tarihi eşya koleksiyonları ile mutlaka görmeniz gereken bir adres olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

Diğer Bulgaristan Kalkışlı Uçuşlar

X
Varna Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder