Valencia'da Neler Yapılır?

Valencia uçak bileti alarak biraz araştırma yaptığınızda gezilecek yerler arasında birçok müzesinin, doğal parklarının birçok Akdeniz şehrinde olmayacak kadar temiz deniz ve plajlarının, Arnavut kaldırımlı sokaklarının olduğunu hemen anlayacaksınız. Şehrin merkezinde oldukça güzel ve temiz parkları vardır. Buralarda yürüyüş yapmak insanları sakinleştirmektedir. El Saler, At Devea isimli plajları ülkenin de en önemli plajlarındandır ve güneşlenip deniz keyfi yaşamak için idealdir. İpek Marketi olan Llotja Unesco tarafından koruma altına alınmış bir değerdir. Bu önemli yapıyı ziyaret edebilir tarihi kuleleri ve şehrin kültürünü, sanatının taşıyan yapıları fotoğraflayabilirsiniz.

 

 

Valencia turu yapacaksanız gitmeniz gereken ilk yerlerden biri El Carmen yani Tarihi Şehir olmalıdır. El Carmen içerisinde, şehirde görmeniz gereken birçok noktayı bulabilirsiniz. Tarihi binalar, müze ve kiliseler ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Bu tarihi yapılardan bazıları ise günümüzde birçok işletmeci tarafından restore edilerek, restorana, otel ve eğlence mekanlarına çevrilmiştir. Sokaklar arasında modern cafe ve mağazalar da bulabilirsiniz. Şehrin hem tarihi gezisini yaparken hem de alışveriş yapıp bir şeyler atıştırma fırsatı da yakalayabilirsiniz. Bölgeyi fayton kiralayarak da gezebilirsiniz. La Reina adı verilen bölgede kiralanan faytonlarla şehri gezebilir veya halihazırda düzenlenen fayton turlarına eşlik edebilirsiniz. Savaş döneminde esirlerin hapsedildiği tarihi yapı olan Torres de Serranos da şehrin en çok görülen yapılarındandır. 12 kapıdan oluştuğundan bu tarihi yapıya Serranos Kapıları da denilmektedir. Ortaçağdan kalma bir yapı olan ve kapıları halen özel olarak korunan bu yapıt günümüze fazla yıpranmadan ulaştırılmıştır. II. Criilo Amaros zamanında yapılan bu kapılar 1865 yılında tam olarak tamamlanmıştır. Hasar görmenden günümüze ulaştırılan tarihi yapı, şehrin bazı etkinliklerinin başlangıç noktası olma özelliği de vardır. Zamanında kadın tutsakların tutulduğu kapısına verilen ad ise; Torres de Quart’tır. Gündüz vakitlerinde ziyarete açık olan yapıya giriş ücreti 2 Euro’dur. Kentin bir diğer önemli yapısı ise Le Seu yani Valencia Katedralidir. 1262 yılında Araplar tarafından cami olarak yapılmaya başlanan ancak daha sonra şehrin Hristiyanların eline geçmesi ile kilise olarak tamamlanan yapıtın tam olarak bitmesi 1425 yılını bulmuştur. Tek bir mimari üsluba bağlı olmadan inşa edilen yapının Gotik – Barok ve Neo -  klasik tarzda bir katedral olduğu bilinmektedir. Hristiyanlar için oldukça önemli olan yapının içerisinde Hazreti İsa’nın son akşam yemeğinde kullandığı kasenin katedral içinde bir şapelinde korunduğu bilinmektedir. Bu kasenin 2006 yılında XVI. Papa tarafından katedrale hediye edildiği söylenmektedir. Katedral içerisinde resimlerin, heykellerin, tarihi yazıtların ve dini belgelerin olduğu bir müze vardır. Ayrıca hazine odası olan katedral dini kabartmalarla donatılmıştır. Gündüzleri açık olan bu müzeye 5 Euro ücretle girebilirsiniz. Ayrıca kilisenin çanına da 2 Euro bedelle çıkabilirsiniz.

 

 

Valencia gezilecek yerler arasında şehrin en modern yapılarından bir olan Sanat ve Bilim Kompleksi yani Ciudad de las Artes Las Ciencias da yer almaktadır. Turia nehri kıyısında bulunan modern mimari eserinin yapımı 1996-1998 yılları arasında yapılan inşa çalışması ile yapılmıştır. Binanın mimarları Santiago Calaltrava ve Feliks Candela’dır. Oldukça kompleks ve modern bir yapı olan eserin içerisinde farklı 6 bölüm vardır. Bu bölümlerin her birinde farklı sunumlar ve hizmetler verilmektedir. L’ Hemisferic adı verilen ilk bölüm yuvarlak bir göz şeklinde inşa edilmiştir. Bir gözlem evi olarak kullanılan yarım küre şeklindeki bölüm, havuzun altında bulunan cam bölümüyle göz yanılsamalarına da neden olmaktadır. Bu kompleks içerisindeki diğer bölümler ise L’ Oceanografic yani Akvayrum, El Palau de les Arts reina Sofia yani Opera Evi, El pont de I’ Assut de I’ or yani Köprü, L’ Agora yani Etkinlik alanı, prens Felipe Bilim müzesi ve L’ Umbracle yani Açık Hava Galerisi’dir. Akvaryum için giriş ücreti 32 Euro’dur.  Valencia turları içerisinde Biopark mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. 2008 yılında ziyarete açılan bu hayvanat bahçesi 10 bin metrekarelik bir alanda ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Turia nehri kıyısında olan hayvanat bahçesi içerisinde bir de yapay göl vardır. Yaklaşık 250 hayvan türü ve toplam 4000 civarında hayvanın yaşadığı bu bahçede hayvanların özgürlükleri tasarlanmıştır. Birçok hayvanat bahçesinde kafeslere kapatılarak beslenen hayvanların büyük çoğunluğu Biopark içerisinde kafeslerde değil özgürce dolaşmaktadır. Hayvan çeşitleri arasında engel yokmuş gibi tasarlanan bu bahçede sanki safari yapıyormuşçasına hayvanlara yakın olabiliyorsunuz bahçede birçok yırtıcı hayvan yanında birçok hayvanat bahçesinde bulunandan fazla hayvan türlerini de görebilirsiniz. Biopark giriş ücreti ise 20 Euro’dur. Albufera Gölü, Valencia’nın kuş cennetidir. Valencia şehir merkezine 12 km mesafededir ve güneyde yer almaktadır. Gölün çevresindeki köyü ve birçok kuş türünü ziyaret ederek fotoğraflamak isteyebilirsiniz. Gölün yakınında yer ala El Parmar köyünde restoranlar bulunmaktadır. Bu restoranların birinde yemek yerken doğal ve muhteşem bir manzaranın da tadına varabilirsiniz.

 

 

Plaza de Toros de Valencia ise Roma Kolezyumundan esinlenilerek inşa edilmiş bir yapıdır. Şehirdeki tren istasyonunun yanında olan bu arena 1859 senesinde inşa edilmiştir. 17 bin kişi kapasiteli bu arenada boğa güreşleri yapılmaktadır. İçerisinde yer alan bir müze mevcuttur ve bu müze içerisinden arenada boğa güreşlerine katılmış olan matadorların kıyafetleri, aksesuarları ve kılıçları sergilenmektedir. Bir tur eşliği ile ziyaret edilen müzeye tek kişi girilmemektedir ve ücreti 10 Euro’dur. Ayrıca düzenlenecek olan boğa güreşlerinin tarihlerini arenadaki danışma masalarından alarak izlemeye gidebilirsiniz.       

 

 

Valencia ne yapılır denildiğinde eğer La Liga sezonun başladığı ana denk gelirseniz şehrin takımı Valencia CF takımının maçlarından birini izleyebilirsiniz. Özellikle bir Barselona veya Real Madrid maçına denk gelirseniz oldukça şanslısınız demektir. Şehirde gezilebilecek diğer yerlerden biri de Mercado Central’dir. Ülkenin en büyük kapalı marketlerden biri olan destinasyonda taze balık, et, sebze ve meyve türlerini görebilirsiniz. Şehrin sosyal ve gündelik yaşamının anlamanın en kolay yerlerinden biri olan Pazar tarzı bu yerlerde, kentin özel mutfağı hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz. Şehrin en doğal yerlerinden biri olan Jardines del Turia yani Turia Bahçeleri’nin çok farklı ve mucizevi bir hikayesi var. Truia nehri birçok kez taşarak şehre zarar vermiştir. 1957 yılında Turia nehrinin taşması sonucu nehrin yönünün değiştirilmesine karar verilmiştir. Yeni proje ile atıl olan nehir yatakları ise örnek bir proje ile bir alışveriş merkezi olmasına müsaade edilmeden, bir bahçeye dönüştürülmüştür. Böylece insanların spor yapacakları, dinlenerek çocukları ile hoşça vakit geçirebilecekleri bir bahçe yapılmıştır. Havuzların, bisiklet yolları, çeşme ve aktivite alanlarının olduğu bu bahçede dilerseniz bisiklet kiralayarak da gezebilirsiniz. Şehirde en önemli festivallerin biri de meşhur La Tomatina Festivalidir. Birçoğunuzun televizyonlardan gördüğü, insanların birbirlerine domates fırlattığı, kamyonlarca domatesin kullanıldığı bu festival şehrin merkezine çok yakın olan Bunol semtinde, haziran ayının son çarşambasında her yıl düzenlenmektedir. Şehrin en güzel yerleri plajlarıdır. Bu kenti oldukça çekici kılmaktadır. Kent merkezine 5 km mesafede olan Playa de Las Arena dışında gece hayatı ile ünlü La Malvarrosa oldukça ünlü plajlarıdır. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer İspanya Kalkışlı Uçuşlar

X
Valencia Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder