Taipei'de Ne Yapılır?

Tayvan’ın en gözde tatil merkezlerinden olan taipei şehri son 60 yıl içinde ara vermeden turizm ile büyüyen ve kalkınmasını sağlayan bölgelerin başında gelmektedir. Zira şehir tüm ülkenin çalışmak için akın ettiği şehir olma özelliğini taşımaktadır. Çok renkli ve fantastik bir gece hayatı anlayışı olan şehirde ayrıca oldukça güçlü bir tarih ve medeniyetinde izlerine rastlamak mümkündür. Zira uzun süre Çin imparatorluğunun önemli noktalarından olan şehir yaşanan savaşlar ve değişen ekonomi yöntemleri sonrasında yavaş yavaş önemini yitirmiş ve 1950 yılına kadar neredeyse unutulmuştur. Şehir içinde büyük bir medeniyeti ve canlı tarih merkezleri zincirine ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin önemini anlamak için bu müzeleri gezmek ve bir sinema filminin üçlemesi gibi art arda öğrenmek gerekmektedir.

 

 

Şehrin en önemli tarihi müzelerinden olana ve içeriğine bakıldığında olağan üstü silahları barındıran Ulusal Saray Müzesi Çin imparatorluğunun tüm gücü ile hükmettiği dönemlerde şehrin içinde barındırdığı büyük askeri unsurların geride bıraktığı eşyalardan oluşmaktadır. Dövüş malzemelerinden onlarca farklı kılıca ve kalkana ev sahipliği yapan Ulusal Saray Müzesi Taipei şehrinde yapılacaklar listenizin başında olmalıdır. 1925 yılında saraylık görevini tamamlayan merkez müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Ayrıca şehir hakkında yapılan istatistiki çalışmalarda Ulusal saray müzesi Türkiye’den giden turistlerin oldukça ilgi gösterdiği alanların başında gelmektedir. Ülkemizden vize ihtiyacı bulunmadan sadece Taipei uçak bileti ile ziyaret edilebilen şehir Türk ve yabancı milyonlarca turistin ilk adresleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’den büyük ilgi gösterilen organizasyonlar olan Tayvan turları son yıllarda oldukça ucuzlamış olan ve içine Taipei gezilecek yerler de eklendiği için büyük bir zenginlik çeşitlik gösteren organizasyonlara dönüşmüştür. Taipei gezi rehberi eşliğinde başta Ulusal Saray müzesini gezebilir ve ülke tarihi hakkında bilgi edinmeye bu noktadan başlayabilirsiniz. Zira müze sabah 08:00’da turistler ve yerli halk için açtığı kapılarını akşam 19:00’a kadar açık tutmaktadır.

 

 

 

 

Taipei 101 kulesi sahip olduğu ismi ile özdeşleştiği 101 katta süren hizmeti ile almıştır. Söz konusu kule 2007 Tarihinde petrolün zenginleştirdiği topraklar olarak bilinen Birleşik Arap emirliklerinde yapılan Burç halife binasının kırmış olduğu rekor ile dünyanın en yüksek binası olma rekorunu kaybetmiştir. Taipei 101 içinde tam 101 değişik noktayı barındıran ve 101 değişik merkezin bulunduğu Asya’nın en büyük iş merkezlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Bu kulede yerli ve yabancı sermayenin en önemli 101 markası temsil edilmekte ve merkez üssü olma konumundadır. 508 Metre yükseklik ile bir dönem dünyanın en yüksek noktası olma özelliğini elinde bulunduran Taipei 101 kulesi 2004 yılında yapılmış ve bu unvanı sadece 3 yıl taşıyabilmiştir. Mimarisinde Postmodern izler taşıyan bina birçok filme de konu olan bir merkezdir. Çin halk cumhuriyetinin en ünlü mimarı olan C.Y.LEE tarafından tasarlanan bina birçok deprem görmesine karşın içinde olağan üstü bir teknoloji barındırmaktadır.

 

 

Yaklaşık 12 şiddetinde depremlere dayanabilecek güçte olan binanın en yüksek noktasına asansör ile çıkmak yaklaşık 4 dakikayı bulabilirken günümüzde yapılan iyileştirmeler ile 2 dakikanın altında mümkün olmaktadır. Taipei gezisinde en uğrak tur noktalarından biri olan kulenin Resmi olarak sahibi Taipei Financial Center Corporation’dır. Teipei 101 kulesi konuklarında 360 derece taipei şehri manzaraları sunması yanı sıra dönem dönem değişen ışıklandırmaları ile de oldukça ilgi çekici bir merkez olma geleneğini sürdürmektedir. Taipei 101 kulesi içerisinde yerleşime bakıldığında kulenin zirvesinin bir gece kulübü ve üst katların genellikle otel olarak hizmet verdiği görülmektedir. Giriş ve ilke 10 katı şehirde iş yapan çok uluslu firmaların kullandığı gözlemlenirken arada bulunan bölgeler insanların yaşamına açık toplu yaşam merkezleri olarak göze çarpmaktadır.

 

 

 

 

Daan Forest Park Taipei şehrinde fillerle güvenli bir safariye çıkabileceğiniz merkez olarak bilinmektedir. Zira park içinde vahşi yaşamın içine doğru başlayacağınız serüvende kullanmanız için size bir fil teslim edilecektir. Eğitimli ve son derece uysal olan bu filler hiçbir şekilde insanlara zarar vermemekte ve yerden son derece yüksek oldukları için ormanın içinde yolculuğunuzda vahşi hayvanların saldırısına uğramamanız için güvenli hayvanlardır. Taipei ve Tayvan hali hazırda ormanlarında vahşi yaşamın devam ettiği ve hayvanat bahçesi anlayışını kabul etmeyen son derece Saygın bir politika izlemektedir. Bu sayede isteyenler araçlarla ya da filler ile vahşi yaşamı yerinde güvenli bir şekilde görebiliyor ve ayrıca hayvanların vahşi yaşamlarından alınarak kısıtlı alanlarda yaşamalarının önüne geçilmiş oluyor.

 

 

Sabah 08:00’da gurup halinde başlayan bu turlara katılmak için mutlaka randevu almanız gerekmekte. Zira 8 saat süren bu turlar oldukça kapsamlı bir etkinlik olmakla beraber ülkenin ormanlarının içine doğru uzanan bir yolculuğa çıkmanızı sağlıyor.  Taipei yapılcaklar listesinin başında yer alan bu organizasyon turistlerin en çok tercih ettikleri etkinlik olarak göze çarpmakta. Dean forest Park ayrıca birçok ünlü insanın daha önce ziyaret ettiği ve kişisel eşyasını hediye ettiği küçük bir müzeye de ev sahipliği yapıyor. Buraya gelenler bu müze içinde Michael Jackson başta olmak üzere birçok ünlü kişinin kişisel eşyalarına ücretsiz görme şansı yakalıyor. Tur kapsamında maksimum gün içinde iki sefer yapılmakta. 50 Fil ve 75 araçlık düzenlenen safaride isterseniz araçlarla da ilerlemeniz mümkün.

 

 

Akşam 24:00’da kapılarını kapatan organizasyon çok pahalı sayılmayacak bir fiyat ile hizmet vermekte. Zira gördükleriniz ve yaşayacağınız deneyim göz önünde bulundurulduğunda son derece makul olan bu fiyat Taipei şehrinde hiç unutulmayacak fotoğraflar çekmenize de olanak tanıyacak.  Filler ve araçlarda bulunan rehberler size sürekli olarak İngilizce ve Fransızca olarak o bölge hakkında bilgiler aktarıyor. Ayrıca Taipei yöresel yaşam alanlarından da geçen tur güzergahı hem yerli halkın hayatını yakından görmenize hem de bu köy merkezlerinde verdiğiniz molalar ile küçük alışverişler yapmanıza olanak tanıyor. Taipei şehri bu yönü ile bakıldığında yerli halkın hala güvenli ve dilediği gibi bir hayat sürmesine olanak tanıyan son derece doğru bir politika ile yönetiliyor.

 

 

Tayvan üzerinde medeniyeti resmi kayıtlara göre 5 bin yıldır barındıran bir ülke ve bu yönü ile bakıldığında taşlara oyulan heykellerin Budist tapınakların ormanın derinliklerinde tüm mahremiyeti ile gizlendiği bir şehir olarak Taipei şehrinin öne çıkmasına neden oluyor. Ülkenin inanç merkezi olarak da saygı gören şehri sadece gece hayatında ve alışveriş dünyasında değil dünyanın her yerinden gelen iç huzuru arayan yabancılarında bu Budist tapınaklarda yaşadığı doğa ile baş başa hayat sürmeyi tercih ettiği son derece ilgin bir nokta. Fil safarisi sırasında birkaç Budist tapınağı görüp yaşayanlar ile iletişim kurabiliyorsunuz. Her hangi bir maddi beklenti olmaksınız sizlere ellerinde bulunan yiyeceklerden ikram ediyorlar. Bu yönü ile bakıldığında Taipei şehrinde yapılacak en önemli aktivite Daan Forest parkın fil safarisi oluyor.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Tayvan Kalkışlı Uçuşlar

X
Taipei Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder