Van'da Gezilecek Yerler

Van'da Gezilecek Yerler

 

Van, Doğu Anadolu coğrafyasının en kıymetli illerinden biridir. Gerek kış turizmi, gerek doğası gerekse tarihi mekanları ile misafirlerine eşsiz bir deneyim sunan kentte, görülecek mekânlar oldukça çeşitlidir. “Kaleler kenti” olarak adlandırılmasına sebep olan kaleleri, eşsiz Van Gölü ve tarihi medeniyetlerin el ele yaşadığı bir ildir Van. Dolayısıyla Van’a gitmeden önce detaylı bir Van’da gezilecek yerler listesi yapmanızı öneririz. Listenize yardımcı olabilecek mekânları sizin için derleyerek işinizi kolaylaştırmaya yardımcı olmak istedik. Öyleyse başlayalım :

 

Van Gölü

Elbette Van denilince ilk akla gelen hiç kuşkusuz Van Gölü veya yöresel adıyla Van Denizi. Van Gölü dünyanın en büyük sodalı gölüdür. Türkiye’nin ise en büyük gölüdür. Volkanik bir dağ olan Nemrut’un patlaması sonucu kraterinde biriken sularla meydana gelmiştir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1646 metredir. Gölün üzerinde 4 adet ada vardır. Bunlar Akdamar, Çarpanak, Kuşadası ve Adır ‘ dır. Van gölünde bir gezintiye çıkmak isterseniz Van merkezinden kalkan teknelerle turunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Van Kalesi 

Van kültürünü daha yakınen tanımak isterseniz, gideceğiniz ilk yerlerden biri Van Kalesi olmalıdır. Urartular zamanında Urartu kralı 1. Sarduri tarafından inşa ettirilen kale, şehrin sembolüdür. Kale içerisinde Asur dilinde yazılan ve 1. Sarduri’ye ait olduğu düşünülen kitabeler ve çivi yazıları mevcuttur. Van Kalesi’ne giriş 5 TL’ dir.

 

Hoşap Kalesi

Van’a 50-60 km uzaklıkta, Başkale yolu üzerinde bulunan Hoşap Kalesi bugünkü halini Orta Çağ’da almıştır. Oldukça sarp bir yamaç üzerine kurulmuştur. İran’a yakın olmasından dolayı eskiden stratejik bir önem de arz ediyordu. Osmanlı döneminde Mahmudi Süleyman tarafından 1643 yılında yapımı tamamlanmıştır. Kale içerisinde dönemin de ihtiyaçlarına göre zindan, sarnıç ve köy evleri bulunmaktadır.

 

Akdamar Kilisesi

 

Ermeni mimarisi tarzıyla yapılmış olan Akdamar Kilisesi Van Gölü üzerinde bulunan Akdamar adasının güneydoğusunda bulunan bir kilisedir. Vasburagan kralı 1. Gagik tarafından Manuel isimli bir mimara yaptırtılmıştır. Kızıl andezit taşıyla yapılmış olan kilisenin dışında ise bolca bitki ve hayvan oymaları mevcuttur. Kilise, Ermenilerin 4 spiritüel merkezinden biridir. Kiliseye ulaşım Van merkezden kalkan teknelerle sağlanmaktadır.

 

Akdamar Adası

Bir diğer Van’da gezilecek yerler durağımız Akdamar adası. Adanın isminin geldiği hikâye ise bir aşk hikâyesi. Zamanında bu adada yaşayan Ermeni bir keşişin güzelliği dillere destan Tamar adında bir kızı varmış. Bir gün yöredeki çoban Tamar’ı gördüğü ilk an aşık olmuş. Her gece adaya yüzer, adadaki Tamar’da yerini belli etmek için fener kullanırmış. Epey fırtınalı bir gecede ikili arasındaki münasebeti öğrenen Tamar’ın babası, Tamar’ın yanına gelmek isteyen çobana hedef şaşırtmak istercesine fenerle adanın bir ucundan öbür ucuna yürüyüp durmuş. Azgın dalgalarla boğuşamayan çobanın gücü tükenmiş ve sulara batarken son sözü “Ah Tamar!” olmuş. Çobanın öldüğünü duyan Tamar’da kendini gölün serin sularına bırakmış ve o günden sonra adanın adı Ah Tamar diye anılır olmuş. Zamanla dilin evrimleşme süreciyle birlikte adanın adı Akdamar olmuştur. Bu büyülü adayı görmek isterseniz adaya ulaşımınızı Van merkezinden hareket eden teknelerle sağlayabilirsiniz.

 

Muradiye Şelalesi

İsmini Osmanlı padişahı IV. Murattan alan Şelale 50 metre yüksekliktedir. Tendürek Dağı’nı kaynak alan Bendi Mahi çayı üzerindedir. Akış gücü oldukça kuvvetli olan Şelale, ziyaretçilerine 4 mevsim çevresindeki doğa ile birlikte muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Van merkezden Muradiye arabaları ile kişi başı 8 lira gibi bir ücretle şelaleye ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Kendi aracınızla ulaşım ise Erciş yolu üzerinden devam edip, 60 km sonra Muradiye Şelalesi tabelasına saparak 20 km sonrasında şelaleye ulaşmanız mümkün.

 

Çavuştepe Kalesi

1961- 1986 yılları arasında yapılan arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkan Çavuştepe Kalesi, Van merkeze 25 km uzaklıktadır. Van’ın Gürpınar ilçesine bağlıdır. Urartu kralı 2. Sardur tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde hâlâ kazıları devam eden Çavuştepe Kalesi, adeta keşfedilmeyi bekleyen sırlarla dolu bir ada gibi.

 

Van Müzesi

 

Turunuzun tamamlayıcısı niteliğinde olan Van Müzesi ise şehir merkezinde bulunmakta. Müzede prehistorik döneme ait kalıntılar, Urartu dönemine ait kitabeler, aletler, seramikler ve Selçuklu dönemine ait mezar taşları gibi birçok önemli eser sergilenmekte. Son edinilen bilgilere göre müze, tadilat nedeniyle şu an kapalı.

 

Van turumuzun sonuna geldik. Van’ın gezilecek birçok yeri şehir merkezine ve havalimanına oldukça yakın. Dilerseniz bu büyülü şehir için Van uçak biletini şimdi satın alın ve avantajlı uçun. İyi tatiller dileriz.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Van Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder