Umman'da Nerede Kalınır?

Umman, petrolün ortaya çıkmasının ardından hızla yükselişe geçen suni bir ekonomiye sahip bir Arap ülkesidir. Suni ekonomi denilmesinin sebebi ise ülkenin petrol ve turizmin dışında bir sanayi kuruluşu ya da yüksek teknoloji üreten çalışmaları yapmıyor olması. Lüksün ve lüks yaşamın sözlük anlamı tam anlamıyla bu ülkede yeniden biçimleniyor. Umman konaklama ve umman tatil seçenekleriyle son yıllarda öne çıkmış ve diğer Arap ülkeleri ile kıyaslandığında kralın etkisinin sokağa daha az yansıdığı yarı diktatörlük ile yönetilen bir ülke. Bu yönü ile gerek siyasi hayat açısından gerekse güvenlik standartları açısından diğer Arap ülkelerine oranla daha iyi bir noktadadır. Şehirde plajlar dolu ve bikinili kadınlar çok rahat hareket edebiliyor. Ayrıca gece hayatına baktığımızda Umman otelleri gece hayatının nabzının attığı yer olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

Umman Türkiye’den vize isteyen ülkeler arasında. Bu durumda bir umman uçak bileti ülkeye gitmeniz ve ülkeyi görmeniz için yeterli değil. Üzerinde 3 imparatorluğa ev sahipliği yapmış olan ülke sadece tatil değil tarihi turizm içinde oldukça uygun bir nokta. Osmanlı imparatorluğu bölgeye çok uzun süre hakim olmuş en büyük imparatorluk olurken bir dönem Roma imparatorluğu ve Pers imparatorluğu da bölgeyi elinde bulundurmuş. Çöl ikliminin yaşandığı bölge geçmiş yıllarda yaşam için çok cezbedici olanaklar bulundurmamış olmasından kaynaklı değim yerindeyse ülkeyi kaybeden üzülmemiş kazanan sevinmemiş. Zira ülke üzerinde büyük savaşlar meydana gelmeden sürekli el değiştiren ilginç bir yapıya sahip. Yerel halk çok uzun süre yaşadığı bedevi hayatı petrolün gelişi ve birinci dünya savaşının bitişinin ardından sona erdirmiş böylece ülke konumuna gelmeyi başarmış. Umman konaklamak için olağan üstü tesisleri içinde bulunduran ve dünya ile kıyaslandığında birkaç adım daha önde tesisleşmenin gözlemlendiği bölgelerden birisi. Ülkede oteller değim yerindeyse otel değil de sanki saray olacak mimari ile tasarlanıyor. İçinde krallara laik hizmeti sunan bu oteller umman da konaklamanın oldukça pahalı olduğu noktalar olmasını da beraberinde getirmiş.

 

 

Türkiye’den çok büyük bir turist akını gözlemlenmiyor. Genellikle Britanya ve Avrupa ülkelerinin tercih ettiği ülkede dünyanın her yerinde olduğu gibi alkol ve alkollü içecekler serbest tüketilebiliyor. Ülkenin bu yüzü sadece kağıt üzerinde oluşmuş. Zira otel odalarında birçok kez mayo bikini ve şortla açık kamusal alanlarda bulunmayın ibaretleri de mevcut bu tam anlamı ile bir çelişki oluştursa da sorular genellikle şehir merkezine bu şekilde gitmeyin yönünde olarak cevaplanıyor. Oteller bu durumdan daha dışarıda tutulmuş. Genel umman ekonomik yapısına bakıldığında kişi başına düşen milli gelir diğer Arap ülkeleri ile kıyaslandığında daha düşük görünüyor. Bu durum oldukça lüks tatil imkanlarına sahip umman konaklama alanlarının ülkenin yerel halkı için erişilebilir düzeyde olmadığını gösteriyor. Zaten otel içinde çalışanlar genellikle Madagaskar, Hint, Bangladeş vatandaşları. Otel yönetimleri ülkenin yerel halkını tesislerde çalıştırmaya sıcak bakmıyor.  Muskat şehri ülkenin en önemli şehri ve turizm bu şehirde merkez olarak konumlanmış durumda ülkenin büyük ve önemli tesisleri bu şehir üzerinde bulunuyor.

 

 

City Seasons Hotel Muscat umman körfezi üzerinde yer alan önemli tatil noktalarından biri ve tesis içerisinde her türlü olanak mevcut. Plaja yaklaşık olarak 18 dakika uzaklıkta bulunan bu tesis ummanın geleceği parlak tesisleri arasında gösteriliyor. Zira ülkeye iş için gelen insanlar genellikle bu tesisi seçiyor ve verdiği hizmet son derece tatmin edici olarak nitelendiriliyor. Otel odalarında ise lüks kullanımından kaçınılmamış. Odalarda standart olarak LED televizyonlar bulunuyor. Dünyanın önemli yayın kuruluşlarını ya da vatandaşı olduğunuz ülkenin televizyon yayınlarını küçük bir ayarlama ile izlemeniz mümkün kılınmış. Ayrıca tesisin çatısında olimpik bir yüzme havuzu da yer alıyor. Bu havuzda hem körfez manzarasını izleyip hem de içkinizi yudumlayabiliyorsunuz. Odalar panoramik camlar ile dekore edilmiş bu da geniş bir açı ile körfezi izlemenize olanak tanıyor. Çöl ikliminin yaşandığı şehrin olmazsa olmazlarından olan klimalar otelde hizmet verilen her odada standartlaşmış durumda ve kontrol tamamen sizin elinizde. Dilerseniz 24 saat açık tutabileceğiniz klimanız ile ister oda içerisinde olun ister oda dışında odanızın serin kalmasını sağlayabiliyorsunuz.

 

 

Ayrıca oda içinde çok gelişmiş müzik alt yapısında sunulmakta ister İPOD kullanım yuvasını kullanarak kendi müziğinize odanızda dinleyebilir isterseniz de otelin sürekli çaldığı müziklerin odanızda yankılanmasını sağlayabilirsiniz. Genellikle son dönemin önemli müzikleri çalınıyor ve yerel Arap Müzikleri tesis içinde söz konusu olmuyor. Oda servisinin aktif olarak hizmet verdiği otelde ayrıca sizin isteğiniz doğrultusunda DVD film oynatıcılar ve DVD filmler de odanıza ilave edilebiliyor. Hotel Muscat sadece oda içi değil oda dışı olanakları da son derece gelişmiş bir tesis. Otel içinde sürekli hizmet veren SPA salonu fitness merkezi gibi zinde kalmanızı gevşemenizi sağlayan olanaklarda bulunuyor. Otel içinde ve odanızda yüksek hızlı internetin sağlamış olduğu olanaklardan faydalanabiliyorsunuz. İnternet için bir limit ve süre sınırı bulunmamakta. Dünyanın en geniş mutfağına sahip olan tesiste istediğiniz ülkenin yemek kültüründen denemek istediğiniz ürünü seçip sipariş edebiliyorsunuz. Ayrıca otel içinden düzenlenen turlar ile El celali kalesine düzenlenen turlara katılabiliyorsunuz. Turlar ücretsiz olup araçları Otel yönetimi sağlıyor.

 

 

 

153 oda ile Umman’ın en büyük turistik merkezlerinden olan Tulip Inn Muscat Umman’ın seçme özgürlüğü en yüksek olan oteli olarak karşımıza çıkıyor. Umman plajına yaklaşık 2 dakikalık yürüme mesafesinde olan otel Avrupa dekorasyon teknikleri ile süslenmiş ve odalarında olağan üstü şıklığı bütünleştirmiş tesislerin arasında yer alıyor. Tesise yakından baktığımızda ilk karşımıza çıkan engellilerin otelde büyük önem taşıdığı. Odalar tamamen engelli konukları ağırlayabilecek sadelikte ve ergonomide tasarlanmış. Otel içinde her yerde güneş hissedilirken soğutma tesis içinde inanılmaz ölçüde başarılı çalışıyor. Odalarda sigara içmek tamamen serbest ve ne yazık ki odalara evcil hayvanlar ile girişiniz mümkün değil. Odalarından mini bar bulunduran bu otel odanızda küçük bir gece kulübü eğlencesi düzenlemenize yetecek içkiyi sizlere sunuyor. Klimalar odalarda standart ve kontrol tamamen müşterinin elinde. Yani oda ısınıza ve klimanızın çalışma yoğunluğuna tamamen siz karar veriyorsunuz.

 

 

Otel içinde çocuklar için özel kreşler mevcut. Bu kreşler gün boyu çocuğunuzun bir gurup içerisinde eğlenmesine ve yeni şeyler öğrenmesine olanak tanıyor. Ayrıca İngilizce bu otelde standart hizmet dili olarak karşımıza çıkıyor. Personel tamamen İngilizce bilen kişilerden seçilmiş durumda. İnternet erişimi odanızda ve otel içinde her alanda mevcut. Otel içinden isteğe göre araç kiralanıp umman şehrini dilediğinizce gezmenize olanak tanınıyor. Ayrıca petrolün son derece ucuz olduğu ülkede araçlar full depo ile kiralanıyor. Yani bir depo yakıt size tesis tarafından hediye ediliyor. Fakat araç kiralama için ücret söz konusu. Hava alanına ücretsiz servisin bulunduğu otelde en dikkat çekici nokta gece kulübünün olağan üstü müzisyenler tarafından her gece farklı bir türde renklendiriliyor olması.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Umman Kalkışlı Uçuşlar

X
Muscat Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder