Taipei'de Alışveriş

Çin Cumhuriyeti’nin idari bölümleri arasında yer alan Tayvan’ın başkenti ve özel şehirlerinden biri olan Taipei, başlı başına bir sanayi şehri olarak bilinmektedir. Belli başlı sanayi bölgeleri bulunmayan ve şehrin içerisinde bile sanayi binaları bulunan Taipei, Tayvan’ın en önemli kenti olarak da bilinmektedir. Çin Cumhuriyeti’nin gerisinde kalarak pek fazla bilinmese de Taipei uçak bileti temin edilerek gidilmesi gereken kentler arasında yer almaktadır. Tayvandan ne alınır sorusunun cevabı olarak Taipei gösterilebilir çünkü Taipei Tayvan’ın toplama merkezi görevi görmektedir. Şöyle ki; Taipei, ülkede üretilen taklit ve orijinal olmak üzere tüm ürünlerin bir araya getirildiği merkez noktasıdır. Bu nedenle de Tayvan’da üretilen Tayvan’a özgü ürünlerin tamamı, Taipei’de çok ucuz fiyatlardan satışa sunulmaktadır. Taipei’de alışverişin kalbi Jhongsiao, Sinyi ve Ximending bölgelerinde atmaktadır. Taipei şehrinde ticari işletmelerin çalışma saatleri genel olarak haftanın her günü sabah saat 10 ile akşam saat 10 arasındadır. Yaygın olarak alışveriş merkezleri bu çalışma saatlerinde çalışmaktadır fakat birçok alışveriş merkezi ve çarşı ile mağazalar, daha da uzun çalışma saatlerine sahiptirler.

 

 

Birçok gece pazarı bulunmasının yanı sıra Taipei alışveriş merkezi açısından da oldukça zengin bir şehirdir. Tayvan alışveriş hayatının bir numaralı şehirlerinden biri olan Taipei’de alınabilecek eşyalar arasında; bölgeye özgü bitkilerden meydana getirilen tütsüler, yine bölgeye özgü bir tür su mermeri olan Çin shou-shan isimli taşların oyulmasıyla elde edilen biblolar, mumlar, yeşim taşından yapılan mücevherler, renkli ve farklı çeşitlerde çanak ve çömlekler, hediyelik eşyalar, elektronik eşyalar ve giyim ürünleri yer almaktadır fakat bu eşyalar arasından en ucuz fiyatlara bulunabilecek eşyalar, giyim sektörü ve elektronik eşyalardır.

 

 

Taipei ve alışveriş yan yana düşünüldüğünde akla ilk gelen gece pazarlarıdır. Gece pazarları, içerisinde birçok dükkan bulunan ve özellikle yöresel ürünlerin satıldığı çarşılardır. Gece pazarları adından da anlaşılacağı üzere gece vakitlerinde çalışmaktadırlar. Gündüz vakitlerinde de bazı dükkanları açık olabilmektedir fakat genel anlamda vakit yavan geçmektedir. Gece pazarlarının en önemlilerinden bir tanesi Shillin Gece Pazarı’dır. Shillin Gece Pazarı, hem alışveriş, hem de eğlenceye yönelik bir pazardır. Shillin Gece Pazarı içerisinde bulunabilecek ürünler arasında; şapka, çanta, giysi, süs eşyası ve mücevherler yer almaktadır. Bunların yanı sıra yiyecek ve içecek satan çok sayıda büfe ve sokak satıcıları da bulunmaktadır fakat bu pazarda bulunan ürünlerin çoğu imitasyon üründür.

 

 

Yılan Pazarı, Taipei şehrinin bir diğer tercih edilen alışveriş alanıdır. Adından da anlaşılacağı üzere Yılan Pazarı’nın ana teması tamamen yılandır. Pazar içerisinde yılan derisinden imal edilen tekstil ürünlerinden yılan kanı şarabı gibi ürünlere kadar yılana dair birçok ürün satışı yapılmaktadır. Bununla birlikte yılan oynatıcıları tarafından oynatılan yılanların nefes kesen gösterileri de bulunmaktadır. Shillin Gece Pazarı ve Yılan Pazarı dışında alışveriş yapılabilecek bir diğer nokta da, Taipei şehrinin en lüks ve en prestijli alışveriş merkezi olan Taipei 101 Mall’dür. İçerisinde dünya genelinde ünlü markalara ait mağazaların ve yine dünya genelinde ünlü tasarımcıların butiklerinin bulunduğu Taipei 101 Mall, alışveriş yaparken kültür ve eğlencenin de tadılabileceği bir alışveriş merkezi olmasının yanı sıra sayısız hizmetiyle de tam bir alışveriş kompleksidir.

 

 

 

 

Çin Elişleri Merkezi,  Taipe’yi özgü olan geleneksel el işleri ile hediyelik eşyaların bulunabileceği bir alışveriş alanı olarak hizmet vermektedir. Çin Elişleri Merkezi’nde satışa sunulan ürünlerin tamamı oldukça ucuz fiyatlardan satışa sunulmaktadır. Hou-shan-pai metro istasyonu yanında yer alan Wu Fen Pu Wholesale, içerisinde toptancıların yer aldığı bir alandır ve giyim sektörü başta olmak üzere birçok tekstil ürününün oldukça uygun fiyatlardan satışı yapılmaktadır. Guanghua Ticaret Plazası isimli mekan ise bilgisayar satışı yapan mağazalara, yeşim taşından imal edilen ürünleri satan butik mağazalara ve elektronik eşyalar satan mağazalara ev sahipliği yapmaktadır. Guanghua Ticaret Plazası’ndan oldukça uygun fiyatlara elektronik ve teknolojik eşyalar alınabilmektedir.

 

 

Bu alışveriş alanları dışında bir diğer alışveriş alanı ise Taipei Yeşim Taşı Pazarı’dır. Taipei Yeşim Taşı Pazarı’nda adından da anlaşılacağı üzere, yeşim taşından imal edilen birbirinden benzersiz mücevherler, Tayvan dini inanışları gereğince yeşim taşından oyularak elde edilen ve genellikle fil ile kedi profillerinden oluşan şans totemleri bulunmakta ve satışı yapılmaktadır. Taipei Yeşim Taşı Pazarı, her gün Chienkuo Caddesi’nin alt tarafında kurulmakta ve satış yapmaktadır. 1738 yılında inşa edilen fakat II. Dünya Savaşı sırasında yıkılan Longshan Tapınağı, yıkılışının üzerine yeniden inşa edilmiş ve tapınak olarak hizmet vermeye devam etmiştir. Tapınak çevresinde, Longshan Tapınağı’na ziyaret edip, dua etmeye gelenlerin ihtiyaç alışverişi yapabileceği irili ufaklı dükkanlar bulunmaktadır. Bu dükkanlardan meyve, tütsü ve mumlar alınabilmektedir.

 

 

 

Alışveriş yapılabilecek bir diğer alışveriş merkezi olan Living Mall, Asya’nın en büyük alışveriş merkezi olarak hizmet vermektedir. Giyimden kozmetiğe, aksesuardan hediyelik eşyalara, elektronik eşyalardan beyaz eşyalar ve mobilyalara kadar birçok farklı sektöre ait markanın mağazaları bulunmaktadır. Taipei şehrinde alınabilecek Tayvan’a özgü geleneksel çanak ve çömleklerin en iyisi ve en kalitelisinin bulunabileceği tek yer, Yingge ilçesinde bulunan Eski Sokak’tır. Eski Sokak üzerinde yer alan bu mağazalardan, Tayvan’ın en iyi çanak ve çömleklerini bulabilir ve satın alabilirsiniz. Renai Caddesi ve Güney Jianguo Caddesi’nin kesiştiği bir noktada, her Cumartesi ve Pazar günleri, sabah saatlerinden akşam saat 6’ya kadar açık olan Hafta Sonu Pazarı kurulmaktadır. Hafta Sonu Pazarı; El İşi Pazarı, Çiçek Pazarı ve Yeşim Taşı Pazarı olmak üzere üç ana bölüme ayrılmaktadır. Oldukça canlı ve eğlenceli bir gezi rotası da olabilen Hafta Sonu Pazarı’nda, birçok farklı ürün sektöründe envai çeşit ürünün satışı yapılmaktadır.

 

 

Taipei şehrinde alışveriş yapılabilecek diğer alışveriş merkezleri arasında Taipei City Mall, Ximen Station Shopping Mall, Shengli Shopping Mall, Shin Shin Department Store, Living Mall, Syntrend Creative Park, The Arcade, Breeze Xin Yi ve Urban One yer almaktadır. Alışveriş yapılabilecek hediyelik eşya dükkanları arasında Dihua Street, Eslite Bookstore, Ningxia Nighmarket, Ximen Red House, Yongkang Street, Sunnyhills, Shida Night Market, Linjiang Street Night Market, Pacific Sogo ve Shinkong Mitsukoshi Taipei Station yer almaktadır. Alışveriş yapılabilecek antikacı dükkanları arasında ise Samyama Antique Textiles and Fine Crystals, El Morya ve Moungar Traces of Books yer almaktadır.

 

 

Bu alışveriş merkezleri, mağazalar, çarşılar ve hediyelik eşya dükkanları dışında alışveriş yapabileceğiniz bir diğer yer ise; eğer Taipei seyahatiniz Ekim ve Kasım aylarındaki herhangi bir gün içerisinde yer alıyorsa, Wanhua bölgesinde yer alan Ximending semtinde düzenlenen Ximen Alışveriş Festivali’dir. Festival süresi boyunca birçok farklı hizmetin ve eğlencenin yer aldığı Ximen Alışveriş Festivali, alışveriş yapmak isteyenler ve eğlenerek alışveriş yapmayı sevenler için adeta bir cennettir.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Tayvan Kalkışlı Uçuşlar

X
Taipei Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder