Thasos'da Neler Yapılır?

Yunanistan’ın olağan üstü tatil merkezi olan Thassos adası eğlencenin ve aktivitenin hiç son bulmadığı noktalardan biri. Thassos uçak bileti ile aslında Atina ya da Kavala aktarma noktanızdan sonra tatil aktiviteleri tam anlamı ile başlamış oluyor. Kısa süren bir uçuş sizlere muhteşem bir deniz manzarası ve adaya uçağın yaklaşımı ve inişi ile olağan üstü bir heyecan yaşatıyor. Thassos turları kapsamında gidiyorsanız tur şirketlerinin menüleri oldukça dolu size ada üzerinde ilkel zamanlarda başlayan yaşam izlerinden Thassos adasının en popüler olduğu ortaçağ döneminde yaşanan büyük fetih mücadelelerinin görkemine kadar birçok farklı tarihi alanı bir arada sunmakta. Fakat Thassos turu konusunda bir şirket ile gitmiyorsanız hem tatil yapıp hem de tarihi alanları görmek istiyorsanız mutlaka bir araca ihtiyacınız olacak.

 

 

 

 

Thassos adası araç trafiğine açık ve büyük coğrafyası ile medeniyetin izlerinin birçok noktaya yayıldığı bir şehir. Bu yüzden adaya uçmadan önce yapmanız gereken varsa sürücü belgenizi mutlaka Yunanistan vize işlemleri sırasında beyan etmek aksi taktirde Thassos adasında araç kiralamanız ve bu eşsiz tarihi kalıntıları görmeniz için yeterli zamana sahip olamayacaksınız. Her ne kadar araç kiralama şirketleri şoförlü araç kiralama alternatifini sizleri için sunuyor olsa da bu durum yine de pek memnun edici bir sonuç olmuyor. Zira şoförlerin bir çalışma ve mesai zamanı söz konusu. Bu koşullar hesaba katıldığında hem yüklü bir ücreti hem de tam istediğiniz turu düzenleyemiyorsunuz.

 

 

 

 

Thassos ne yapılır? Sorusunu cevaplamak için tamamen kişisel tercihleri ele almak gerekiyor. Zira ada her türlü olanağı içinde barındırıyor. Dağlarda gezmek isteyenler için ATW turları mümkün bu turlarla ister gurup halinde olun isterseniz tek başınıza ya da iki kişilik ekiplerle adanın eşsiz dağlarını ATW heyecanı ile yaşayabiliyorsunuz. Takip etmeniz gereken güzergah yaklaşık olarak 70 km varıncaya kadar işaretlenmiş ve kaybolmamanız için her türlü olanak sağlanmış durumda. Zira kaybolsanız dahi adanın her yerinde mobil erişim söz konusu ve araçlarda bulunan gps vericisi ile kaybolduğunuzu bildirdiğiniz an sizin için yardım ekibi hemen hareket ediyor. Eğer bir kaza durumu söz konusu ise maksimum belirtiğiniz geri dönüş saatinden 1 saat sonra geri dönmezseniz ve aracınız hareket etmiyorsa önce sizinle mobil iletişim deneniyor. Yanıt alınamazsa kısa sürede yardım ekipleri sizler için hareket ediyor.

 

 

 

 

Eğer ben dağlardan hoşlanmıyorum deniz için geldim diyenlerdenseniz. Ada sizlere inanılmaz deniz maceralarını da sunmakta. Ada açığında gurup halinde düzenlenen tüplü dalış organizasyonu ile dünyanın en çok deniz savaşı gören bölgelerinden biri olan Thassos adası etrafında batık gemilere dokunma ve onları canlı canlı görme şansına sahip olabiliyorsunuz. Fakat ege denizinin sahip olduğu yüksek akış hızı büyük bir riski de beraberinde getirdiğinden sadece 7 kişilik guruplar halinde dalmanıza izin veriliyor ve bu dalışın süresi o günlük hava koşullarına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Yüzmeyi bilmeyenler için hızlandırılmış bir yüzme kursu ile dalışa kişiler hazırlandığı gibi dalış sırasında konuşulan dil İngilizce eğer yabancı dil bilmiyorsanız dalış eğitmenleri sizler için kişisel refakatçı olarak dalışa katılıyor ve böylece bu unutulmaz maceradan yoksun kalmamanız için her türlü olanak sağlanmış oluyor.

 

 

 

 

Eğer ben dalmak istemiyorum diyorsanız Thassos adası içinde sizleri bekleyen başka bir alternatif de söz konusu. Zira ada büyük bir tiyatro ve sanat kültürüne sahip. Bu durum hala antik çağları anlatan turistler için sahnelenen özel oyunların söz konusu olduğu tiyatro gösterileri olarak öne çıkıyor. Birçok otel gösterilerini plajlara akşam kurdukları özel sahnelerde sergiliyor. Gün içinde plajlarda su oyunları ile tarifsiz heyecanlar yaşayabileceğiniz gibi Thassos adası güneşine kendinizi bırakıp güneşin tadını çıkartmanız bile tek başına bir aktivite olabiliyor. Eğer yürüyerek gezmeyi sevenlerdenseniz adanın güneybatısında konumlanmış olan ve antik efsanelere konu olan Giola kayalıklarını ziyaret etmeniz mümkün. Yaklaşık 2 km süren bir patika yürüyüşü göze aldıktan sonra ulaştığınız kayalık oldukça derin ve berrak bir doğal gölde son buluyor. Yüzmenin serbest olduğu bu doğal gölde düzenli olarak atlayış gösterileri düzenleniyor.

 

 

 

 

Profesyonel atlama organizasyonlarının da düzenlendiği Giola doğal gölü mutlaka denemeniz gereken eğlenceler arasında yer alıyor. Kayalıkları geride bırakıp daha saklı bir cennet arayışındaysanız Aliki koyu sizler için biçilmiş duruk olacak. Zira ada içinde çok popüler noktaların başında gelse de genellikle otel turizminin öne çıkmasından dolayı bu koyda büyük yoğunluk yaşanmıyor. Birçok turistin varlığını daha bilmediği bu doğal cennet son derece temiz. Yeşil ve mavinin tertemiz kumsallarda birleştiği Aliki koyu yaklaşık 7. Yüzyıldan bu yana varlığını devam ettiren bir yerleşim yeri. Eğer deniz ve kumsal aktivitelerini sonlandırıp tarihte yürümek canlı tarihe antik roma dönemine şahitlik etmek isterseniz. Bu vereceğiniz en iyi kararlardan biri olmakla birlikte yapmanız gereken Limenans şehrine doğru yol almak olmalı.

 

 

 

 

Adanın en büyük şehri olan Limenans antik roma döneminde yerleşimcilerin ağırlıklı olarak göç ettiği ve medeniyetini kurduğu bölge olarak biliniyor. Zira o dönemden günümüze varlığını sürdüren taş binalar ve ibadet merkezleri yanı sıra oyunların düzenlendiği arenalar ve üniversitelerde hala dimdik ayakta. Roma imparatorluğu döneminde genellikle yorgun ve yaşlı generallerin emekliliklerini geçirmek için geldiği ve kısa bir süre için yaşadıkları hayatlarını bu noktada tamamlamak istedikleri söylenmekte. Fakat etrafta antik romalı generaller için yapılmış mezarlıklara rastlamak mümkün değil. Bu durumun tamamen yaşadıkları dönemde birçok düşman edinen generallerin öldüklerinde rahat bırakılması için yapılan bir uygulama olduğunu buradaki rehberler aktarıyor. Antik roma döneminde yaşam için seçilmiş olan ve büyük bir kayalığın üzerine kurulmuş olan yaşam merkezi ise Prinos bölgesi Thassos adasının en eski yerleşim yerlerinden olan Prinos bölgesi hala üzerinde yaşamın devam ettiği bölgelerden biri. Fakat bu bölgede otel ya da pansiyon gibi imkanlar sunulmamakta.

 

 

 

 

Adanın tarihine saygı amacı ile alınmış bir karar olsa da geceleri sunduğu gün batımı ve güne başlarken sunduğu gün doğumu gibi olağan üstü manzaralar ile keşke burada yaşasaydım hissi uyandıran bir şehir olmayı başarıyor. Thassos adası içinde gece ve gündüz güvenlik oldukça üst düzeyde. Yani 24 saatin hangi saati olursa olsun sokaklarda gezmeniz ya da kumsallarda yürümeniz oldukça güvenli. Hem yerel yönetimin almış olduğu önlemler hem de yerel halkın turistlere karşı sıcak kanlı tutumu nerede olursanız olun güvenle hareket etmenizi ve adanın sunmuş olduğu güzellikleri gece gündüz fark etmeksizin çıkarmanızı sağlamakta. Polisler Thassos adası üzerinde aktif olarak her nokta da düzenli olarak görev yapsa da ada içinde suç oranı yaklaşık %000.4 yani 14 bin kişilik bir ülkede 4 ya da 5 suç işlenmekte ve bu suçlar genellikle alkolün etkisi ile yaşanan bar kavgaları olarak kaydedilirken suçlara bağlı olarak ölüm oranı Thassos adasında kaydedilmemiş durumda.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Yunanistan Kalkışlı Uçuşlar

X
Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder