Valencia'da Alışveriş

Valencia ne alınır sorusuna verilecek birçok cevap mevcuttur. Çünkü alternatif alışveriş seçenekleri bulunmaktadır. Büyük ve modern alışveriş merkezlerinin varlığı yanında, sokaklardaki satıcılardan, büyük çarşı ve pazarlardan, ülkemizdeki tabiri ile semt pazarlarına kadar birçok noktada alışveriş yapabilirsiniz. Ülkenize dönmeden kendinize ve sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilir, zevkli ve uygun fiyatlarla alışveriş şansını yakalayabilirsiniz. Kapalı pazarları ile meşhur olan Valencia meyve ve sebze konusunda da bir hayli zengin tezgahları barındırmaktadır. Birçok farklı ürünün olduğu, yerel halkın alışverişlerini yaptıkları, sosyal hayatın hareketli noktalarından Mercado Central çarşısı alışveriş için uğrak yerlerden biridir. Ülkenin simgelerinden biri olan el boyaması yelpazeler birçok turistin şehirden ayrılırken yanında aldıkları eşyaların başında gelmektedir. Yelpazelerin fiyatları 40 ila 150 TL arasında değişmektedir. Şehir merkezlerinde gümüş takılar, mücevherler, örgü tel ürünler, kıyafetler, birçok tekstil ürünleri ve ipek eşyaları bulabilirsiniz. Şehrin içerisinde birçok porselen markası bulunmaktadır. Porselen markalarının kaliteli ürünlerini de şehirdeki mağazalarından alabilirsiniz. Porselen firmalarından biri Ladro ve diğeri ise Poeta Querol’dur. Kent merkezlerindeki alışveriş merkezlerini zaten ülkemizde sıklıkla görüyoruz derseniz biraz daha şehir merkezinden uzaklaşmakta fayda olacaktır. Özellikle Akdeniz kıyılarına, sahil kesimlerine gidildikçe çok farklı mağazaları, dükkanları ve pazarları görüyorsunuz. Taze balık ve sebzeler için bu pazarları gezmenizde fayda olacaktır. Kent genel itibariyle, Avrupa’da yer alan benzer statüdeki şehirlere göre, ucuz ve uygun bir alışveriş şehridir. Üstelik çeşit ve alternatifler açısından değerlendirildiğinde ise Avrupa’nın sayılı şehirlerindendir diyebiliriz. Kentin tek dezavantajı henüz turizm ve ziyaretçi açısından şeytanın bacağını kırmamış olmasıdır.

 

 

Valencia alışveriş seçenekleri açısından Avrupa’nın da önde gelen şehirlerindendir. Ziyaretçilerine bu konuda farklı alternatifler sunmaktadır. Dünyanın en ünlü markalarını, tasarımcıların tasarımlarını teşhir ettikleri mağazaları bulabilirsiniz. Pazarları ile de meşhur olan şehirde sebze ve meyve çeşitlerinin yanında peynir çeşitleri, taze balık ve birçok deniz mahsulünü taze olarak bulabileceğiniz pazarları vardır. Eğer uzun bir tatilde ve apart konaklama seçeneği ile konaklıyorsanız mutlaka bu pazarlara uğramalısınız. Valencia ucuz alışveriş noktalarından biridir. Bu şehir aynı zamanda tatlı üretimi ve sunumunda da alternatif mağazalar sunmaktadır. Dünyaca ünlü çikolata dükkanlarını, özel şeker üreticileri ve birbirinden farklı pastalar üretilen pastaneleri ziyaret ederek tatlı zevkinizi giderebilirsiniz. Ayrıca özel tasarımlı hediye kutuları ile hediye çikolatalardan alarak sevdiklerinize hediye edebilirisiniz. Geleneksel el sanatları üretimi yapan dükkanlardan giyim, karnaval kıyafetleri, geçmiş kültürlere ait kıyafet ve aksesuarları, maskeleri de satın alabilirsiniz. Valencia alış veriş merkezleri çoğunlukla kentin merkezinde ve Barrio del Carmen bölgesinde konuşlanmıştır. Barrio del Carmen bölgesi daha fazla geleneksel ürünlerin, yöresel el sanatlarının ve kentin kültürel özgünlüğünü anlatan ürünlerin bulunduğu yerdir. Colon ve Eixample bölgesi ise modayı takip edenlerin uğrak yeridir. Moda ve dekorasyon ürünleri yanında, tekstil ürünlerine ait çeşitli mağazaların bulunduğu bir bölgedir. Valencia’da alışveriş denildiğinde akla gelen ilk yer olan Mercado Central yani Valencia Central Market’ten biraz bahsedecek olursak; modern mimarisi ile İspanya’nın değil, Avrupa’nın en büyük pazarlarından biridir. Plaza del Mercado’da bulunan pazarda 1000’in üzerinde tezgah vardır. Sabah taze olarak tezgahlardaki yerini alan deniz ürünleri ve balıkları, yerel veya diğer Akdeniz ülke ve şehirlerinden gelen sebze ve meyveleri, baharatları ve egzotik aromalı otları da bulabilirsiniz. Büyük ve modern bir semt pazarı olan merkezde bulamayacağınız hemen hemen hiçbir ürün bulunmamaktadır. Kentin en önemli simgelerinden olan seramik ve porselen için kurulan L’ Escuraeta Pazarı mayıs ayında ziyaretçilerini beklemektedir. Plaza de la Reian bölgesinde kurulan bu pazardan sevdiklerinize çok güzel hediyeler alabilirsiniz.

 

 

El Saler kentin kapalı alışverişlerinin başında gelmektedir. 3 katlı ve 200’e yakın mağazası ile her gün birçok ziyaretçinin uğrak noktası olmaktadır. Aqua, 5 katlı popüler alışveriş merkezlerinden biridir. Burada bulunan dünya markası mağazalardan dilediğiniz tüm ürünleri bulma imkanı yakalayabilirsiniz. City of Art and Sciences bölgesinde yer almaktadır. Seramik ürünlerinin revaçta olduğu ve moda ürünlerin yer aldığı Tienda Lladro alışveriş merkezi de oldukça popülerdir. Şehir merkezi dışında olan ve plajlara yakın bölgede kurulan Paseo Maritimo ise liman ve plajlara yakın yerlerde konaklayanların uğradıkları sokak pazarıdır. Bizim ülkemizdeki tabiriyle bitpazarları, sokak pazarları ve büyük alışveriş merkezleri hemen hemen her gün kalabalık ve bolca ziyaret edilmektedir.

 

 

Ülkenin nüfus açısından en büyük üçüncü şehri olan Valencia aynı zamanda üniversite öğrencilerinin sayısının da fazla olduğu bir kenttir. Bu profilleri ışığında kentin yılın her mevsiminde alışveriş canlılığını görmemiz normal olsa gerek. Turizm hareketliliğinin daha az olduğu ve kente ziyaretçilerin sıklıkla gelmediği kış aylarında da canlı bir alışveriş potansiyeli vardır. Şehrin önemli modern alışveriş merkezleri Valencia’da yaşayan halkın özellikle hafta sonları uğrak yeridir. Hafta içi genellikle öğrencilerin ve alışveriş düşkünlerinin gittikleri bu merkezlerde birçok mağaza bulunmaktadır. Alışveriş merkezlerinin çoğunluğunda 100’ün üzerinde mağaza bulunmaktadır. Bu mağazaların çoğunluğunda ise tekstil, giyim ve teknolojik ürünler satılmaktadır. Ayrıca marketler, yapı mağazaları ve eğlence mağazaları da vardır. Ülkemizde de benzer örnekleri olan bu alışveriş merkezlerinden sıkıldıysanız sizleri bol alternatifli alışveriş mekanları da beklemektedir. Ülkemizde olan semt pazarlarına benzeyen birçok pazara kentte rastlayabilirsiniz. Sahil kesimlerine ve limanlara yakın yerlerde deniz mahsulleri ve Akdeniz kültürünün gurme yapısına uygun ürünlerini bulabilirsiniz. Birçok restoranın bulunduğu sahil kesimlerinde balıkçıların olduğunu da görebilirsiniz. Mevsimlerine göre taze balık tezgahlarından, farklı balık türlerini de bulabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında havaların geç kararmasından dolayı alışveriş trafiği geç saatlere kadar sürüyor. Hafta içi çalışanların iş çıkışlarında mutlaka uğradıkları merkezlerden, hafta sonu etkinlikler ile canlandırılan merkezlerde insan yoğunluğu hiç azalmamaktadır.

 

 

Şehrin merkezinde, ekonominin ve sosyal hayatın aktığı noktalardaki mağaza türleri ile merkezden uzaklaşıldıkça karşılaşılan Pazar kültürleri birbirinden çok farklıdır. Kent merkezinde elit ve lüks mağazalara rastlayabilirsiniz. Kentte modayı takip edenlerin uğrak yerleri olan bu mağazalarda gerek Valencia’nın modacıları gerekse de ülkenin diğer şehirlerinden gelen moda tasarımcılarının mağazaları da bulunmaktadır. Tasarımcıların özel olarak tasarladıkları bu kıyafetleri, özel balo ve gecelerde giymek isteyen bayanlar mağazaların müdavimleri arasındadır. Ayrıca dünya markalarının sıralandığı mağazaların bulunduğu caddeler kentin zenginleri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Kent merkezinden biraz uzaklaştıkça farklı alışveriş kültürlerini ve mağazaları, pazarları görüyorsunuz. Kentin sosyo – ekonomik yapısını ölçebileceğiniz bu pazarlarda şehri daha da iyi tanıyorsunuz. Kentin ekonomik açıdan daha geride kalanlarının ve hatta öğrencilerin daha fazla uğradıkları bu pazarlarda da birçok markayı, tekstil, giyim ve yiyecek konusundaki tüm ürünleri bulabilirsiniz. Çikolata ve şeker dükkanlarının yoğunlukla görüldüğü kent merkezinde, şehirde üretilen çikolata ve farklı şekerlerden ülkelerinize dönerken hediye olarak sevdikleriniz için alabilirsiniz.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer İspanya Kalkışlı Uçuşlar

X
Valencia Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder