Taipei'de Ne Yenir Ne İçilir?

Tayvan’ın başkenti olan Taipei şehri sosyokültürel yaşamın oldukça hareketli olduğu noktalardan biridir. Şehir 24 saat bitmeyen eğlence anlayışı yanı sıra tarihi eser alanlarını da turizm de aktif olarak kullanan bölgelerin başında gelmektedir. Ülke bulunduğu coğrafya itibari ile oldukça güvenli bir turizm sunması yanı sıra sunduğu çılgın gece hayatı anlayışı ile Türkiye’den oldukça büyük akımın olduğu şehirlerin başında gelmektedir. İstanbul’dan sadece Taipei uçak bileti ile şehri ziyaret etmeniz mümkündür. Zira ülkemizden vize istemeyen Tayvan yıllık 400 bin turistin uçtuğu güzergah olarak istatistiki veriler içinde yerini almayı başarmıştır. Ülkemizle kıyaslandığında daha farklı bir mutfak yönelimi olan şehir ile ilgili en sık sorulan soruların başında Taipei ne yenir? En dikkat çekici soruların başında gelmektedir. Zira ülke ve şehir bulunduğu coğrafya’da küçük bir yer kaplaması ve genelde Çin halk cumhuriyeti ve Hindistan’ın etkisinde kalması yönü ile oldukça farklı lezzetlerin bir araya geldiği şehir konumundadır.  

 

 

Tayvan yemekleri genellikle et ve kanatlı hayvan etinin sık kullanıldığı mutfakların başında gelmektedir. Fakat Taipei şehri ilk turizme açıldığı dönemlerde ülkede sadece Çin ve Hindistan yemekleri bulundurması ile oldukça büyük tepki toplamıştır. Turizm şehrin can damarlarından biri olması yanı sıra açığı gören iş adamlarının akını sonucunda Taipei yemekleri dünyanın farklı ülkelerinden gelen farklı dinlere ve inançlara mensup insanların ortak yediği ürünlerin bolca bulunabildiği bir noktaya dönüşmüştür. Taipei özellikle deniz ürünleri ve farklı böcek türlerinin Çin ve Hindistan mutfağında bulunabildiği örnekleri içinde barındırmaktadır. Fakat şehrin önemli restoranları ve fast food zincirleri gerek Türk gerek Avrupalı gerekse Arap turistler için dini inançlar doğrultusunda hazırlanan yiyeceklerin bulunabildiği restoranlardır. Hatta bu büyük restoranlarda Taipei şehrinin yerel yiyecekleri neredeyse tamamen kaldırılmış ve sadece bu yiyecekler için özel bölümlerde erişilen yiyecekler konumuna gelmiştir. Taipei mutfağına yakından baktığımızda et ve et ürünleri pirinç ayrıca tofudur isimli bir yemeğin öne çıktığı görülmektedir. Kırmızı et ve pirinç ile hazırlanan bu yemek içinde genellikle tavşan etinin kullanıldığı çok farklı bir lezzetin tarifi olarak öne çıkmaktadır. Müslümanların da yiyebildiği ve tercih ettiği bu yemek Hindistan ve Çin halk cumhuriyeti usulü hazırlanan acı soslar ile harmanlanmaktadır.

 

 

Yemeğin içinde bulunan kırmızı et genellikle şarap ile pişirilen oldukça yumuşak bir yapıya sahiptir. Ayrıca içinde taze sebzelerden hazırlanmış sosa da yer verilen yemek oldukça hesaplı bir fiyata turistlerin beğenisine sunulmaktadır.  Avrupalı turistlerin en sık tercihi olan Rice Vernicelli ise Müslümanların yemediği et sınıfında olan domuz etini içinde bulundurmaktadır. Zira domuz eti Tayvan ve Taipei şehri içinde en sık bulunan etlerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Rice Vernicelli domuz eti ve yumurta ile hazırlanan ayrıca içine taze mevsim sebzelerinin eklendiği ayrıca mantar ve pirinç makarnası ile harmanlandığı görünüş açısından bile son derece doyurucu bir yemek olmak konumundadır. Taipei deniz ürünlerine yakından baktığımıza en çok tercih edilen ürünün istiridye olduğu göze çarpmakta. Zira Taipei halkı bu istiridyeyi özel işlemlerden geçirerek kahvaltıda omlet olarak sunmaktadır. Taipei restoranlarının kahvaltı menülerinin olmazsa olmazlarından olan istiridye omleti hem hesaplı hem de oldukça lezzetli bir yiyecek olarak Türk ve Avrupa’lı turistlerin en çok tercih ettiği yiyecekler arasına girmeyi başarmıştır.

 

 

Köfteler Türk kültüründe olduğu kadar uzak doğu kültüründe de oldukça talep gören ürünler arasına girmeyi başarmıştır. Taipei usulü hazırlanan köfte içinde sığır eti ve eriştenin harmanlandığı bir yiyecek olarak Taipei lezzet dünyasına adını yazdırmayı başarmıştır. Bu yemekler Taipei şehrinin yerli lezzetleri olmakla birlikte şehrin lezzet duraklarını incelediğimizde her yerde karşımıza çıkan tatlar olarak bilinmektedirler. Şehrin en büyük ve popüler mekanlarını ve imkanlarını incelediğimizde ise oldukça kaliteli hizmetin sunulduğu görülmektedir.

 

 

Mayur İndian Kitchen adı ile hizmet veren ve sadece hint usulü yiyeceklerin özellikle kanatlı hayvanların yer aldığı restoran şehrin en çok turist çeken noktalarından biridir. Sabah 08:00’da hizmet vermeye başlayan merkezde kahvaltı ve günün her saati istediğiniz yiyeceği hazırlatmanız mümkün kılınmıştır. Gece saat 01:00’a kadar hizmet veren restoran 18:00 ile 24:00 arasında rezervasyon ile müşteri kabul etmektedir. Restoran içinde uluslararası anlamdan kendini ve kalitelisini kanıtlamış içkilerde servis edilmektedir. Balayı çiftleri için özel bir bölüme sahip olan restoranda dilerseniz akşam yemeğiniz boyunca size keman çalacak müzisyenlerde hizmet vermektedir. Oldukça uygun fiyatlar sunan Taipe Mayur İndian Kitchen içinde sadece tavuk ve hindi bulunduran helal et sertifikasına sahiptir. Bu yönü ile inançları gereği restoranı en çok Müslümanların tercih ettiğini söylemek yanlış bir istatistik olmayacaktır. Ayrıca yemeklerde hiçbir katkı maddesi ya da Glüten katkısı kullanılmamaktadır. Son derece doğal yollarla büyütülen tavuk ve hindilerin yemekleri bu restoranda servis edilmektedir. Ayrıca restoranda Vejetaryen müşteriler içinde özel tatlar ve bölüm söz konusudur. Bu sayede et yemeyen müşteriler içinde uğrak bir nokta olan Mayur indian Kitchen restoran en hareketli dönemini Cumartesi ve Pazar günleri yaşamaktadır.

 

 

 

 

Eğer Tayvan’a kadar gidip uzak doğunun farklı lezzetlerini denemek isterseniz ve yiyeceklerinizde bir kısıtlama bulunmuyorsa Yen Chinese Restoran kapıları sizler için sonuna kadar açık dünya üzerinde yer alan her türlü hayvanın yiyecek olarak kullanıldığı restoranda değim yerindeyse yiyecekler isime ihtiyaç duymadan sadece et olarak sınıflandırılıyor. Zira yemeklerin içinde standart olarak kırmızı et bulunuyor. Restoran içinde çalışan garsonlar ileri seviyede İngilizce konuşan insanlar ve yemeğin içeriğini sorduğunuzda gülümsüyorlar. Timsah etinden kaplan etine kadar bir çok farklı hayvan etinin servis edildiği bu restoran kesinlikle Müslüman müşteriler için uygun bir nokta değil. Zira restoran yönetimi yemeklerin içeriğini açıklamasa da helal et olmadıklarını ve Müslümanlar için uygun yiyecekler olmadığını açıklıyorlar. Fakat adını bilmediğiniz bu hayvanların etleri bu noktada inanılmaz Çin sosları ile harmanlanıyor. Yiyecekler son derece baharatlı ve acı.

 

 

Bu yüzden size sundukları içkiler hem soğuk hem alkollü ürünler. Dilinizdeki acı tadı alması için alkol en iyi çözücü görevi görüyor. Eğer restoranı ziyaret etmek ve bu lezzetleri tatmak isterseniz randevu almanız şart zira sabah 10:00’da hizmet vermeye başlayan restoran akşam 24:00’a kadar açık kalıyor. Oldukça büyük bir kalabalığın bulunduğu restoranda Vejeteryan bölümü bulunmuyor. Farklı salata çeşitleri bulunsa da bu salatalarda içlerinde beyaz et bulunduran yiyecekler olarak göze çarpıyor. Yen Chinese restoran içinde Türk kültüründe benzerlik gösteren bir özelliğe yani yemekten sonra tatlı servisi yapıldığı noktalardan biri. Tatlıların içeriği daha şeffaf ve bilgi almakta zorlanmıyorsunuz. Genellikle çikolata ve orman meyveleri muz ve Taipei şehrinin ormanlarından toplanan meyveler ile hazırlanıyor. Diyet yapanlar için kalorisi daha düşük tatlılar isteğinize göre servis edilebiliyor.

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Tayvan Kalkışlı Uçuşlar

X
Taipei Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder