Umman Gece Hayatı

Arap ülkelerinin zenginliği ile öne çıkan toprak bakımından küçük fakat ekonomi bakımından oldukça güçlü ülkesi Umman sultanlığı coğrafi konumu ile güneybatı Asya üzerinde yer almaktadır. Arap Yarımadası düşünüldüğünde ise Güneydoğu'da konumlanmıştır. Umman Suudi Arabistan ve yemen ile komşuluk yaparken ayrıca Hint Okyanusu'na sahili olan Basra Körfezi ile kaplı bölgede bulunmaktadır. Umman tarihin her döneminde üzerinde yaşama elverişli alanlar ile varlığını devam ettirmiştir. Yaklaşık 10 bin yıl önceye ait kalıntılar Umman’da yapılan arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkartılmıştır. Arapların genelinde yaygın olan kabilecilik sistemi Umman’da da uygulanan yönetim biçimlerindendir. Milattan sonra ikinci yüzyılda bu kabilecilik göç hareketini de beraberinde getirerek büyümeye olanak tanımıştır. Milattan sonra yedinci yüzyılda Müslümanlığı Seçen Umman o dönemden günümüze kadar oldukça sıkıntılı zamanlar ile baş başa kalan bir Arap ülkesidir.

 

 

Petrolün endüstride ve insan yaşamında aktif kullanılması ile birlikte bütün Arap ülkelerinin de içinde bulunduğu bir kalkınma hareketinden kendi payına düşen zenginlik ile hızla gelişimini ve inşasını tamamlamıştır. Umman gece hayatı için yakından baktığımızda çok heyecanlı ve çılgın gecelerin yaşanması mümkün olmayan yapıda olduğunu görmekteyiz. Zira bir islam ülkesi olan Umman şeriatla yönetilen dini vecibeleri ile geleneklerine oldukça düşkün insanların yaşadığı bir bölgedir. Ummanda gece hayatı turistler ve yerli halkın eğlenebileceği zaruri adresleri doğurmuştur. Eğlenmek için Umman halkı ve turistler 5 yıldızlı otellerin sahip olduğu gece kulüpleri ve barları zaruri olarak tercih etmektedir. Umman gece kulübü ve barları ülkenin  genel yapısına bakıldığında  daha özgür ve daha hareketli gecelerin  yaşanmasına olanak tanımaktadır. Fakat bu durum yine de İstanbul Geceleri ya da Avrupa gece kulüpleri ile kıyaslanacak düzeyde değildir. Umman uçak bileti size zengin bir ülkenin kapılarını aralasa da çılgın eğlenceler vaat etmemektedir.

 

 

Umman gece hayatının en aktif noktalarından olan  copacabana Al Qurum şehrinde Grand hyatt Hotel  içerisinde hizmet veren bir eğlence mekânı olarak karşımıza çıkmaktadır. Umman  yönetim biçimi ele alındığında otellerin gece kulüpleri olsa dahi alkolün kullanımına izin verilmeyen ya da kısıtlı ve denetimli olarak izin verildiği noktalar oldukları bilinmektedir. Yani 5 yıldızlı otelin gece kulübünde de sokakta uygulanan kurallar uygulanmaya devam etmektedir. Bu gece kulübünde müzik ve müzik çeşitliliği konusunda bir sınırlama olmasa da içkiler alkolsüz içkiler sınıfında ikram edilmektedir. Umman’ın için en popüler mekânlardan olan copacabana müzik ve dans çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda daha çok Hindistan tarzı müzik ve danslarla Afrika tarzı müzik ve danslarla ayrıca Arap müzikleri ve danslarıyla eğlence dünyasında öne çıkan mekânların başında gelmektedir. Bütün İslam ülkelerinde olduğu gibi Ummanda da hafta tatili perşembe ve cumaya denk gelir. Bu yüzden bu günlerde Copacabana gece kulübünde özel organizasyonlar düzenlenmektedir. Blues ve hiphop tarzı müzikler ile yapılan mikslerin ağırlıklı olarak çalındığı mekânda ayrıca zaman zaman uluslararası anlamda başarı kaydetmiş DJ’lerin programlarına tanıklık etmek mümkündür. Mekan  içerden ve dışarıdan çok sıkı güvenlik önlemleri ile korunmaktadır. Mekan içinde hiçbir şekilde disiplinsizlik ve güvensiz hareketlere izin verilmemektedir.

 

 

 

Umman gece yaşamının önemli adreslerinden biri olan saba night club Umman yerel halkı için büyük önem taşımaktadır. Zira Sheraton Umman Hotel içinde yer alan saba night club diğer barlarla kıyaslandığında daha farklı ve daha hareketli eğlencelere ev sahipliği yapmaktadır. İçinde hafifletilmiş alkollerin bulunduğu saba night club ayrıca zaman zaman dans gruplarının gösterileri ile hareketlenmektedir. Umman için hafta sonu olan perşembe ve cuma günlerinde özel etkinlikler düzenlenerek Ummanlı turistlerin ve yerli halkın ilgisi çekilmektedir. Ayrıca haftanın her günü uluslararası anlamda başarı kaydetmiş elektronik müzik yapan DJ’ler Sheraton ommar hotel içinde elencenin ritminin belirlemektedirler. Sheraton Umman Hotel içinde bulundurduğu  bar yanı sıra sunmuş olduğu kaliteli konaklama hizmeti ile de Umman'ın dikkat çeken otelleri arasındadır. Ülkemizin vatandaşları düşündüğünde oldukça pahalı bir fiyat etiketi ile hizmet verdiği görülen Umman Sheraton hotel  daha çok Ummana iş maksadıyla gelmiş olan iş adamlarını ağırlayan bir mekan olarak bilinmektedir.

 

 

 

Al gazal Bar imanın Maskat şehri içinde shatti-al-Qurum bölümünde yer almaktadır. Intercontinental Hotel içinde hizmet veren al gazal barö canlı müzik ve  dans performanslarının sergilendiği bir bar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu mekânı daha çok Ummanda çalışan gurbetçi işçilerin tercih ettiğini söylemek doğru olacaktır. Dünyanın farklı yerlerinden gelmiş olan ve Ummanda çalışmak için yaşamlarını sürdüren işçiler mühendisler ve yöneticiler daha çok mekânı tercih etmektedirler. Zira mekân hem daha uygun fiyatlar hem de İngiliz eğlence tarzını yansıtan bir yapıda dizayn edilmiştir. Umman'ın bu bölgesinde alkolün daha esnek kurallara tabi tutulması bu mekânda eğlencenin daha doruklarda yaşanmasına da neden olmaktadır. Alkolün etkisiyle düzenlenen eğlenceler oldukça ilgi çekici aktiviteler olarak Ummanda karşımıza çıkmaktadır. Mekan daha çok caz müziğinin tercih edildiği perşembe ve cuma akşamları içinse daha çok parti müziklerinin hâkim olduğu bir yapıdadır. Al gazal bar tomato restoranı içinde bulundurur. Bölgenin en popüler eğlence mekânı olarak bilinmektedir. intel Continental Hotel hem sunmuş olduğu kaliteli konaklama hizmeti hem de kaliteli eğlence anlayışıyla Ummand’a tabuların yıkılmasına oldukça katkı sağlamaktadır.

 

 

 

Intercontinental Hotel Maskat da ikinci eğlence mekânını da içinde barındırmaktadır. Treyder Vicks  isimli bu mekân daha çok gençlere odaklı hizmet sunmaktadır. Ayrıca mekân içerisinde uluslararası bütün içkilerin erişimi de mümkün kılınmıştır. Treyder Vics  sadece bir gece kulübü olmakla yetinmeyip  içerisinde yemek yiyebilecek Moğol tarzı kuzu pirzolanın bulunduğu bir salonu da hizmete sunmuştur. Polinezya stili latin müzikleri ile Arap şarkılarının harmanlanmasıyla ortaya çıkan mikserin çalındığı mekânda güvenlik saygınlık ve hizmet üst düzeydedir. Bu yönüyle bakıldığında gelişime açık Ummanın Maskat bölgesi için yakın gelecekte en önemli eğlence mekânı olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Zira mekân istatistik verilere göre geçtiğimiz yıl içerisinde en fazla insanın tercih ettiği mekân olarak Son iki yılda ödül kazanmıştır.

 

 

Al bustan Hotel içinde yer alan Maho piano Bar daha çok orta yaşın üzerinde ve  şirket yöneticilerinin tercih ettiği bir mekân olarak karşımıza çıkmakta. Maho piyano bar içinde birçok seçkin şarabın bulunabileceği daha çok akşam yemeği yenen ve çok ritmik hareketli eğlencelerin yaşanmadığı  bir mekân olarak bilinmektedir. Burada piyano eşliğinde klasik müzik dinleyebilir ve mekânın sunmuş olduğu deri koltuklarda kaliteli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Maho piyano bar sadece şarapları ile değil özenle hazırlanan kokteylleriyle de oldukça kaliteli tatları denemenizi sağlayacaktır.

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Umman Kalkışlı Uçuşlar

X
Muscat Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder