Umman'da Alışveriş

Arap Yarımadası’nda bulunan ve bir Güneydoğu ülkesi olan Umman, otantik bir atmosfere sahip olan bir ülke olmasının yanı sıra Müslüman bir ülke olarak da her yıl, özellikle diğer Müslüman ülkelerden olmak üzere dünya genelinden konuklarını ağırlamaktadır. Ummanda yaşam şartlarının oldukça iyi olması, yanılgıya düşen ve tereddütle Umman uçak bileti temin ederek Umman’ı ziyaret eden birçok kişiyi de şaşırtmaktadır.

Okyanus anlamına gelen Umman isimli ülke, hançerleriyle ünlüdür. Armasında da hançer simgesi bulunan Umman’da yapılacak bir alışverişte alınabilecek ilk ürün hançerdir. Hançer dışında da birçok Ortadoğu’ya özgü nesneler ve hediyelik eşyalar da bulunan Umman’da, hançer dışında alınabilecek ürünleri tütsüler, mücevherler, tütsü kapları, otantik işlemeler, otantik hediye eşyaları izlemektedir. Ayrıca Umman’da satın alınabilecek diğer ürünler de, Umman’ın dokumacılık, boyacılık gibi el sanatlarında usta olması nedeniyle, el yapımı ve işlemeli hediyelik eşyalardır. Umman’da yapılan alışverişte tercih edilesi bir diğer ürün de Arap giyim sektörü içerisinde yer alan ve Umman’da satışa sunulan Arap pantolonu, beyaz elbise, sarık gibi giyim ürünleridir.

 

 

Umman’da hançerler dışında simgesel pek çok ürün vardır. Bunlardan bir tanesi de kahve cezveleridir. Umman’daki kahve cezveleri, ibrik görünümünde olan özel cezvelerdir. İbrik görünümlü kahve cezveleri dışında bir diğer ürün de topraktan yapılan tütsü kaplarıdır. Bu tütsü kapları, Umman’ın kırmızı topraklarından meydana getirilen tütsü kaplarıdır. Tütsü kaplarının içerisine, küçük köz hâlindeki kömür parçacıkları atılır ve içerisine de keskin kokulara sahip envai çeşit reçine eklenir. Böylelikle tütsü kaplarının içerisinde bulunan reçine, oldukça keskin kokular yayarak bulunduğu yere hoş kokular dağıtır ve o bölgenin güzel kokmasını sağlar. Tütsü kapları içerisinde kullanılan reçine topakları da yine Umman’ın simgesel eşyaları arasında yer almaktadır. Birçok seçenekte farklı kokulara sahip olan bu reçine topakları, yaygın olarak tütsü ve parfüm sektöründe kullanılır.

Umman ülkesinde bir alışveriş yapmadan önce bilinmesi gereken bir detay vardır ve o da Umman ülkesinin giyim sektöründe de, gıda sektöründe de ve bu sektörler dışındaki hemen her sektörde oldukça pahalı bir ülke olduğudur. Umman’da yapılan alışverişlerde her zaman pazarlık yapılmalı ve fiyat, normal fiyatın aşağısına çekilmelidir. Umman’da alışveriş, pazarlığa rağmen oldukça pahalıdır fakat yine de Umman’ı ziyaret eden çoğu turist, hediyelik ve simgesel eşya satın almadan Umman’ı terk etmezler.

 

 

Umman’da alışveriş genellikle Umman’ın başkenti olan Maskat (Muscat) şehrinde yoğunlaşmakta ve alışverişin kalbi de, Umman’ın tarihi kapalı çarşısı olan Old Muttrah Souk’ta atmaktadır. Old Muttrah Souk, tıpkı İstanbul’daki kapalı çarşıya benzemektedir. Otantik bir görüntü ve atmosfere sahip Old Muttrah Souk’ta, Umman’ın genel simgesi olan hançerler satın alınabilmektedir. Umman’ın yerlileri tarafından bele bağlanarak gündelik hayatta kullanılan telkari hançerler, gümüş kılıflar içerisinde satılmaktadır. Hançer dışında küçük boyutlarda dokumalı kilimler ve Nizwa kutular, çeşitli modellerde gümüş takılar ve takı setleri, tütsü kapları, kahve cezveleri, kına, hurma, baharat,  yöresel kıyafetler, inci ve diğer değerli taşlar, reçine topakları ve envai çeşit hediyelik eşya da Old Muttrah Souk’ta bulunan ve satın alınabilecek ürünler arasında yer almaktadır. Old Muttrah Souk’ta, Umman’ın pahalı alışverişine rağmen, alışverişlerde indirim de yapılabilmektedir.

Old Muttrah Souk Adres: Muscat, Umman

 

 

Old Muttrah Souk dışında alışveriş yapılabilecek bir diğer önemli alışveriş alanı da Arap Çarşısı’dır. Arap Çarşısı’nda da yine envai çeşit hediyelik eşya, inci ve diğer değerli taşlar, ibrik görünümlü özel kahve cezveleri, ipek ve ipek ürünleri, telkari hançer, tütsü kapları, reçine topakları, yöresel kıyafetler ve takılar bulunmaktadır. Matrah Pazarı da yine Umman’da alışveriş yapılabilecek önemli pazar yerleri arasında yer alıyor. Matrah Pazarı’nda bulunan ve satışa sunulan ürünler arasında geleneksel ürünler, gümüş tütsüler, otantik el işleri, yöresel ve işlemeli kıyafetler, hançer, reçine topakları, yiyecek, baharat ve envai çeşit hediyelik eşyalar yer alıyor. Hepsi de hemen hemen aynı isimlere sahip olsalar da Arap Çarşısı, Matrah Pazarı ve Old Muttrak Souk birbirinden farklı pazar yerleridir. Arap Çarşısı, Matrah Pazarı ve Old Muttrah Souk dışında alışveriş yapılabilecek bir diğer alışveriş alanı ise Nizwa Souk.. Nizwa bölgesinde, eski kale içerisinde yer alan bu çarşı camilerin, tarihin ve alışveriş dükkanlarının arasında gizlenen bir çarşıdır. Nizwa Souk’ta almanız ve yapmanız gereken ilk şey helva ve şeker kamışı suyu satın almak ve hemen orada helvanın ve şeker kamışı suyunun tadına bakmaktır. İnanılmaz lezzetlere ev sahipliği yapan Nizwa Souk’ta gezmek için en uygun zaman sabah saatleridir çünkü bu saatler dükkanların açık olduğu ve yoğunluğun olmadığı saatlerdir fakat öğleden sonraki saatlerde de hemen hemen birçok dükkan kepenk kapatmaktadır bu nedenle Nizwa Souk’u gezmek için iyi bir zaman planlaması yapmanız gerekir. Nizwa Souk; meyve ve sebze, kümes hayvanları, balık, tarihi eserler, yöresel ürünler, el sanatları gibi bölümlere ayrılmıştır. Maskat’tan bir buçuk saat uzaklıkta bulunan Nizwa Souk’ta özellikle geleneksel ürünler, simgesel ürünler, hediyelik eşyalar ve yiyecek satılmaktadır.

Nizwa Souk Adres:  City Center, Nizwa, Umman

 

 

Umman’da alışveriş yapılabilen pazar yerleri ve çarşıların dışında alışveriş merkezleri de bulunuyor. Umman’daki alışveriş merkezlerinin sayısı bir hayli fazla ve bu alışveriş merkezleri yaygın olarak Maskat ve Qurm bölgesinde bulunuyor. Umman genelindeki alışveriş merkezleri arasından en çok tercih edilen alışveriş merkezi ise Muscat City Centre. Muscat City Centre, havalimanına oldukça yakın bir konumda yer alıyor ve diğer bölgelerden de taksilerle kolayca ulaşım sağlanabiliyor. Umman’ın en büyük alışveriş merkez olarak kabul edilen Muscat City Centre, içerisinde birçok giyim mağazasını, çocuk oyun alanlarını ve restoranları barındırıyor. Muscat City Centre’da ayrıca yüksek kapasiteli kapalı otopark ve Hint, Çin, Batı, Akdeniz gibi dünya mutfaklarının yer aldığı restoranlar da bulunuyor. Özellikle hafta sonlarında çok kalabalık olan Muscat City Centre, içerisindeki müşteri odaklı hizmetlerle tam bir alışveriş kompleksi olarak sabah saat 10 ile akşam saat 10 arasında hizmet veriyor.

Muscat City Centre Adres: Muscat, Umman

 

 

Maskat bölgesinde yer alan bir diğer alışveriş merkezi ise Oman Avenues Mall. İçerisinde Carrefour hipermarket alanı bulunan Oman Avenues Mall’de giyim, aksesuar, ayakkabı, mobilya sektörlerinin mağazaları başta olmak üzere birçok farklı sektöre ait mağazalar bulunuyor. Kapalı otoparkı ve restoranları da bulunan Oman Avenues Mall’in satış fiyatları da, Umman pahasına rağmen oldukça uygun değerlerde seyrediyor.

Oldukça şık ve modern bir dekorasyona sahip olan Oman Avenues Mall, sabah saat 10’da açılıyor ve akşam saat 10’da kapanıyor.

Oman Avenues Mall Adres: Sultan Qaboos Street, Baushar, Muscat 130, Umman

 

 

Bu çarşılar ve alışveriş mağazaları dışında alışveriş yapılabilecek diğer çarşı ve alışveriş mağazaları arasında Muscat Grand Mall, Salalah Gardens Mall, Qurm City Centre, Panorama Mall, Safeer Mall, Muscat Global Center, China Mall Muscat, Al-Husn Souq, Lulu Hyper Market, Rozna Muscat, Ibra Ladies Souk, Asmaa Collectionz, Oman Photography Club, MuscArt ve Omani Heritage Gallery yer alıyor.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Umman Kalkışlı Uçuşlar

X
Muscat Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder