Umman'a Ne Zaman Gidilir?

Hint Okyanusu’na kıyısı olan Umman bölgeden bölgeye farklılık gösteren bir iklime sahiptir. Umman’ın kıyı kesimlerinde nem fazla iken iç kesimlerinde kavurucu sıcaklıklar yaşanır. Öyle ki 50 dereceye ulaşan sıcaklıklar Umman’da yaşayanlar için normal bir sıcaklık sayılır. Kavurucu sıcaklar en fazla Mayıs ve Eylül ayları arasında gözükmektedir. Kıyı kesimleri sadece yaz aylarında yağış almaktadır. Yıllık yağış ortalaması 75 mm ile 100 mm arasında değişen Umman’da hiç yağış almayan tek yer ülkede bulunan Rubulhali Çölü’dür.

 

 

Umman’da gündüzleri ne kadar sıcaksa geceleri de bir o kadar soğuk geçer. Yaz aylarında 50 derece ve üstü olan sıcaklıklar gece olunca 18 - 20 dereceye kadar düşebilir. Bu nedenle Umman için valiz hazırlarken gece soğuklarını düşünerek hazırlamalısınız. Körfezin arkasında kalan tüm bölge dağlık olduğu için kıyılardaki nemli hava iç kesimlere geçmez ve sert sıcaklıklar yaşanır.  Ülkede yaz ayları uzun ve sıcak yaşanırken kış ayları ılık geçer. Bu nedenle kurak bir iklime sahiptir. Eğer Umman’a bir gezi planlıyorsanız bu aşırı sıcak yaz aylarında değil Kasım ve Nisan ayları arasındaki dönemde yapmalısınız. Bu aylarda ortalama sıcaklık 25 derecedir.  Ülkede ortalama en yüksek sıcaklıkların olduğu aylar Nisan, Mayıs ve Haziran, en düşük sıcaklıkların olduğu aylar ise Ocak, Şubat, Mart’tır. En fazla yağışı Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında alır. Yıllık yağışın normalde çok fazla olmadığı ülkede son yıllarda Körfezin etkisi ile tropikal yağışlar meydana gelmektedir.

 

 

Umman’da geçen yıl yaşanan en yüksek ortalama sıcaklık 33 dereceyken ortalama sıcaklık 28 derece idi. En düşük sıcaklık ise Ocak ve Şubat aylarında yaşandı (16 derece). Geçen yıl Eylül Ekim ve Kasım aylarında hiç yağış almayan Umman Aralık ve Mart aylarında yılın en fazla yağışını aldı.

Hint Okyanusu’na upuzun kıyısı olan Umman kurak bir iklime sahip olduğu için kış aylarında daha çok ziyaretçi alır. Siz de Umman’a bir gezi düzenlemek istiyorsanız Umman hava durumunu takip edip bu aylarda Umman uçak bileti alıp bu şehre uçabilirsiniz. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Umman Kalkışlı Uçuşlar

X
Muscat Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder