Valencia Şehir Rehberi

Valencia nerede sorusunun yanıtı, İspanya’nın Akdeniz’e kıyısı olan Katalan bölgesi şehirlerinden, başkent Madrid’in doğusunda, Barselona’nın ise güneyinde 4 saatlik bir mesafede olan bir şehirdir. Valensiya özerk bölgesinin başkentidir ve kendi ismini taşıyan ilin de merkezi konumundadır. Şehirde kullanılan ve Valencia para birimi ülkenin de resmi para birimi olan Euro’dur.  İspanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Valencia dili ise İspanyolcadır. Ancak şehirde konuşulan bir ikinci resmi dil vardır ve bu Valensiyacadır. Bu dilin kullanımının da göstergesi olarak şu söylenebilir; Valencia halkı kendini İspanyol’dan çok Valencia’lı olarak görür. Valensiyaca bölgede konuşulan Katalanca ile benzerlik göstermektedir. Bu dil Katalancanın güney aksanı olarak kayıtlarda geçse de halk bunu kabul etmemektedir. Ancak Katalanlara göre de Valencia halkı Valensiyaca konuşmaz, konuştukları dil Katalancadır. Valencia uçak bileti için ülkemiz ile saat farkı 1 saattir. Şehir Türkiye saatine göre 1 saat geridedir. Şehre İstanbul’dan direk seferlerle yaklaşık 3 saat sürecek bir yolculukla Valencia havaalanı yolculuğunuzu bitirebilirsiniz. Ancak şehre düzenlenen direk uçuşlar maliyetli olmaktadır. Bu nedenle genellikle bu şehre gitmek isteyenler tur ile yada yalnız olarak Barselona veya Madrid uçuşlarından faydalanmaktalar. Ardından Valencia şehrine Madrid ve Barselona’dan kalkan uygun uçak seferleri ile ulaşılmaktadır. İki büyük şehirden Valencia şehrine ulaşmak için 3 saat süren tren yolculuğu da yapabilirsiniz.

 

 

Valencia Romalılar tarafından kurulmuştur. Ancak birçok farklı kültüre ev sahipliği de yapmıştır. Romalılar dışında, Vizigotlar, Berberiler, Endülüs Arapları ve Aragonlar da göçler ve seferler ile şehre kültürel ve ekonomik değerler katmışlardır. 10944 yılında Hristiyanlık adına fethedilen şehir 1102 yılında Murabıtlar tarafından ele geçirildi. 1238 yılında Aragonlu I. James tarafından ele geçirilerek Valencia Krallığı kuruldu. 15 ve 16. Yüzyıllarda Valencia Akdeniz’in en önemli ticaret merkezlerinden biri oldu. Sanat ve ticaret anlamında bu dönemde altın çağlarını yaşayan şehir 1874 yılında ise XII. Alfonso tarafından kuzey Valencia Kralı olarak şehrin modern döneme geçişini sağladı. Valencia nüfusu 2010 sayımı neticesinde yaklaşık 809 bin kişidir. Bu nüfusu ile İspanyadaki şehirler sıralamasında 3. Sırada yer almaktadır. Avrupa birliği ülkeleri arasında ise 15. Olan şehir içinde ulaşım gündüz ve gece boyunca süren seferlerle şehir içi otobüslerle yapılmaktadır. Gezilmesi gereken birçok yerin birbirine yakınlığından dolayı dilerseniz şehri yürüyerek de gezebilirsiniz. Ancak özellikle yaz aylarında havanın çok sıcak olduğu kenti dilerseniz metrolarla da gezebilirsiniz. Kentin metro ulaşım ağı oldukça gelişmiş ve geniştir.  Ülkenin en büyük limanına sahip olan Valencia, birçok tarihi ve kültürel binaya da ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin önemli meydanında Belediye Binası, Rönesans dönemine ait yapıtlar ve birçok park ve bahçeler bulunmaktadır. Müzeler bakımından da hayli zengin olan kentin telefon kodu 96’dır. İspanya’nın uluslararası telefon kodu ise +34’tür. Kentte 600’den fazla festival ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Şehrin tarihinin eski oluşu ve kültürel yapılarının fazlalığından dolayı birçok tur yapılmaktadır. Bunlara rağmen kentin büyük bir turizm şehri olduğunu söylemek pek doğru olmayacaktır. Öğrenci şehri olarak da bilinen Valencia, Barselona’dan daha güzel plajlara sahiptir. Mevsiminde gidildiğinde güzel bir deniz tatili yapıp, gece hayatının hareketliliği ile de eğlenceli zamanları geçirebilirsiniz. Akdeniz’in sıcak kanlı ve canlı insan kültürünü, heyecan ve coşkusu ile yaşayabileceğiniz bir şehirdir, Valencia.

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: İspanya

Nüfusu: 809.000

Resmi Dili: İspanyolca ve Valensiyaca

Para Birimi: Euro

İklimi: Akdeniz İklimi

Saat Farkı: 1 saat geri

Telefon Kodu: +34

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Valencia Alt Başlıklar

Diğer İspanya Kalkışlı Uçuşlar

X
Valencia Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder