Umman'da Neler Yapılır?

Yaz mevsiminde 55 derece sıcaklığa ulaşabilen Afrika kıtasının Asya kıtası ile kesiştiği nokta olan Umman hem tarihi alanlarının güzelliği hem ülkede petrolün ortaya çıkışından sonra yaşanan büyük ilerleme ile adından Turizm alanında sıkça söz ettiren ülkeler arasına girmeyi başarmış. Şeriat stili ile yönetilen fakat iş dünyasının ülkeye girişinden sonra oldukça büyük aydınlanma ve  ilerleme kaydetmiş ülkeler arasına girmiştir. Umman ülkemizden vize almadan gidilebilen bölgeler arasındadır. Umman uçak bileti Türkiye'den ülkeyi ziyaret etmek isteyenlerin sahip olması gereken tek önemli belge olarak karşımıza çıkmaktadır. Umman turu ve Umman gezi organizasyonları ülkemizde sık yapılan ve tur şirketlerinin büyük önem gösterdiği organizasyonlardandır. Birinci Dünya Savaşı'na kadar Osmanlı İmparatorluğu'nun kontrolünde kalmış olan Umman turistik yerler bakımından oldukça geniş alternatife sahiptir. Umman uzun süre Osmanlı İmparatorluğu kontrolü altında kalması ve bir sahil şehri olarak görülmesi hem Osmanlı döneminde Liman ticareti ile kalkınmasını hem de deniz ikliminin şehirde daha yaşanabilir bir ortam oluşturmasını sağlamıştır. Bu sayede Osmanlı İmparatorluğu Umman Vilayetine oldukça önemli eserler kazandırmıştır.

 

 

Umman gezilecek yerler Listesi içinde oldukça fazla Osmanlı eseri barındırmaktadır. Ülkede alkol ve alkollü içeceklerin yasak olması şehrin eğlence anlayışını alışveriş ve sahiller ile harmanlanmıştır. Umman sahillerinde konumlanmış uluslararası 5 yıldızlı oteller nispeten bu yasaklardan daha dışarda tutulmakta ve Ummanlılar için daha özgür bir eğlence anlayışı sunmaktadırlar. İnsanlığın bölge üzerinde tarihsel verilere göre ilk çağdan bu yana var olduğu ve hayvanlarla insanların bölge üzerinde yaşamın devam ettirdiği düşünülmektedir. Umman Arap yarım adasında bulunan ülke yalnızca Osmanlı eserlerine değil ayrıca bölgede hakimiyet kurmuş Pers İmparatorluğu Hint imparatorluğu Roma İmparatorluğu'nun da önemli turistlik eserler bırakmasına sebep olmuş bir coğrafyadır. Ülkemizden dört buçuk saatte ulaşılabilen başkent Maskat Umman’ın en gelişmiş ve uluslararası arena ile en çok  senkronize olmuş noktalarından biridir. Umman gezilmeye değecek pek çok eseri içinde bulundurmaktadır. Şehirde yapacaklarınız öncelikle bu eserlerin tarihi ve özelliklerinin öğrenilmesi olmadır. Ummanda yapılacak şeyler listenize mutlaka Maskat şehrinin merkezinde bulunan alışveriş çarşılarını eklemeniz gerekmektedir. Ayrıca Sultan kabus adına yapılmış olan ummanın en büyük camisi yine Maskat şehri içinde bulunmaktadır. Maskat şehrinde yer alan Muhammed El Aman Camisi de oldukça popüler mekânların başında gelmektedir.

 

 

Bir başka önemli nokta ise bütün Arap ülkelerinde olan ve Havacılık Müzesi adıyla bilinen müzeler Umman’ın  Maskat şehrinde yer almıştır. Sultan Ahmet hava kuvvetleri müzesi  adı ile hizmet veren Hava Kuvvetleri Müzesi Maskat şehrinin en çok turist çeken bölgelerinin başında gelmektedir. Umman yapılacak şeyler listesini biraz daha genişlettiğimizde Bait Al- Baranda adına yapılmış olan müze yine Maskat şehrinin önemli müzeleri arasında bulunmaktadır. Şehir her yönüyle müzelere ev sahipliği yapmakta olması yanı sıra  üstünde barındırmış olduğu dört büyük imparatorluğun eserlerinde Maskat Tarih Müzesi içerisinde turistler ve Maskat şehrinin yerli halkı için saklamaktadır. Ayrıca çocukların büyük ilgi gösterdiği ve eski çağlarda yaşamış hayvanların iskeletlerini görülebilmesini mümkün kılan çocuk müzesi Maskat şehri içinde hizmet veren bir başka müze olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer Maskat şehrine ve müzeleri ve kısa bir ara vermek Güneşin ve denizin tadını çıkartmak isterseniz Qurum Plajı Maskat şehri içinde turistler için ve yerli halk için büyük özgürlükler sunan önemli eğlence merkezlerinin başında gelmekte ve 24 saat hizmet vermektedir. Dünyanın birçok noktasında örneği olsa da Maskat şehrinde bulunan saat kulesi belki de dünya üzerinde benzerlerinden birkaç adım önde olmasını sahip olduğu altın kaplamalı ve saf altından yapılma akrep ve yelkovanı borçludur. Maskat saat kulesi turistlerin özellikle ilgi gösterdiği ve fotoğrafını çektiği noktaların başında gelmektedir.

 

               

Maskat Kalesi Osmanlı İmparatorluğu'nun eserlerinden geriye kalan önemli yapılar arasında gösterilmektedir. Zira UNESCO dünya mirası listesinde yer bulan Umman Kalesi Osmanlı döneminde Osmanlı askerlerinin içinde barındığı  ve yaşamlarını idame ettirdiği nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. On ikinci yüzyılda başlayan şehirleşmenin etkileriyle ortaya çıkan Umman Kalesi Osmanlı döneminde büyük bir restorasyona ve bakıma  sahip olmuştur. Umman Kalesi mimarisine baktığımızda çağının son derece önünde ve bilimsel ayrıntılar ile döşenmiş olduğunu görmekteyiz. Zira Kale içerisinde bulunan odalarda aydınlanma için yakılacak olan fenerlerin yerleri dahi düşünülmüş bu yönüyle bakıldığında Umman Kalesi hem Osmanlı döneminde Restorasyonu yapan mimarların ne kadar yetenekli olduğunu hem de Kalenin ilk yapımından bu yana her daim başarılı Mimarlar tarafından elden geçirildiğini göstermektedir. Kale içerisinde Osmanlı dönemi askerleri ve daha sonra bölgeye gelen İngiliz askerlerinden kalma tarihi savaş eserleri savaş silahları zırhlar ve askeri amaçlı kullanılmış kıyafetler sergilenmektedir. Umman Kalesi içerisinde bölgenin yöresel eşyalarını satın alınabileceği küçük bir mağaza da yer almaktadır. Umman şehrinin el yapımı ürünlerinin sergilendiği bu mağaza mutlaka görmeniz gereken noktalar arasına girmektedir. Ayrıca sabah 08:00 de başlayan ziyaret Umman Kalesi için öğlen 12 ile 16:00 saatleri arasında hizmete ara vermektedir. Çarşı alışverişe açık olsa da bu saatler arasında bölgeyi hakimiyeti altına alan yüksek ısı değim yerindeyse herkesin gölge noktalara saklanması ile saat 17 ye kadar süren bir sessizliğe yol açmaktadır. Kale gece saat 24 00’a kadar ziyarete açık olmakla beraber ummanda yapılması gereken aktiviteler listesinde başlarda yer almaktadır.

 

 

Petrol zengini olan Umman müzelerin en ilginç olanını da içinde barındırmaktadır. Zira Umman petrol ve Petrol ürünlerinin işlenmesi ve çıkartılmasını anlatan ve gerekli araç gereci sergileyen bir müzeye de Başkent Maskat içerisinde yer vermektedir. Müze bu yönüyle bakıldığında oldukça merak ve ilgiyle izlenen bu makinelerin çalışma prensiplerini İngilizce Fransızca ve Almanca  tercümanlar ve rehberler aracılığı ile gelen turistlere ve Umman'ın yerli halkına aktarmaktadır. Bölgenin en çok turist çeken noktalarından biri olan Umman petrol ve petrol ürünleri işleme Müzesi hali hazırda Dünya üzerinde kullanılan Petrol işleme ve çıkartma makinelerinin yıllar içerisindeki değişimini ve gelişimini yakından takip edeceğini noktaların başında gelmektedir. Umman  ekonomisini petrol ve turizme odaklı olarak kalkındıran bir ülkedir. Bu yüzden ülkenin milli gelir kaynağı olan petrol ülkede büyük öneme sahip olmakta ve bu zenginliğin temelini oluşturan petrolün insanlar için daha kolay anlatılan bir teknikle değerinin kavranması ve gelecek kuşaklara aktarılması istenmektedir. Sabah 09:00’da başlayan ziyaret akını öğlen 12:00 kesilmekte ve akşama doğru 17:00 arasında sona erdirilmektedir. Müze akşam 17:00 da başlayan ikinci etap ziyaret saati gece 23:00’a kadar devam etmektedir. Bu tesis içerisinde sadece Umman petrol ve Petrol ürünlerini değil ayrıca hediyelik eşya biçiminde küçük cam kavanozlar içine koyulan ve bu sayede hediyelik petrolünde satışına olanak tanımaktadır. Oldukça ilgi ile karşılanan bu müze içinde insanların soğuk meyve suları içebilmesine olanak tanıyan bir kafede barındırmaktadır.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Umman Kalkışlı Uçuşlar

X
Muscat Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder