Umman Şehir Rehberi

Tatilcilerin gözde mekânlarından biri olan ve yaz sezonu geldiğin de veya yılın diğer herhangi bir zamanın da ziyaretçilerin akın ederek gittiği bir yer olan Umman hakkında bütün aradığınız bilgileri bu yazı da sizler ile paylaşacağız. Öncelikle Umman hakkın da genel bir bilgi sunmak isteriz. Umman  bir devlete ait olan ve devletin adı olan Umman başkenti Maskat’tır.

Ayrıca yüz ölçümü olarak üç yüz altı bin kilometre karelik bir alanı kaplamaktadır. Nüfus olarak ise bir milyon altı yüz elli bin kişiyi bulundurmaktadır. Ayrıca resmi dili Arapça olan bu ülke de resmi olarak Arapça konuşulsa da kesinlikle İngilizce veya diğer diller de anlaşabileceğiniz insanlar bulabilirsiniz. Para birimi Umman Riyali kullanılmakla beraber dini kesinlikle İslamiyet’tir. Şunu bilmelisiniz ki resmi olarak dini İslam olsa da arap yarım adasın da olmasından ve birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için diğer dinlere mensup insanlar ve ibadethaneler bulabilirsiniz. Arap yarımadasın da bulunan bir devlet olan Umman kuzey doğusun da umman körfezi güney ise umman denizi ile çevrilidir. Ayrıca güney batıda yemen Demokratik halk cumhuriyeti ve batıda ise Suudi Arabistan bulunmaktadır.

 

 

Umman’a gidecekler içi ise şunu bilmelisiniz ki Ülkenin tamamını ancak bir hafta yani yedi gün içerisin de gezebilirsiniz.  Tabi ki giderken kesinlikle dolar veya EURO para biriminden birisi üzerinde yanınız da harçlık bulundurmalısınız. Umman para birimi olarak Umman Riyali kullandığı için başka para birimleri ile gittiğiniz de paranızı yerel paraya çevirmeniz biraz zor olabilir.  Bu açıdan baktığınız da bu sebep ile birlikte dünya üzerin de en çok kullanılan para birimine ait olan paralar ile gitmeniz daha mantıklı olacaktır. Umman parası riyal olduğundan dolayı pek fazla bir değer katmanı ile çarpılmamaktadır.

Umman da gece hayatına rastlamanız biraz zor olacaktır. Bunun sebebini tahmin ediyor olmalısınız ki Arap Yarım adasın da olmasından dolayı ve ülkenin tamamı ile şeriat kuralları ile yönetilmesidir. Eğer umman gece hayatı gibi bir beklentiniz var ise diğer Avrupa ülkeleri gibi bir hayat bulmanız zor olacaktır. Gece hayatı yaşamak için sadece otelleri kullanabilirsiniz. Otellerde de alkol almak için bile Umman devletinin size vermiş olduğu oturma izini bulunmak zorundadır.  Akla gelen bir diğer soru ise ülkemizde temsilciliği yani konsolosluğu bulunuyor mu?  Ülkemiz de büyük şehirler olmak üzere Ankara ve İstanbul da umman konsolosluğu bulunmaktadır. Bu konsolosluklardan bütün işlemleriniz herhangi bir dil sorunu yaşamadan çok rahat bir şekil de halledebilmektesiniz.

 

 

Merak edilen bir diğer konuysa ulaşımdır. Şunu bilmelisiniz ki Umman’a ulaşım karadan ve havadan yapılmaktadır. Fakat karadan yapılacak ulaşım günümüzde pek fazla tercih edilmemektedir.  Bu sebeple ülkemizde birçok şehirden çok uygun fiyatlara Umman uçak bileti satın alarak seyahat edebilirsiniz. Fiyatlar konusun da ise normal bir Avrupa ülkesine alına fiyat ile nerede ise eşdeğer fiyata sahiptir. Gezebileceğiniz çok güzide yerlere sahip olan bu ülke de ilk olarak başken Maskat’ı görmelisiniz. Son derce eşsiz ve büyüleyici bir dokuya sahiptir. Umman ülkesine gitmiş iken Vahibe çölün de yapılan safari keyfi de en büyük maceralardan biridir. Ayrıca surlar da tarihi bir yapı ile karşılaşacaksınız. Burada çömlekçilik halen devam etmekte ve essiz eserler ile gözleriniz kamaşacak.      

Ülke: Umman

Nüfus: 1.650.000

Resmi Dili: Arapça

Para Birimi: Umman Riyali

Telefon Kodu:+968

Ortalama Kaç Günde Gezilir:7

Saat Farkı: 1 Saat İleri

İklim: Çöl İklimi

Sırakadaki Şehir Rehberi

Umman Alt Başlıklar

Diğer Umman Kalkışlı Uçuşlar

X
Muscat Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder