Taipei Şehir Rehberi

Taipei, Japonya ve Çin arasındaki rekabete maruz kalmış, bölgenin en önemli şehirlerinden biri olan güzide Asya şehirlerinden biridir. Öncelikle Taipei nerenin başkenti diye soracak olursanız, Tayvan’ın olduğunu söyleyebiliriz. Tayvan’ın başkenti olan Taipei, ülkenin en kalabalık dördüncü şehri olma özelliğine de sahiptir. Bunun yanında ülke için siyaset, kültür ve ticaret alanlarında oldukça büyük bir önemi bulunmaktadır. Tayland için büyük bir öneme sahip bu şehre gelmek için sizler de en kısa zamanda Taipei uçak bileti alarak ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Taipei konum olarak Kuzey Tayvan’da bulunmaktadır. Taipei Havzası'nda yer alan bu bölge ülkenin liman kenti olan Keelung’un yirmi beş kilometre uzaklığında yer almaktadır. Şehrin güney bölgesinde Xindian ve batısında Tamsui nehirleri yer almaktadır. Bunun yanında şehrin kuzeydoğusunda Qixing Dağları’yla Datung Dağı bulunmakta olduğunu belirtmekte fayda var.

 

 

Taipei nerede, sorusunu yanıtladıktan sonra bölgenin geçmişine bir göz atmakta fayda olacaktır. Taipei, Japonya ve Çin Hükümetinin çekişmelerini yakından görmüş bir bölgedir. Ancak tüm bu kargaşalardan önce Taipei bölgesinde Ketagalab kabilesine mensup insanların yaşadıkları bilinmektedir. En nihayetinde bu durum 1709 yılında değişmeye uğradı. Aynı yıllarda Çinliler bölgeye yerleşmeye başlamasıyla Ketagalab kabilesinin egemenliği son bulması kaçınılmaz bir durum oldu. Bu bölgede var olan Çin hâkimiyeti 1895 yıllarında patlak veren Birinci Çin Japon Savaşı’ndan sonra sona erdi. Savaş bittikten sonra imzalanan Şimonoseki Antlaşması sayesinde Taipei bölgesi Japonya’nın hâkimiyeti altına girdi. Bu durum İkinci Dünya Savaşı’na kadar devam etti. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Taipei bölgesi tekrar Çin hâkimiyetinin altına girdi. Çin hâkimiyetine tekrar girmesinden sonra Taipei, ülkeler arası savaşlardan ziyade iç savaşa şahitlik yapmaya başladı. Çin iç savaşı sonucunda komünist taraflar savaşı kazandı ve bölgede komünist düzen hâkim olmaya başladı. Bunun üzerine Çin’den kaçan milliyetçilerle birlikte iki milyon kişi Taipei bölgesine sığındı. Taipei, kelime anlamı olarak Tayvan’ın kuzeyi anlamına gelmektedir. Bölge 1890 yıllarından sonra büyük bir gelişime şahit olmuştur. Bu gelişim çağında Japonların önemi ve katkısı bir hayli fazladır.

 

 

Tayvan Taipei, daha halen birçok ülke tarafından tanınmamaktadır. Bunun yanında Çin Halk Cumhuriyetine mi bağlı yoksa bağımsız bir bölge mi gibi sorularla akıbeti belli olmadığı görülmektedir. Tayvan’ın ülke olarak tanımayan ülkeler arasında Türkiye’de yer almaktadır. Bunun yanında Tayvan’ın giriş yapabilmek için vize istediğini belirtmekte yarar var. Ancak Türkiye’de ülke olarak görülmeyen bir bölgenin konsolosluğuna da ev sahipliği yapması beklenmemelidir. Tayvan vize si alabilmek için Taipei kültür noktalarından yardım alabilirsiniz. Bunun yanında Taipei Taouyuan Uluslararası Havaalanı’ndan giriş yapma şartıyla otuz güne kadar ikamet vizesini sınırda alabilme olasılığınız bulunmaktadır. Taipei’de dünyanın en uzun ikinci binası bulunduğunu belirtip Taipei bölgesine en kısa sürede gezi düzenlemenizi tavsiye ederiz. Taipei şehir içi ulaşımınızı metro kullanarak sağlayabilirsiniz. Taipei bölgesinde metro hattı oldukça gelişmiştir. Metro bölgelerinde bulunan tabelalar İngilizce ve Çince yazılmıştır. Bu sayede oldukça kolay bir şekilde metro kullanımını sağlayabilirsiniz. Metro biletlerinizi de istasyonlarda bulunan otomatlardan ve bilet satış noktalarından sağlayabilirsiniz. Sabah saat 06.00 saatinde başlayıp gece saat 12.00’ye kadar devam eden metro hattı sizlere büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Ancak bunun yanında Taipei şehir içi ulaşımınızı otobüslerle de gerçekleştirebileceğinizi belirtelim. Buna ek olarak bisiklet kullanımının da bölgede popüler olduğunu ve sizler de burada bisiklet kiralayarak ulaşım sağlayabileceğinizi söyleyebiliriz.


 

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Tayvan

Nüfus: 2,705 milyon

Resmi Dil: Çince

Para Birimi: Yeni Tayvan Doları (TWD)

İklim: Astropikal muson iklimi

Saat farkı: Türkiye’de altı saat ilerdedir

Telefon Kodu: +886

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Tayvan Kalkışlı Uçuşlar

X
Taipei Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder