Thasos'da Alışveriş

Antik çağlardan bu yana dünyanın önemli kavşaklarından olmayı başarmış olan Thassos adası özellikle 7. Yüzyıldan sonra başlayan altın ve gümüş ticaretinin madenciliğinin izlerini günümüzde de sürdürmeye devam ettirmektedir. Ada yedi bölgeye ayrılan liman ticareti ile ege denizi üzerinde ortaçağda insanların aradıkları hemen hemen her şeyi bir arada sunan bir ticaret merkezi olma ayrıcalığını sürdürmüştür. Osmanlı döneminden sonra yoğun bir savaş ve mücadele içinde kalan ada birçok kez el değiştirmiş ve bu dönemde ticari anlamda üstünlüğünü yitirmiştir. Günümüzde tamamen turizme odaklanan Thassos adası daha çok Thassos uçak bileti ile yani havayolu ile ziyaret edilen bir noktaya dönüşmüştür.

 

 

 

 

Eski limanların birçoğu aktivitesini geçen zaman içinde yitirerek şimdilerde sadece plaj ve yolcu taşımacılığının yapıldığı noktalara dönüşmüştür. İlkel çağlarda başlayan altın madenciliği günümüzde de adayı altın ticareti açısından son derece önemli merkezlerden biri olma konusunda desteklemektedir. Adaya gelen turistlerin önceliklerinden olan altın alışverişi ada içinde olukça büyük bir komplekste yapılmaktadır. Birçok küçük kuyumcu ve gümüşçü de Thassos adası içinde hizmet verse de İris gold jeweller factory güvenilir ve sertifikalı altın alışverişi için thassos adası içinde tercih edilmesi gereken en önemli nokta olma özelliğini de korumaktadır. Türkiye saati ile bir farklılık göstermeksizin hizmet veren İris gold jeweller factory içinde altın takıları ve hediyelik altın takıları çok daha uygun fiyata satın almak mümkündür. Ayrıca kredi kartı da kullanarak alışveriş yapabileceğiniz İris gold jeweller factory sadece bayanlar için değil erkekler içinde saatten kolye ve bilekliğe kadar 24 ayar olağan üstü tasarıma sahip ürünlerin satın alınabileceği bir noktadır. Taksit imkanı sunmayan mağazadan alacağınız ürünleri bankanızın uygun gördüğü durumlar haricinde taksitlendirme olanağı söz konusu olmamaktadır. Sabah 09:00’da başlayan ve oldukça yoğun bir kalabalığa hizmet veren İris gold jeweller factory akşam 20:00’a kadar hizmet vermeye devam etmektedir. Limenaria bölgesinde yer alan İris gold jeweller factory gümüş ürünlerinde boy gösterdiği fakat ağırlığın altın ürünler üzerinde olduğu bir mağazadır.

 

 

 

 

 

Thassos adası üzerinde bulunan en eski alışveriş materyallerinden biride hiç şüphesiz alkollü ürünler ve tarihi şaraplardır. Orta çağda liman ticareti kapsamında en çok satılan ürünlerden olan alkollü içecekler ve özellikle şaraplar gönümüzde de Thassos adası üzerinde satılan fakat boyutsal anlamda biraz daha küçülerek hediyelik eşyalar konuma indirilmiş ürünler olarak göze çarpmaktadır. Agro aisimli mağaza hizmet verdiği Limenaria liman bölgesinde yaklaşık 500 yıldır hizmet vermeye devam etmektedir. Tarihi gemilere içki sevkiyatı yapılan nokta tarihinde el değiştirmeden bir aile mağazası olarak hizmet verme politikasını sürdürmektedir. Turizmin adada yakaladığı popülarite ardından tarihi duruşuna hediyelik ürünleri de ekleyen Agro Thassos alışveriş merkezi içinde sizlere kendi adınızla tahtaya kazınmış tablolarında hazırlandığı son derece hızlı bir el işçiliği standı da sunmaktadır. Burada isteğiniz doğrultusunda tarihi şarapları çok uygun fiyatlara satın alabileceğiniz gibi ayrıca hediyelik eşyalarda alabilirsiniz. Thassos ne alınır? Sorusu için konu içki ve el yapımı hediyelik eşyalar olduğunda kesinlikle cevaplamaya yetecek olan Agro mağazası mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalardan biri olarak öne çıkıyor.

 

 

 

 

 

 

Alışveriş merkezleri arasında en ilginç ve değişik alışveriş merkezlerinden biri şüphesiz blue eyed cat gallery oluyor. Thassos ucuz alışveriş için olağan üstü bir seçenek sunmasının yanında içinde bulunan yüzlerce kedi ile de zaman geçirmenize olanak sağlıyor. Blue eyed cat gallery içinde hediyelik çikolatalar şekerlemeler ve kahve içmenize olanak tanıyan bir kafeye de sahip. Burada bulunan kediler satın alınamıyor. Sadece dokunmak ve onlara yiyecek bir şeyler satın alabilmeniz mümkün. Benzer bir olanağın Paris’te Fransa’da olduğu düşünüldüğünde turistler için benzersiz bir keyif sunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Blue eyed cat gallery kahvenin her çeşidini hediyelik paketler içinde satın almanıza olanak sağlayan yönü ile de alışverişin farklı çeşitlerine ev sahipliği yapmakta. Blue eyed cat gallery abah 09:00’da başladığı hizmetine akşam 19:00’a kadar devam etmekte. Kredi kartınız eğer Mastercard ve Visacard olanağı sağlıyorsa bu mağazadan alışveriş yapmak için başka bir şeye ihtiyacınız kalmıyor.

 

 

 

 

Thassos adası alışveriş dünyasında elektronik eşyalara ya da tekstil ürünlerine pek yer yok. Zira turistlerin ülkelerine getirmek için harcayacakları taşıma ücreti göze alındığında bu tür ürünler Thassos adası içinde çok cazip gelmemekte. Ayrıca adada bu ürünler için çok uygun fiyatlar sunduklarını söylemek doğru olmayacaktır. Tablet bilgisayarlar ve cep telefonları ülkemiz ile kıyaslandığında hemen hemen aynı seviyede fiyat seviyesi sunmakta. Thassos adası bu yönü ile ele alındığında daha çok küçük hediyelik eşyaların satışının mümkün olduğu ve talep gördüğü bir alışveriş noktasına dönüşüyor. Bu alışveriş merkezlerinin en büyüklerinden biri olan Arvas alışveriş merkezi. İçinde 10 bin farklı ürün yer almakta ve ürünlerin en çok talep görenleri küçük mermer heykeller oluyor.

 

 

 

 

Antik çağdan bu yana ada üzerinde devam eden medeniyet hayatın birçok alanında olduğu gibi sanatta da büyük ilerlemeye sebep olmuş durumda. Mermerden yapılma heykeller yanı sıra Arvas alışveriş merkezi içinde ayrıca cam işçiliğinin de en nadide örneklerini bulmak mümkün. Özellikle ülkemizde de sık bulunan nazar boncuğu Arvas alışveriş merkezi içerisinde de satılan ürünler arasında. Altın olmamak koşulu ile çeşitli bileklikler kolyeler bu nokta içerisinde satılan diğer ürünlerden. Eğer tatile çocuğunuzla çıktıysanız ve çocuğunuz tatilde sıkılıyorsa Arvas alışveriş merkezi içinde onun içinde boyama kitapları ve okuma kitapları mevcut. Her ne kadar ağırlıklı olarak yunanca kitaplar olsa da İngilizce kitaplarda göze çarpıyor. Alçı işçiliğinin boya ile hayat bulduğu mekan olarak bilinen Arvas alışveriş merkezi içerisinde alçıdan yapılmış inanılmaz Thassos adası manzaraları içeren tabloları satın almak mümkün. Gerek işçiliği gerekse boyama tekniği göz önünde bulundurulduğunda son derece profesyonel çalışmalar oldukları ilk bakışta göze çarpıyor.

 

 

 

 

Arvas alışveriş merkezi içinde satılan önemli ve yüksek talep gören bir başka ürün gurubu ise metal asker koleksiyonları. Burada antik Roma’dan günümüze kadar tarih sahnesine çıkmış tüm askerlerin küçük boyutlarda bronz ve demir heykellerini bulmak mümkün. Sparta askerlerinden Roma Cermen askerlerine hatta Osmanlı askerleri dahil büyük bir koleksiyon turistlerin beğenisine sunulmuş durumda. Eğer bu tip hediyelik eşyalara karşı ilgi duyuyorsanız Arvas alışveriş merkezi içinde aradığınız her şeyi bulmanız mümkün olacak. Sabah 09:00’da açılan Arvas alışveriş merkezi akşam 20:00’da kapılarını kapatıyor. Kredi kartı ile alışverişin mümkün olduğu mekanda taksitlendirme yapılmamakta.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Yunanistan Kalkışlı Uçuşlar

X
Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder