Trabzon’da ne yenir?

Trabzon’da ne yenir?

 

Hamsi denilince şüphesiz akla gelen ilk yer Trabzon. Hem hamsiden yapılan çeşitli yemekleri hem de karalahanası ile ün yapmmış olan Trabzon mutfağı oldukça zengindir.  Trabzon'a özgü geleneksel yemekler pek çok insanın ilgisini çekmektedir. Her yıl binlerce turist Trabzon lezzetleri için Trabzon’a gitmektedir. Balıktan daha pek çok farklı lezzete ev sahipliği yapan Trabzon mutfağından nefis yemekleri sizin için listeledik. Ancak hatırlatmakta fayda var, Trabzon’da ne yenir sorusunun cevabı uzar gider. Mutlaka bu lezzetleri tatmalısınız. En uygun Trabzon uçak bileti için Ucaklbileti.com adresini ziyaret etmeniz yeterli. Şimdi listemize başlayalım.

 

 

MıhlamaTrabzon'da yenmesi gereken lezzetlerin başında gelmektedir. Mısır unu, tereyağı ve peynirin bir araya geldiğini meşhur Karadeniz yemeğidir. İşin sırrı Trabzon’a özgü tereyağı ve peynirini kullanmakta yatar. Karıştırılan bu karışım, tereyağında pişirilir. Pişirmesi marifet ister hızlı hızlı karıştırmak gerekir. Sıcak sıcak yenilmesi tavsiye edilir.

 

 

Hamsi Kuşu


Trabzon’un vazgeçilmez yemeklerinin başında Hamsi gelir. Tavası, pilavı vs. Trabzon'da hamsi ile yapılan pek çok yemek hatta tatlı bile bulabilirsiniz. Ancak farklı bir hamsi türü Hamsi Kuşu’ndan söz edelim. Kılçıkları ayıklanmış iki tane hamsinin arasına peynir konulur ve kızartılır. Bildiğiniz hamsi kızartmalarından farklıdır denemenizi tavsiye ederiz.

 

 

Mısır ekmeği


Trabzon'un en meşhur lezzetlerinden olan ve her yemeğin eşlikçisi olarak bilinen mısır ekmeği, mısır unu, tuz ve sıcak suyun yoğurularak saç üzerinde pişirilmesi ile yapılır.

 

 

Karalahana sarması


Üzüm yaprağından yapılan sarma, Trabzon’da yerini karalahana yapraklarından hazırlanan sarmaya bırakır. Karalahananın haşlanıp içerisine pirinç ve kıyma karışımının konulmasıyla yapılır. Trabzon ve Karadeniz yöresine özgü sevilen bir yemektir.

 

 

Kaygana


Yumurtalı, yoğurtlu ince bir hamur hazırlanır. Bu hamur kızgın yağda pişirilir. Biraz omlete benzer bir tattır. Karadeniz yemekleri yapan yerlerde de zaman zaman yemekten önce aperatif olarak servise sunulur. Trabzon'da iyi yapan yerler bulabilirsiniz.

 

 

Laz Böreği


Şaşırtıcı lezzetlerden birisi de laz böreğidir. Her ne kadar ismi, çayın yanında lezzetli duracak bir böreği andırsa da laz böreği bir tatlıdır. Hakkını vererek yapmak neredeyse bir günü alsa da lezzeti 1 haftalık emeğe değer. Çok lezzetli bir tatlıdır.

 

 

Hamsili Pilav


Adı üstünde hamsi ve pilav karışımından elde edilir. Hamsiler ayıklanır, mısır ununa bulanır, ayrı bir tavada soğanlı baharatlı pilav hazırlanır. Ve altta hamsinin dizildiği üstünde pirinç pilavının yer aldığı bu yemek hazır hale gelir. Pişirdikten sonra ters çevrilip servis edilir. Marifetli ellerle yapılan bu güzel sunum sonrası nefis bir yemek sizi beklemektedir. Hemen ucakbileti.com adresinden en ucuz Trabzon uçak bileti alın bu lezzetleri tadın.

 

 

Trabzon Pidesi

 

Mayalı hamurdan güzelce peynirli pide yapılır ve üzerine tereyağı sürülür. Eğer isterseniz bir adet yumurtayı kırılmış olarak üzerinde bırakabilirsiniz. Eğer Trabzon’da pide yiyecekseniz, mutlaka peynirli Trabzon pidesinin tadına bakmalısınız.

 

 

Akçaabat Köftesi


Trabzon mutfağı yemeklerinden bölgeye özgü bir köfte türüdür. En önemli özelliği yöreye özgü dana ve öküz etinden elde edilen kıymadan yapılmasıdır. Odun ateşinde pişirilir. Yurdumuzun her yanında bulunan nefis yemeklerden biridir. 1930 yıllarından itibaren Trabzon'un o küçük ilçesi Akçaabat'da ünlü olmuş ve tüm Türkiye’ye yayılmıştır. Lezzetinin sırrı köftenin içine konan sarımsakta saklıdır. Mutlaka tatmalısınız.

 

 

Kuymak


Kuymak, yalnızca Trabzon'da değil tüm Karadeniz'de hatta tüm Türkiye'de meşhur mısır unu, tereyağı ve Trabzon peyniriyle (kolot peyniri) yapılan enfes bir yiyecektir. Koşarak Trabzon'a gitmenize neden olabilir.

 

 

Hamsiköy Fırın Sütlacı


Adını Arapça'da 5 anlamına gelen 'hams'dan alan, dağlar arasında kalmış saklı bir cennettir Hamsiköy. Sütlacı da bu cennetin en güzel lezzetlerinden biridir.

 

 

Burma Tatlı


Yapımı baklavaya benzeyen ancak yapılırken özellikle burkarken maharet isteyen bir tatlı türüdür. Klasik baklavaya göre daha hafif olduğunu söyleyebiliriz. Bu baklava türü burkularak yapıldığı ve Trabzon tereyağı kullanıldığı için ağızda çıtırımsı bir tat bırakır.

 

 

Palamut Dolması


Trabzon, Karadeniz'e kıyısı olan şehrimiz olduğundan deniz ürünlerinin yemekleri de bir hayli ünlü ve lezzetli olmaktadır. Bunlardan biri de Palamut Dolmasıdır. İçi çam fıstığı, ceviz içi, kuş üzümü ve yeni baharla doldurulduktan sonra kavrulmaya bırakılan palamut dolmasını, piştikten sonra soğan ve limonla süsleyerek yiyebilirsiniz.

 

 

Trabzon mutfağında yöreye has daha pek çok lezzet bulunmaktadır. Trabzon’da ne yenir sorusunun cevabı Trabzon’da saklıdır. En başta da dediğimiz gibi bu Trabzon yemekleri sadece birkaçıdır. Mutlaka Trabzon’a giderek bu nefis yemekleri ve tatlıları yemenizi tavsiye ediyoruz. Hemen en uygun Trabzon uçak biletinizi web sayfamızdan alın hem karlı çıkın hem nefis Trabzon mutfağının ve Trabzon’un tadını çıkarın. Şimdiden afiyet olsun!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Trabzon Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder