Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon’da gezilecek yerler

Eşsiz doğal güzellikleri ile her köşesinde ayrı bir hazine barındıran Trabzon, Karadeniz bölgesinde görülmeye değer şehirlerden biridir. Karadeniz denince akla ilk gelen yerlerdendir Trabzon. Karadeniz'e özgü gelenekler, kültürel değerler, eşsiz doğa ve tarihi birikimi ile Trabzon ülkemizde mutlaka gezilmesi gereken bir şehirdir. Siz de Trabzon'a bir gezi planlıyorsanız Trabzon gezilecek yerler yazımıza mutlaka göz atın ve hemen Trabzon uçak bileti adresinden en uygun Trabzon uçak bileti alın. Bu yazımızda Trabzon’da gezilecek yerleri sizin için listeledik.

 

Sümela Manastırı


Trabzon'da görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Trabzon’nun Maçka ilçesinde bulunan Sümela manastırı en çok turist çeken yerlerden ilk gelenidir. 365-395(zannedilen) yıllarında sarp kayalar üzerine kurulan Sümela manastırı halk arasında ‘Meryem ana’ olarak da anılır. Oldukça harabe gibi görünen sümela manastırı hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenler için ideal bir yerdir.

 

Trabzon Kalesi


Trabzon il merkezinde bulunan Trabzon kalesi, MS 5. yüz yılda inşa edilmiştir. Zamanında Evliya Çelebi bu kaleden şöyle söz etmiştir: “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehâneleri vardır”. Eşsiz bir mimariye sahip olan Trabzon kalesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Uzun Göl


Adını çokça duyduğumuz uzun göl tam bir tabiat harikasıdır. Burayı anlatacak ne bir kaç yazı, ne de bir kaç resim olabilir. Turizm alanında da turlar düzenlenen uzun göl, misafir perverliği ve yöresel yemekleri ile misafirlerine hizmet sunmaktadır.

 

Vazelon Manastırı


Yine Maçka ilçesinde bulunan diğer bir manastır olan Vazelon manastırı. sümela manastırından farklı olup içerisinde mağaralar ve ayazma bulunmaktadır. Kuruluş tarihi ve kurucu belli değildir. MS 270-317 arasında kurulduğu sadece bir söylentidir. İsmini bulunduğu Zabulon adlı dağdan aldığı bir diğer rivayetler arasındadır.

 

Ayasofya Müzesi


Ayasofya Müzesi, 1250-1260 yılları arasında, Trabzon imparatorluğunun Komnenos Ailesinden Kral I. Manuel tarafından kilise olarak yaptırılmıştır. Daha sonraki yıllarda hastane ve cami olarak kullanılan kilise, restorasyon çalışmaları sonucu günümüzde müze olarak kullanılmakta ve Trabzon’un en çok ziyaret edilen noktalarından biri olarak yer almaktadır.

 

Boztepe


Eğer Trabzon’u tepeden seyredip keyif yapmak istiyorsanız Boztepe’yi ziyaret etmeden dönmeyin. Deniz ve muhteşem bir gün batımına sahip olan tepeden temiz hava alabilir ve çayınızı yudumlayabilirsiniz.

 

Peristera Manastırı (Kuştul Manastırı)


Peristera adıyla anılan manastırdır. Bu manastır 8. yüzyılın ortalarında Maçka’nın Şimşirli Köyü yakınlarında, kurulmuş ve daha sonra gelişmiştir.

 

Atatürk Köşkü Müzesi


Atatürk Köşkü Müzesi, 1890 yılında Trabzonlu Banker Kostantin Kbayanidis tarafından yazlık olarak yaptırılın köşk Barok dönemi mimarisi özelliklerini taşımaktadır. Mustafa Kemal 1924 yılında Trabzon’a yaptığı gezisinde bu köşkü beğendiğini dile getirmiş daha sonra 1930 yılında ise ziyaret etmiştir.

 

Çal Mağarası


Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak görülen Çal Mağarası, sizi tüm Dünya’dan arındıran esrarengiz bir yolculuğa çıkarabilir. 8 milyon yılda bugünkü haline geldiği düşünülen mağaranın içinde bulunan yürüyüş yolunun altında ise debisi dönem dönem artıp su yoluna ulaşan bir su yolu da var. Ayrıca mağaranın astım ve sinüzit hastaları için de şifa kaynağı olduğu oldukça sık sık söylenmektedir.

 

Zağnos Vadisi Parkı


Zağnos Vadisi Parkı, Trabzon şehir merkezindeki Yavuz Selim Bulvarı üzerinde yer alan Zağnos Vadisi Parkı, kentsel dönüşüm kapsamında restore edilmiştir. Zağnos Vadisi içerisinde yapay havuzlar, ağaç ve bitki peyzajları, rekreasyon alanları, piknik alanları ve çay bahçesi bulunmaktadır.

 

Altındere Vadisi


Altındere Vadisi, Doğu Karadeniz’in en güzel manzaralarını sunan milli park, derin bir vadiden akan Altındere ile birlikte, zengin bitki ve hayvan çeşitliliği ile ziyaretçilerini etkilemektedir.

 

Ortahisar Camisi


Önceleri kilise olarak yapılan yapı, Fatih Sultan Mehmet’in fethinden sonra camiye çevrilmiştir. Camiye çevrildikten sonra giriş kapısının yeri değişmiştir. Günümüzde ibadete açıktır.

 

Bedesten


Trabzon çarşısının merkezinde yer alan ve şehrin en eski yapılarından biridir. Tek kubbelidir ve Yavuz Sultan Selim'in annesi Gülbahar Hatun vakfı adına yaptırmıştır.

 

Forum Trabzon AVM


Forum Trabzon AVM, Bedesten dışında kentin en önemli alışveriş alanı olarak sizlere tavsiye edebileceğimiz yerdir. Trend markaların mağazalarından yeme-içme alanlarına, etkinlik alanlarından sinemalara kadar her yaş grubundan bireyi tatmin edecek içeriği bünyesinde barındırmaktadır.

Trabzon tarihi eserleriyle ve doğasıyla pek çok gezilecek yer sahiptir. Trabzon’da gezilecek yerler konusu çok uzun sürer. Kent köklü bir tarihe sahip olduğu için pek çok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bu da çok fazla tarihi yapı anlamına gelmektedir. Bahsettiğimiz yerleri mutlaka gezmenizi tavsiye ediyoruz. Diğer Trabzon güzelliklerini de kendiniz keşfecedeksiniz. Şimdi hemen ucuz Trabzon uçak biletini sayfamızdan alın eşsiz bir Trabzon gezisinin tadını çıkarın. İyi gezmeler.

 

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Trabzon Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder